“Neftçilər Günü”ndə “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankeri suya salınıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sifarişi ilə “Bakı Gəmiqayırma Zavodu” MMC-də (BGZ) inşa edilən “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” neftdaşıyan tankeri inşasının növbəti mərhələsinə qədəm qoyub. Bu məqsədlə gəmi zavodun tikinti-quraşdırma sahəsindən üzən dok üzərindən hidravlik arabacıqlar vasitəsilə suya salınıb.
20 sentyabr “Neftçilər Günü”ndə baş tutan suyasalınma mərasimində ASCO-nun sədri Rauf Vəliyev, BGZ-nin baş meneceri İmanverdi Həsənovla yanaşı, hər iki qurumun əməkdaşları və Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının əlaçı tələbələri iştirak ediblər.
ASCO sədri Rauf Vəliyev bildirib ki, tikintisinin növbəti mərhələsinin aparılması üçün suya salınan gəmiyə Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il yanvarın 15-də imzaladığı Sərəncama uyğun olaraq neft sənayesinin canlı əfsanəsi, görkəmli neftçi-alim və geoloq, SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin adı verilib. Bu, ASCO-nun sifarişi ilə Bakı Gəmiqayırma Zavodunda inşa olunan sayca üçüncü tankerdir. Bundan öncə Zavodda eyni tipli “Laçın” və “Kəlbəcər” tankerləri uğurla inşa edilərək, təhvil verilib.
Rauf Vəliyev qeyd edib ki, ümumilikdə son 8 ildə ASCO-nun donanmalarına 18 yeni gəmi əlavə olunub. Həmin gəmilərdən 10 ədədinin tikintisi üzrə sifariş Bakı Gəmiqayırma Zavodunda yerləşdirilib və bu istiqamətdə əməkdaşlıq bundan sonra da davam etdiriləcək. Bunun üçün həm xüsusi dövlət dəstəyi və qayğısı var, həm də kifayət qədər kadr potensialı mövcuddur. Sevindirici haldır ki, bu sahədə fəal rol oynayan çoxsaylı gənclər sırasında Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının məzunları da yer alır.
Həm ASCO, həm də BGZ ailəsini gəminin suyasalınması münasibətilə təbrik edən sədr tikinti prosesində iştirak edən hər kəsə təşəkkürünü bildirib, onlara işlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən BGZ-nin baş meneceri İmanverdi Həsənov yerli gəmiqayırma sənayesinin mövcud imkanlarından, eləcə də gələcək hədəflərdən danışıb. Qeyd edib ki, fəaliyyətini durmadan genişləndirən Zavod qarşıya qoyulan tapşırıqları vaxtında, yüksək peşəkarlıqla yerinə yetirir.
O vurğulayıb ki, ASCO ilə əməşdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən layihələr ölkəmiz üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Ən əsası, inşa olunaraq təhvil verilən gəmilər hər birimizdə böyük iftixar, qürur hissi yaradır.
Tədbirdə “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankerinin parametrləri və texniki göstəriciləri barədə də ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, gəminin konsepsiyası Odessa Dəniz Mühəndisliyi Bürosu və ASCO-nun təcrübəli mütəxəssisləri ilə birgə hazırlanıb. Volqa-Don MAX layihəsi olan gəmi maksimum yükgötürmə qabiliyyəti ilə Volqa-Don çayından keçmək imkanına malikdir. “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankerinin uzunluğu 141, eni 16.9, bortunun hündürlüyü isə 6 metrdir. 15 nəfərlik heyətlə idarə edilən gəmi saatda 10 uzel sürətlə hərəkət edə biləcək. Tanker xam neft və neft məhsulları daşınması üçün nəzərdə tutulmuş ümumi tutumu 9212 kub metr olan 6 yük çəninə malikdir. Dedveyti dənizdə 7,875 T və çayda 5,447 T olan gəmi hər biri 1,200 kW gücə malik iki ədəd “Wartsila” istehsalı mühərriklərlə təchiz edilib.
Çıxışlardan sonra “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankeri tikintisinin növbəti mərhələsinin davam etdirilməsi məqsədilə suya salınıb. Suya salınmaq üçün müvafiq düymə ADDA tələbələri və Zavod əməkdaşlarını tərəfindən sıxılıb.
Qeyd edək ki, tədbir çərçivəsində ADDA tələbələri Bakı Gəmiqayırma Zavodunun fəaliyyəti və burada tikilən yeni gəmilərlə yaxından tanış olublar.

В «День нефтяников» на воду спущен танкер «Академик Хошбахт Юсифзаде»
Начался новый этап в процессе строительства нефтяного танкера «Академик Хошбахт Юсифзаде», строящегося на ООО «Бакинский судостроительный завод» (БСЗ) по заказу ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO). Судно было спущено на воду с плавучего дока на строительно-установочной площадке завода при помощи гидравлических тележек.
На церемонии спуска корабля на воду, состоявшейся 20 сентября – в «День нефтяников», участвовали председатель ASCO Рауф Велиев, главный менеджер БСЗ Иманверди Хасанов, сотрудники обеих учреждений, а также студенты-отличники Азербайджанской Государственной Морской Академии.
Председатель ASCO Рауф Велиев отметил, что в соответствии с Распоряжением, подписанным Президентом Ильхамом Алиевым 15 января 2020 года, корабль, который спущен на воду для следующего этапа строительства, был назван в честь живой легенды нефтяной отрасли, видного ученого-нефтяника и геолога, первого вице-президента SOCAR академика Хошбахта Юсифзаде. Это судно является третьим по счету танкером, строящимся по заказу ASCO в Бакинском судостроительном заводе. До этого на заводе были успешно построены и сданы в эксплуатацию нефтяные танкеры «Лачин» и «Кельбаджар».
Рауф Велиев отметил, что за последние 8 лет флот ASCO пополнился 18 новыми судами. Заказ на строительство 10 таких кораблей размещен на Бакинском судостроительном заводе, и сотрудничество в этом направлении будет продолжено в дальнейшем. Для этого есть особая государственная поддержка и забота, а также достаточные человеческие ресурсы. Отрадно, что среди множества молодых людей, играющих активную роль в данной сфере, можно отметить и выпускников Азербайджанской Государственной Морской Академии.
Председатель, поздравивший с церемонией спуска корабля на воду команды ASCO и БСЗ, выразил благодарность всем, кто участвовал в процессе строительства и пожелал им успеха в работе.
Следующим выступил главный менеджер БСЗ Иманверди Хасанов и рассказал о существующих возможностях судостроительной промышленности, а также о будущих целях. Он отметил, что Завод, который постоянно расширяет свою деятельность, выполняет поставленные задачи своевременно и с высоким профессионализмом.
Он также подчеркнул, что проекты, осуществляемые в рамках сотрудничества с ASCO, несут большое значение для нашей страны. Самое главное, что построенные и сданные в эксплуатацию корабли вселяют в каждого из нас чувство гордости.
На мероприятии также была представлена подробная информация о параметрах и технических показателях танкера «Академик Хошбахт Юсифзаде». Отмечено, что концепция корабля разработана совместно с Одесским морским инженерным бюро и опытными специалистами ASCO. Корабль, относящийся к проекту Volqa-Don MAX, может пройти по Волго-Донскому каналу с максимальной грузоподъемностью. Длина танкера «Академик Хошбахт Юсифзаде» составляет 141 метр, ширина - 16,9 метра и высота - 6 метров. Корабль с экипажем из 15 человек сможет двигаться со скоростью 10 узлов в час. Танкер, предназначенный для перевозки сырой нефти и нефтепродуктов, имеет 6 грузовых танков общей емкостью 9212 кубометров. Судно дедвейтом 7 875 тонн в море и 5 447 тонн в реке оснащено двумя двигателями Wartsila, каждый мощностью 1200 кВт.
После выступлений танкер «Академик Хошбахт Юсифзаде» был спущен на воду для начала следующего этапа строительства. Кнопка для спуска на воду была нажата студентами АГМА и сотрудников Завода.
Следует отметить, что в рамках мероприятия студенты АГМА ознакомились с деятельностью Бакинского судостроительного завода и строящимися там новыми судами.