Qlobal DİM-lərə töhfəmiz
BMT-nin 25 sentyabr 2015-ci il tarixində keçirilən sammitində dünya dövlətləri tərəfindən 2030-cu ilədək 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM-lər) qəbul edilmiş və 2016-cı ilin yanvar ayından qüvvəyə minmişdir. Azərbaycan Respublikası da təsdiqlənmiş Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə qoşulmuşdur və müvafiq öhdəliklər qəbul etmişdir. Xəzərdə və Xəzərdən kənar regionlarda fəaliyyət göstərən ölkənin iri gəmiçilik şirkəti olaraq, birbaşa və ya dolayısı ilə ASCO öz fəaliyyəti və dəyər zənciri vasitəsilə bütün DİM-ləri əhatə edir və dövlətimizin qarşısına qoyduğu hədəflərə çatmaqda öz məsuliyyətini dərk edir. Bununla əlaqədar, Gəmiçilikdə fəaliyyət və dayanıqlı inkişaf siyasəti DİM-lərin icrasına töhvə verilməsi istiqamətində qurulmuşdur.
Qlobal Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri:
MƏQSƏD 1 və 2:
Əməkdaşlarımıza ölkədə minimal əmək haqqından yüksək, məişət və zəruri xərcləri əhatə edən əmək haqqı ödənilir. Bundan əlavə, biz Gəmiçiliyin maddi yardımın verilməsi haqqında Əsasnaməsinə uyğun olaraq, ehtiyacı olan əməkdaşlarımıza və digər vətəndaşlarımıza maddi yardımlar göstəririk.
MƏQSƏD 3:
Biz davamlı olaraq əməkdaşlarımız üçün sağlam və təhlükəsiz iş şəraiti təmin edirik. ASCO-nun bütün sahil və üzən heyəti mütəmadi tibbi baxışlardan keçirilir. Eyni zamanda əməkdaşlarımıza və onların ailə üzvlərinə tibbi sığorta tətbiq edilir.
MƏQSƏD 4:
ASCO-nun əməkdaşları davamlı olaraq texniki, peşə və fərdi inkişaf təlimləri ilə təmin olunurlar. Bundan əlavə, ASCO-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası ölkədə yüksəkixtisaslı yerli dənizçi kadrların yetişdirilməsini təmin edir.
MƏQSƏD 5 və 10:
Gəmiçilikdə həm qadın, həm də kişi əməkdaşlar çalışır. Cinsindən, irqindən, dinindən və yaxud hər hansı xüsusi qrupa mənsubluğundan asılı olmayaraq, hər bir əməkdaşa peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması və karyera inkişafına nail olunması üçün bərabər imkanlar yaradılmışdır. Əməkdaşlara diskriminasiya qoyulmadan yalnız tutduğu vəzifə, dərəcə və göstərdiyi əmək fəaliyyəti nəticələrinə uyğun əmək-haqqı ödənilir. Eyni zamanda, insan hüquqlarının və azadlıqlarının müdafiəsi haqqında Avropa Konvensiyasının və Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinin müvafiq tələbləri təmin edilir.
MƏQSƏD 6:
İçməli su ehtiyatlarının qorunması qlobal məsələdir, o cümlədən Azərbaycanda da içməli su ehtiyatları məhduddur. Bu səbəbdən biz içməli su ehtiyatlarından qənaətlə istifadə edirik, sahil obyektlərində və gəmilərimizdə davamlı olaraq içməli suyun sərfiyyatını və onun keyfiyyətini nəzarət altında saxlayırıq. Eyni zamanda, fəaliyyətimizdən su hövzələrinə dəyə biləcək hər hansı mənfi təsirin qarşısının alınmasını ciddi diqqət mərkəzində saxlayırıq.
MƏQSƏD 7 və 9:
Gəmiçilikdə mövcud Elmi-Texniki Şura, İnnovasiyalar üzrə mütəxəssis, eyni zamanda Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasında təsis edilən İnnovasiyalar Laboratoriyası tərəfindən gəmiçilik sahəsində müxtəlif yeniliklər və innovasiyalar, o cümlədən təmiz və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə imkanları mütəmadi araşdırılır və bu sahədə beynəlxalq təcrübə öyrənilir. Yeni gəmilərin tikintisi zamanı daha müasir avadanlıqlarla təchiz edilmiş, optimal idarəetməyə malik, enerji səmərəliliyini təmin edən gəmi layihələrinə üstünlük verilir.
MƏQSƏD 8:
Biz personalın iş şəraitini və iş yerlərinin vəziyyətini, təhlükəsizliyini davamlı olaraq qiymətləndiririk və bu sahədə ISO 45001 standartının tələbləri tətbiq olunur. ASCO yarandığı gündən hər il fəaliyyətini mənfəətlə başa vurur və Gəmiçiliyin iqtisadi vəziyyətinin dayanıqlı artımı istiqamətində davamlı işlər həyata keçirir.
MƏQSƏD 11:
Bu DİM-ə ASCO-nun birbaşa təsir imkanı olmasa da, Gəmiçilik öz əməliyyat coğrafiyası çərçivəsində fəaliyyəti, iş yerləri və yaratdığı dəyər ilə sözügedən DİM-ə dolayı töhvə verir.
MƏQSƏD 12:
Xidmətlərimizin təqdim edilməsi zamanı istər istehsal, istərsə də istehlak mərhələlərində maddi, təbii, insan, maliyyə və digər resurslardan qənaətlə və məsuliyyətlə istifadəyə əhəmiyyət veririk. Bu istiqamətdə istehlak və istehsalın keyfiyyətinə mənfi təsir etməyəcək optimal səviyyənin təmin olunmasına nəzarət edirik.
MƏQSƏD 13:
ASCO emissiyaların həcmini minimal səviyyədə saxlamağı, onu daha da azaltmağı və gələcəkdə də bu istiqamətdə nailiyyətlər əldə etməyi qarşısına məqsəd qoyub.
MƏQSƏD 14 və 15:
Gəmiçilikdə dəniz səthinin neft dağılmalarından mühafizəsi, gəmilərdə yaranan maye və bərk tullantıların idarə edilməsi, ballast sularından istifadə, quruda istehsalat işlərinin təşkili üzrə müvafiq beynəlxalq standart və sertifikatların tələblərinə uyğun idarəetmə sistemi qurulmuşdur. Bununla da, fəaliyyətimiz nəticəsində dəniz və torpaq ekosistemlərinə dəyə biləcək hər hansı mənfi texniki və antropogen təsirin qarşısının alınmasına çalışırıq.
MƏQSƏD 16:
Gəmiçilikdə əməkdaşlarla münasibətlərdə, qərarların qəbul edilməsində ədalət prinsipi rəhbər tutulur. Beynəlxalq dayanıqlılıq və biznes etikası prinsiplərinə zidd olan, o cümlədən uşaq və ya məcburi əməkdən istifadə edən, korrupsiya, insan haqlarının pozulması və digər bu kimi mənfi hallara yol verən bütün növ tərəflərlə əməkdaşlıqların qurulmasından imtina edilir.
MƏQSƏD 17:
Biz inanırıq ki, bütün Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə müxtəlif şirkətlər, təşkilatlar və hökümətlər arasında birgə təcrübə və bilik mübadiləsi nəticəsində nail oluna bilər. Bu baxımdan, ASCO fəaliyyət dairəsi çərçivəsində istər yerli, istərsə də xarici tərəfdaşlarla və maraqlı tərəflərlə müxtəlif formada əməkdaşlıqlarda iştirak edir. Eyni zamanda, konfrans, seminar, dəyirmi masa və s. bu kimi tədbirlərə qoşulmaqla, təcrübə mübadilələrində iştirak edir.

Contribution to Global SDGs
17 Sustainable Development Goals (SDGs) until 2030 were adopted worldwide at the United Nations Summit held on September 25, 2015 and entered into force since January 2016. The Republic of Azerbaijan has also joined the approved  Sustainable Development Goals and undertaken relevant commitments. Being the the country's largest shipping company operating both within and beyond the Caspian sea,  ASCO covers all SDGs directly or indirectly through its activities and value chain, and recognizes its responsibility to achieve the goals set by our state. In this respect, ASCO’s activites and Sustainability Policy are aimed at contributing to the achievment of SGGs.
Global Sustainable Development Goals:
GOAL 1 and 2:
Our employees are paid higher than the minimum wage in the country, covering household and necessary expenses. In addition, in accordance with the Company Regulations on Welfare Assistance, we provide financial assistance to our employees and other citizens in need.
GOAL 3:
We constantly ensure healthy and safe working environment for our employees. All onshore presonnel and sailing crews of ASCO undergo regular medical examinations. At the same time, medical insurance is applied to our employees and their family members.
GOAL 4:
ASCO employees are constantly provided with technical, professional and personal development trainings. Beyond that, the Azerbaijan State Maritime Academy, which operates under corporate structure of ASCO, offers education of highly qualified local seafarers in the country.
GOAL 5 and 10:
Both men and women are employed at the Company. Equal opportunities have been provided for all employees to strengthen their professional level and achieve career development regardless of their gender, race, religion or affiliations. Employees are paid only in accordance with their position, rank and the results of their performance without being exposed into any kind of discrimination. At the same time, relevant requirements of the European Convention on Human Rights and the respective legislation of the Republic of Azerbaijan have been implemented in the Company.
GOAL 6:
Protection of drinking water resources is a global issue and drinking water resources are limited in Azerbaijan as well. For this reason, we use drinking water resources efficiently, and constantly monitor the consumption and quality  of drinking water on our shore facilities and vessels. We pay close attention to the prevention of any adverse effects of our activities on water bodies.
GOAL 7 and 9:
The Scientific and Technical Council currently established at the Company, the Specialist on Innovations, as well as the Laboratory of  Innovations established at Azerbaijan State Maritime Academy are regularly studying various novelties and innovations and international experience in the shipping industry, including the opportunities to use clean and renewable energy sources. Preference is given to energy efficient ship projects equipped with more modern equipment and optimal operation options.
GOAL 8:
We continuously assess the working conditions and safety of workplaces of our personnel and the  requirements of ISO 45001 standard are implemented in this respect. Since its establishment, ASCO has been completing each year with profit  and is constantly performing works to ensure the sustainable economic growth othe Compnay.
GOAL 11:
Although ASCO does not have a direct influence on this SDG, the Company indirectly contributes to this SDG by means of its activities, jobs and value created within its operational geography.
GOAL 12:
We are committed to efficient and responsible use of material, natural, human, financial and other resources, both in the production and consumption stages, when providing our services. In this regard, we monitor the provision of optimal levels that will not adversely affect the quality of consumption and production.
GOAL 13:
ASCO aims to keep volume of emissions to a minimum, further reduce such volumes and achieve further progress in this direction.
GOAL 14 and 15:
The special management system, in compliance with the requirements of the relevant international standards and certificates, has been established at ASCO for the protection of the sea surface from oil spills, the management of liquid and solid waste generated by ships, ballast water treatment and the organization of onshore production operations. We thereby strive to prevent any negative technical and anthropogenic impact on marine and terrestrial ecosystems due to our activities.
GOAL 16:
The principle of fairness guides relations with employees and decision-making processes at the Company. The Company refuses to cooperate with all parties engaged in activities  violating the principles of international sustainability and business ethics, including use of child or forced labor, corruption, human rights violations and other infringements.
GOAL 17:
We believe that all Sustainable Development Goals can be achieved through the joint exchange of experience and knowledge between different companies, organizations and governments. In this regard, ASCO participates in a various forms of cooperations with both local and foreign partners. At the same time, the Company participates in exchange of experience by joining conferences, seminars, round tables, and other similar events.