“Kəlbəcər” tankerinin xarici sularda istismarına qərar verilib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) donanmasının tərkibinin genişlənməsi və müasir gəmilər hesabına yenilənməsi daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən bu sahədə mühüm işlər icra olunur.  ASCO-nun sifarişi ilə Bakı Gəmiqayırma Zavodunda tikilən “Kəlbəcər” neftdaşıyan tankeri də bu istiqamətdə həyata keçirilən genişmiqyaslı tədbirlərin tərkib hissəsidir.
Ötən ay Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə istifadəyə verilən “Kəlbəcər” tankerinin xarici sularda istismarına qərar verilib.  Yükü dizel yanacağı olan tanker ilk səfərinə çıxıb. Gəmi Türkmənistanın Türkmənbaşı limanından Türkiyənin Gebze limanına doğru yola düşüb.
Uzunluğu 141, eni 16.9 metr olan yeni nəsil “Kəlbəcər” tankerinin daimi heyəti 15 nəfərdən ibarətdir. Dedveyti – yükgötürmə qabiliyyəti 7800 ton olan tankerdə dünyanın aparıcı şirkətlərinin avadanlıqları quraşdırılıb.
Yeni tanker Bakı Gəmiqayırma Zavodunun 2019-cu ildə təhvil verdiyi və hazırda Qara dəniz-Aralıq dənizi hövzələrində üzən “Laçın” tankeri ilə eyni tiplidir.
Gəmi həm ölkəmizin beynəlxalq yükdaşımalarda mövqeyinin möhkəmlənməsində, həm bir bazardan asılılığın aradan qaldırılmasında, həm də  xarici sularda vətənimizin təmsil və təbliğində mühüm rol oynayacaq. Bu baxımdan Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə tankerə “Kəlbəcər” adının verilməsinin də böyük rəmzi mənası var.
Xatırladaq ki, ASCO-nun uzun fasilədən sonra  Xəzərdənkənar beynəlxalq sularda fəaliyyəti Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə 2014-cü ildə “Üzeyir Hacıbəyli” və “Natəvan” gəmilərinin alınması ilə bərpa olunub.

Принято решение об эксплуатации танкера «Кельбаджар» во внешних водах
Вопросы расширения состава флота ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) и его обновления за счет современных судов всегда находятся в центре внимания. Согласно поручению Президента Ильхама Алиева, в этой сфере проводятся важные работы. Нефтентанкер «Кельбаджар», построенный на Бакинском судостроительном заводе по заказу ASCO, также является составной частью широкомасштабных мер, предпринимаемых в этом направлении.
Принято решение, что танкер «Кельбаджар», спущенный на воду в прошлом месяце с участием Президента Ильхама Алиева, будет эксплуатироваться во внешних водах. Танкер, загруженный дизельным топливом, уже отправился в свой первый рейс. Судно вышло из туркменского порта Туркменбаши в направлении турецкого порта Гебзе.
Постоянный экипаж танкера нового поколения «Кельбаджар» длиной 141 метр и шириной 16,9 метра состоит из 15 человек. Танкер дедвейтом – грузоподъемностью, 7800 тонн оснащен оборудованием ведущих мировых компаний.
Новый танкер относится к тому же типу, что и танкер «Лачин», который был сдан в эксплуатацию Бакинским судостроительным заводом в 2019 году. В настоящее время танкер «Лачин» плавающий в бассейнах Черного и Средиземного морей.
Судно сыграет важную роль в укреплении позиций страны в сфере международных грузоперевозок, устранении зависимости от одного рынка, а также представлении и продвижении нашей страны в зарубежных водах. С этой точки зрения, название «Кельбаджар», данное судну по инициативе Президента Ильхама Алиева, также имеет большое символическое значение.
Следует напомнить, что после долгого перерыва деятельность ASCO в водах вне Каспийского моря была восстановлена в 2014 году приобретением судов «Узеир Гаджибейли» и «Натаван» по поручению Президента Ильхама Алиева.