Türkiyədə Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu ilə bağlı iclas keçirilib
Türkiyənin İstanbul şəhərində Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (TBNM) inkişafına dair İşçi Qrupunun iclası keçirilib.
İki günlük toplantıda TBNM-ə üzv dövlətlərin dənizçilik, dəmir yolu idarələri, liman və logistika şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sədr müavini Fərhad Quliyevin rəhbərliyi ilə keçən İşçi Qrupun iclasında “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası Hüquqi Şəxslər Birliyinin  2020-ci il üzrə fəaliyyətinin yekunları və  marşrut üzrə yaradılan rəqəmsal dəhlizlə bağlı reallaşdırılan pilot layihənin nəticələrinə dair hesabat dinlənilib.
Bundan başqa, toplantıda Qazaxıstan Respublikası və digər ölkələrdə intellektual mülkiyyət hüququnun qorunması, TBNM üzrə 2021-ci il üçün daşınma həcminin, tarif şərtlərinin  və marketinq üzrə tədbirlər planının təsdiqlənməsi, marşrutun 2025-ci ilədək inkişaf strategiyasının hazırlanması, Avropa İttifaqında fəaliyyətin genişləndirilməsi kimi məsələlər müzakirə olunub.
Müzakirələrdə Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun potensialından səmərəli istifadə edilməsinin, bu marşruta yük axınının cəlb edilməsinin zəruriliyi vurğulanıb. Bildirilib ki,  marşrut üzrə daşımaların effektivliyinin artırılması və qarşılıqlı əlaqələndirmə işlərinin operativliyinin artırılması üçün böyük potensial mövcuddur.
Toplantıda dəhlizin rəqabət qabiliyyətinin daha da artırılması, yarana biləcək çətinliklərin aradan qaldırılması məsələləri də diqqət mərkəzində olub.

Turkey hosted a meeting on the Trans-Caspian International Transport Route
Working Group on the Development of the Trans-Caspian International Transport Route (TITR) was held in Istanbul, Turkey.
Representatives of shipping, railway, and logistics companies and ports of the TITR member countries attended a two-day event. Deputy Chairman of the Azerbaijan Caspian Shipping CJSC (ASCO) Farkhad Guliyev chaired the meeting. The participants got acquainted with the report of the Association of Legal Entities of the International Association “Trans-Caspian International Transport Route” on the results of activities for 2020 and implementation of pilot projects on the digital corridor along the route during the event.
At the same time, such issues as the protection of intellectual property rights in the Republic of Kazakhstan and other countries, approval of the volume of traffic, tariff conditions and a marketing plan for TITR for 2021, a route development strategy up to 2025, and expansion of activities in the European Union were among the discussion topics.
The importance of effective use of the Trans-Caspian International Transport Route potential, as well as ample opportunities for improving the efficiency of transportation and work on mutual coordination, was emphasized.
At the meeting, the participants also discussed the ways to increase the competitiveness of the corridor and overcome possible difficulties.