ASCO fəaliyyət coğrafiyasını genişləndirir
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) xarici sularda fəaliyyətinin genişləndirilməsi və bir bazardan asılılığın aradan qaldırılmasına yönəlik davamlı tədbirlər həyata keçirir. Bu istiqamətdə işlərin bundan sonra da Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə Gəmiçiliyin Strateji inkişaf planına əsasən gerçəkləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
ASCO artıq 7 ildir ki, fasiləsiz olaraq Xəzərdən kənar beynəlxalq sularda da gəmilərin istismarı ilə məşğuldur. Məhz, 2014-cü ildə ilk dəfə “Natəvan” və “Üzeyir Hacıbəyli” quru yük gəmilərinin istifadəyə verilməsi ilə xarici sularda fəaliyyət bərpa olunub, sonrakı illərdə bu gəmilərin sıraları genişləndirilib.  Hazırda Qara və Aralıq dənizi hövzələrində ASCO-ya məxsus həm quru yük, həm də tanker gəmiləri yükdaşımalar həyata keçirirlər.
ASCO-nun Xəzərdən kənarda fəaliyyətinin genişləndirilməsi məqsədilə beynəlxalq bazarlar mütəmadi öyrənilir və potensial fəaliyyət istiqamətləri qiymətləndirilir. Bu çərçivədə 2020-ci ildə beynəlxalq aparıcı məsləhətçi şirkət “McKinsey” ilə birgə ASCO-nun 2030-cu ilə qədər dövrü əhatə edən Xəzərdən kənar hövzələrdə fəaliyyətin genişləndirilməsi strategiyası hazırlanıb.
Strategiyaya əsasən, ASCO Qara və Aralıq dənizi hövzələrindən əlavə, Baltik və Şimal dənizlərində də yükdaşıma fəaliyyəti göstərməyə hazırlaşır.  Bu məqsədlə həmin bazarlar, orada yükdaşımalara cəlb edilməsi mümkün olan gəmi tipləri, sözügedən hövzələrdə fəaliyyət göstərmək üçün gəmilərə qoyulan tələblər və digər mühüm aspektlər ətraflı təhlil olunub.
Sözsüz ki, bu bazarlara daxil olmaq üçün həmin hövzələrdə təsnifat cəmiyyətləri, gəmilərin daxil olacağı limanlar və digər aidiyyatı tənzimləyici qurumların sərt tələbləri, o cümlədən bayraq tələbləri mövcuddur.  Hazırda ASCO tərəfindən bu istiqamətdə işlər davam etdirilir və bir bazardan asılılığın azaldılması siyasətinə uyğun bir neçə gəminin həmin hövzələrə çıxarılması planlaşdırılır. Bu bazarlarda ASCO-nun rəqabət qabiliyyətinin təmin edilməsi, əməliyyat xərclərinin optimallaşdırılması, yarana biləcək hər hansı məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması məqsədilə tələblərə, o cümlədən bayraq tələblərinə uyğun hazırlıq işləri aparılır. Gəmilərin istismarı zamanı üstünlük şərtlərindən asılı olaraq, bu gəmilər Avropa (Portuqaliya, Malta və s.) və ya beynəlxalq gəmiçilik təcrübəsinə əsasən gəmi qeydiyyatı üçün cəlbedici şərait yaradılan digər zonalarda istismara veriləcək.
Xəzərdən kənar hövzələrdə fəaliyyətin genişləndirilməsi və bununla da, yerli gəmiçilik xidmətlərinin ixracı ilə ölkəyə kənardan daxilolmalara töhfə verilməsi ASCO-nun əsas hədəflərindən biridir.

ASCO расширяет географию своей деятельности
ЗАО “Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство” (ASCO) регулярно принимает меры по расширению своей деятельности в зарубежных водах и устранению зависимости от одного рынка. Работа в этом направлении будет осуществляться согласно поручению Президента Ильхама Алиева в соответствии со Стратегическим планом развития пароходства.
Уже 7 лет подряд ASCO беспрерывно эксплуатирует свои суда в международных водах. Деятельность во внешних водах была восстановлена в 2014 году с введением в эксплуатацию сухогрузов “Натаван” и “Узеир Гаджибейли”. В последующие годы ряды этих судов были пополнены. В настоящее время сухогрузы и танкеры, принадлежащие ASCO, осуществляют грузоперевозки в бассейнах Черного и Средиземного морей
Для расширения деятельности ASCO за пределами Каспийского моря, в компании постоянно изучаются международные рынки и проводится оценка потенциальных направлений деятельности. В рамках этой деятельности в 2020 году ASCO вместе с McKinsey, ведущей международной консалтинговой фирмой, разработали стратегию расширения своей деятельности вне бассейна Каспийского моря, охватывающую период до 2030 года.
Согласно стратегии, помимо бассейнов Черного и Средиземного морей, ASCO готовится осуществлять грузоперевозки в Балтийском и Северном морях. С этой целью проведен детальный анализ этих рынков, типов судов, которые могут быть задействованы для перевозки грузов, требований к судам для работы в этих бассейнах и другие важные аспекты. Безусловно, для получения выхода в эти рынки в этих бассейнах существуют строгие требования классификационных обществ, портов, куда будут заходить суда и других соответствующих регулирующих органов, включая требования касательно флага. В данный момент ASCO продолжает работы в этом направлении и в соответствии с политикой уменьшения зависимости от одного рынка планирует отправку нескольких судов в бассейны перечисленных морей. Чтобы обеспечить конкурентоспособность ASCO на этих рынках, оптимизировать эксплуатационные расходы, устранить любые возможные ограничения, ведется подготовка в соответствии с требованиями, включая требования касательно флага. В зависимости от условий преимущества при эксплуатации судов, эти суда будут вводиться в эксплуатацию в Европе (Португалия, Мальта и др.) или, основываясь на опыт международного судоходства, в других регионах, где существуют благоприятные условия для регистрации судов.
Одной из основных целей ASCO является расширение деятельности в водах за пределами Каспийского моря и, таким образом, внесение вклада во внешние поступления в страну за счет экспорта местных судоходных услуг.