“Neftçilər Günü”ndə “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankeri suya salınıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sifarişi ilə “Bakı Gəmiqayırma Zavodu” MMC-də (BGZ) inşa edilən “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” neftdaşıyan tankeri inşasının növbəti mərhələsinə qədəm qoyub. Bu məqsədlə gəmi zavodun tikinti-quraşdırma sahəsindən üzən dok üzərindən hidravlik arabacıqlar vasitəsilə suya salınıb.
20 sentyabr “Neftçilər Günü”ndə baş tutan suyasalınma mərasimində ASCO-nun sədri Rauf Vəliyev, BGZ-nin baş meneceri İmanverdi Həsənovla yanaşı, hər iki qurumun əməkdaşları və Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının əlaçı tələbələri iştirak ediblər.
ASCO sədri Rauf Vəliyev bildirib ki, tikintisinin növbəti mərhələsinin aparılması üçün suya salınan gəmiyə Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il yanvarın 15-də imzaladığı Sərəncama uyğun olaraq neft sənayesinin canlı əfsanəsi, görkəmli neftçi-alim və geoloq, SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin adı verilib. Bu, ASCO-nun sifarişi ilə Bakı Gəmiqayırma Zavodunda inşa olunan sayca üçüncü tankerdir. Bundan öncə Zavodda eyni tipli “Laçın” və “Kəlbəcər” tankerləri uğurla inşa edilərək, təhvil verilib.
Rauf Vəliyev qeyd edib ki, ümumilikdə son 8 ildə ASCO-nun donanmalarına 18 yeni gəmi əlavə olunub. Həmin gəmilərdən 10 ədədinin tikintisi üzrə sifariş Bakı Gəmiqayırma Zavodunda yerləşdirilib və bu istiqamətdə əməkdaşlıq bundan sonra da davam etdiriləcək. Bunun üçün həm xüsusi dövlət dəstəyi və qayğısı var, həm də kifayət qədər kadr potensialı mövcuddur. Sevindirici haldır ki, bu sahədə fəal rol oynayan çoxsaylı gənclər sırasında Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının məzunları da yer alır.
Həm ASCO, həm də BGZ ailəsini gəminin suyasalınması münasibətilə təbrik edən sədr tikinti prosesində iştirak edən hər kəsə təşəkkürünü bildirib, onlara işlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən BGZ-nin baş meneceri İmanverdi Həsənov yerli gəmiqayırma sənayesinin mövcud imkanlarından, eləcə də gələcək hədəflərdən danışıb. Qeyd edib ki, fəaliyyətini durmadan genişləndirən Zavod qarşıya qoyulan tapşırıqları vaxtında, yüksək peşəkarlıqla yerinə yetirir.
O vurğulayıb ki, ASCO ilə əməşdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən layihələr ölkəmiz üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Ən əsası, inşa olunaraq təhvil verilən gəmilər hər birimizdə böyük iftixar, qürur hissi yaradır.
Tədbirdə “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankerinin parametrləri və texniki göstəriciləri barədə də ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, gəminin konsepsiyası Odessa Dəniz Mühəndisliyi Bürosu və ASCO-nun təcrübəli mütəxəssisləri ilə birgə hazırlanıb. Volqa-Don MAX layihəsi olan gəmi maksimum yükgötürmə qabiliyyəti ilə Volqa-Don çayından keçmək imkanına malikdir. “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankerinin uzunluğu 141, eni 16.9, bortunun hündürlüyü isə 6 metrdir. 15 nəfərlik heyətlə idarə edilən gəmi saatda 10 uzel sürətlə hərəkət edə biləcək. Tanker xam neft və neft məhsulları daşınması üçün nəzərdə tutulmuş ümumi tutumu 9212 kub metr olan 6 yük çəninə malikdir. Dedveyti dənizdə 7,875 T və çayda 5,447 T olan gəmi hər biri 1,200 kW gücə malik iki ədəd “Wartsila” istehsalı mühərriklərlə təchiz edilib.
Çıxışlardan sonra “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankeri tikintisinin növbəti mərhələsinin davam etdirilməsi məqsədilə suya salınıb. Suya salınmaq üçün müvafiq düymə ADDA tələbələri və Zavod əməkdaşlarını tərəfindən sıxılıb.
Qeyd edək ki, tədbir çərçivəsində ADDA tələbələri Bakı Gəmiqayırma Zavodunun fəaliyyəti və burada tikilən yeni gəmilərlə yaxından tanış olublar.

Tanker “Khoshbakht Yusifzade” Was Launched on the Day of Oil Workers
A new stage has begun in the construction of the “Academician Khoshbakht Yusifzade” oil tanker, which is being built at the Baku Shipyard LLC by order of the Azerbaijan Caspian Shipping CJSC (ASCO). The vessel was launched from the floating dock at the construction site of the plant using hydraulic carts.
On September 20 - the Day of Oil Workers, ASCO Chairman Rauf Veliyev, Baku Shipyard General Manager Imanverdi Khasanov, employees of both institutions, as well as honors students of the Azerbaijan State Marine Academy took part in the ceremony on ship launching.
ASCO Chairman Rauf Veliyev noted that in accordance with the Order signed by President Ilham Aliyev on January 15, 2020, the ship, launched for the next stage of construction, was named after the living legend of the oil industry, a prominent oil scientist and geologist, first vice-president of SOCAR, Academician Khoshbakht Yusifzadeh. This vessel is the third tanker to be built by order of ASCO at the Baku Shipyard. Prior to that, the plant successfully built and commissioned the same-type oil tankers "Lachin" and "Kelbajar".
Rauf Veliyev noted that over the past 8 years, ASCO's fleet has been enlarged by 18 new vessels. 10 such ships were ordered to be constructed on the Baku Shipyard. The cooperation in this direction will continue in the future due to special state support and care, as well as sufficient human resources. It is gratifying that among the many young people playing an active role in this area, there are also graduates of the Azerbaijan State Marine Academy.
The Chairman congratulated the ASCO and Baku Shipyard teams on the launching ceremony, expressed gratitude to everyone who participated in the construction process, and wished them success in their work.
The next speaker was the Chief Manager of the Baku Shipyard Imanverdi Khasanov, He spoke about the existing capabilities of the shipbuilding industry, as well as future goals. He noted that the Shipyard, which is constantly expanding its activities, demonstrates high professionalism and fulfills the assigned tasks in a timely manner.
He also stressed that the projects carried out in the framework of cooperation with ASCO are of great significance for our country. The most important thing is that the ships built and commissioned instill a sense of pride in each of us.
There were also provided detailed information on the parameters and technical indicators of the tanker "Academician Khoshbakht Yusifzade". It was noted that the concept of the ship was developed jointly with the Odessa Marine Engineering Bureau and experienced ASCO specialists. The ship belonging to the Volqa-Don MAX class can pass through the Volga-Don Canal with maximum carrying capacity. The length of the tanker "Academician Khoshbakht Yusifzade" is 141 meters, width - 16.9 meters, and height - 6 meters. A ship with a crew of 15 will be able to move at a speed of 10 knots per hour. The tanker, designed for the transportation of crude oil and oil products, has 6 cargo tanks with a total capacity of 9212 cubic meters. The vessel with a deadweight of 7,875 tons at sea and 5,447 tons in the river is equipped with two Wartsila engines, each with a capacity of 1200 kW.
After the speeches, the tanker “Academician Khoshbakht Yusifzade” was launched to start the next stage of construction. The students of the ASMA and the employees of the Shipyard pressed the launch button.
It should be noted that during the event, ASMA students got closely acquainted with the activities of the Baku Shipyard and new ships under construction.