TBNM-ə üzv ölkələrin nümayəndələri “Suraxanı” gəmi muzeyini ziyarət ediblər
Bakıda keçirilən “Beynəlxalq Transxəzər Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası  Hüquqi Şəxslər Birliyinin Rəyasət Heyətinin və təşkilatın ümumi yığıncağının iştirakçıları “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Suraxanı” gəmi-muzeyini ziyarət ediblər.
Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Gürcüstan, Ukrayna və Polşadan olan dəmiryolu, liman administrasiyası, gəmi və nəqliyyat-logistika şirkətlərinin rəhbərləri və nümayəndələrini  ASCO-nun sədri Rauf Vəliyev  qarşılayaraq, onları dünyanın ilk tanker-muzeyi sayılan “Suraxanı” gəmi-muzeyində görməkdən şad olduğunu bildirib.
Sədr qonaqlara muzey haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, “Suraxanı” tankerinin muzeyə çevrilməsi üçün Böyük Britaniya, Niderland, Türkiyə kimi gəmiçilik ənənələri olan ölkələrin böyük təcrübəsindən istifadə olunub. Gəmi-muzeyin  beynəlxalq standartlara cavab verməsi məqsədilə  100-dən çox nüfuzlu xarici və yerli şirkətlə əməkdaşlıq edilib.
Daha sonra ziyarətçilər Azərbaycan və dünya gəmiçilik tarixinin, ənənələrinin əks olunduğu ekspozisiya zalları ilə yaxından tanış olublar. Muzeydəki eksponatlarla yanaşı, zalların qeyri-adi quruluşu və burada tətbiq olunan innovativ yeniliklər qonaqların böyük marağına səbəb olub.
İclas iştirakçıları dünyanın ilk tanker muzeyini ziyarətdən razı qaldıqlarını bildirib və xatirə kitabında öz xoş təəssüratlarını qeyd ediblər.

Representatives of TITR member countries visited the “Surakhani” museum ship
Representatives of TITR Member Countries Visited the ship museum “Surakhani” of the Azerbaijan Caspian Shipping CJSC (ASCO).
ASCO Chairman Rauf Valiev met the heads and representatives of port administrations, railway, ship and transport and logistics companies from Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Georgia, Ukraine, Poland and noted that he was glad to welcome them to the first tanker museum in the world – ship museum "Surakhani".
The Chairman provided the guests with broad information about the museum. He noted that the experience of such countries as Great Britain, the Netherlands, Turkey, which have shipping traditions, was used to turn the “Surakhani” tanker into a museum. To ensure that the museum ship meets international standards, ASCO buil cooperation with more than 100 influential foreign and local companies.
Then the guests got acquainted with the exhibition halls reflecting the history and traditions of Azerbaijan and world shipping. Along with the exhibits of the museum, the unusual structure of the halls and the innovations used in the museum aroused the interest of guests.
The participants of the meeting were happy to visit the world's first tanker-museum and shared their impressions in the museum's memory book.