Türkiyədə Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu ilə bağlı iclas keçirilib
Türkiyənin İstanbul şəhərində Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (TBNM) inkişafına dair İşçi Qrupunun iclası keçirilib.
İki günlük toplantıda TBNM-ə üzv dövlətlərin dənizçilik, dəmir yolu idarələri, liman və logistika şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sədr müavini Fərhad Quliyevin rəhbərliyi ilə keçən İşçi Qrupun iclasında “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası Hüquqi Şəxslər Birliyinin  2020-ci il üzrə fəaliyyətinin yekunları və  marşrut üzrə yaradılan rəqəmsal dəhlizlə bağlı reallaşdırılan pilot layihənin nəticələrinə dair hesabat dinlənilib.
Bundan başqa, toplantıda Qazaxıstan Respublikası və digər ölkələrdə intellektual mülkiyyət hüququnun qorunması, TBNM üzrə 2021-ci il üçün daşınma həcminin, tarif şərtlərinin  və marketinq üzrə tədbirlər planının təsdiqlənməsi, marşrutun 2025-ci ilədək inkişaf strategiyasının hazırlanması, Avropa İttifaqında fəaliyyətin genişləndirilməsi kimi məsələlər müzakirə olunub.
Müzakirələrdə Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun potensialından səmərəli istifadə edilməsinin, bu marşruta yük axınının cəlb edilməsinin zəruriliyi vurğulanıb. Bildirilib ki,  marşrut üzrə daşımaların effektivliyinin artırılması və qarşılıqlı əlaqələndirmə işlərinin operativliyinin artırılması üçün böyük potensial mövcuddur.
Toplantıda dəhlizin rəqabət qabiliyyətinin daha da artırılması, yarana biləcək çətinliklərin aradan qaldırılması məsələləri də diqqət mərkəzində olub.

В Турции прошла встреча по Транскаспийскому международному транспортному маршруту
В Стамбуле состоялось заседание Рабочей группы по развитию Транскаспийского международного транспортного маршрута (TМТМ).
На встрече, проходившей два дня, участвовали представители судоходных, железнодорожных и логистических компаний и портов стран-членов ТМТМ.
Заседание проходило под председательством заместителя председателя ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) Фархадом Гулиевым. На мероприятии был заслушан отчет Общего собрания объединения юридических лиц «Международная ассоциация «Транскаспийский международный транспортный маршрут». по итогам деятельности на 2020 год и результатам реализации пилотных проектов, осуществляемых в связи с цифровым коридором вдоль маршрута.
Помимо этого, на встрече обсуждались такие вопросы, как защита прав интеллектуальной собственности в Республике Казахстан и других странах, утверждение объема перевозок, тарифных условий и плана маркетинговых мероприятий по ТМТМ на 2021 год, разработка стратегии развития маршрута до 2025 года, расширение деятельности в Европейском Союзе.
На обсуждениях подчеркнута важность эффективного использования потенциала Транскаспийского международного транспортного маршрута. Отмечены широкие возможности для повышения эффективности перевозок и работ по взаимной координации.
На встрече участники также уделили внимание вопросам дальнейшего повышения конкурентоспособности коридора и преодоления возможных трудностей.