TBNM-ə üzv ölkələrin nümayəndələri “Suraxanı” gəmi muzeyini ziyarət ediblər
Bakıda keçirilən “Beynəlxalq Transxəzər Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası  Hüquqi Şəxslər Birliyinin Rəyasət Heyətinin və təşkilatın ümumi yığıncağının iştirakçıları “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Suraxanı” gəmi-muzeyini ziyarət ediblər.
Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Gürcüstan, Ukrayna və Polşadan olan dəmiryolu, liman administrasiyası, gəmi və nəqliyyat-logistika şirkətlərinin rəhbərləri və nümayəndələrini  ASCO-nun sədri Rauf Vəliyev  qarşılayaraq, onları dünyanın ilk tanker-muzeyi sayılan “Suraxanı” gəmi-muzeyində görməkdən şad olduğunu bildirib.
Sədr qonaqlara muzey haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, “Suraxanı” tankerinin muzeyə çevrilməsi üçün Böyük Britaniya, Niderland, Türkiyə kimi gəmiçilik ənənələri olan ölkələrin böyük təcrübəsindən istifadə olunub. Gəmi-muzeyin  beynəlxalq standartlara cavab verməsi məqsədilə  100-dən çox nüfuzlu xarici və yerli şirkətlə əməkdaşlıq edilib.
Daha sonra ziyarətçilər Azərbaycan və dünya gəmiçilik tarixinin, ənənələrinin əks olunduğu ekspozisiya zalları ilə yaxından tanış olublar. Muzeydəki eksponatlarla yanaşı, zalların qeyri-adi quruluşu və burada tətbiq olunan innovativ yeniliklər qonaqların böyük marağına səbəb olub.
İclas iştirakçıları dünyanın ilk tanker muzeyini ziyarətdən razı qaldıqlarını bildirib və xatirə kitabında öz xoş təəssüratlarını qeyd ediblər.

Представители стран-членов ТМТМ посетили корабль-музей «Сураханы»
Участники заседания проводившейся в Баку Президиума Объединения юридических лиц «Международная ассоциация «Транскаспийский международный транспортный маршрут», а также общего собрания организации посетили корабль-музей «Сураханы» ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO).
Встретив руководителей и представителей портовых администраций, железнодорожных, судовых и транспортно-логистических компаний из Азербайджана, Турции, Казахстана, Грузии, Украины и Польши председатель ASCO Рауф Валиев отметил, что рад приветствовать их в первом музее танкере в мире – корабле-музее «Сураханы».
Председатель предоставил гостям обширную информацию о музее. Он отметил, что для превращения танкера «Сураханы» в музей был использован опыт таких стран, как Великобритания, Нидерланды, Турция, обладающих традициями судоходства. Для того, чтобы корабль-музей соответствовал международным стандартам, было построено сотрудничество с более чем 100 влиятельными зарубежными и местными компаниями.
Затем гости познакомились с экспозиционными залами, отражающими историю и традиции Азербайджана и мирового судоходства. Наравне с экспонатами музея, интерес гостей вызвал необычная структура залов и инновационные новинки, примененные в музее.
Участники собрания были рады посетить первый в мире танкер-музей и поделились своими впечатлениями в памятной книге музея.