ASCO sədri Vətən müharibəsində iştirak edən dənizçilərlə görüşüb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sədri Rauf Vəliyev Vətən müharibəsinin iştirakçısı olan əməkdaşlarla video formatda görüşüb.
Görüşün əvvəlində ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimiz uğrunda şəhid olan qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsi ehtiramla yad olunub.
ASCO sədri Rauf Vəliyev bildirib ki, Vətən müharibəsindəki qələbəmiz Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin müdrik siyasəti, güclü ordu strategiyası sayəsində mümkün oldu. 44 gün ərzində Prezident İlham Əliyev Ali Baş Komandan kimi həm döyüş, həm də siyasət meydanında yorulmaz mübarizə apardı. Ölkə başçısının müharibə ərzində hər bir çıxışında və müsahibəsində isə Azərbaycan xalqının böyüklüyü, döyüş əzmi, yüksək mənəvi ruhu ifadə olunurdu.
Rauf Vəliyev ərazi bütövlüyümüz uğrunda döyüşmək üçün könüllü şəkildə Ordu sıralarına qatılan və silaha sarılan ASCO-nun əməkdaşlarına təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, aktiv döyüşlərə ASCO ailəsindən 58 nəfər qatılsa da, 44 gün ərzində iş başında olan bütün dənizçilərin də ürəyi ön cəbhə ilə döyünüb. Bundan başqa, qurum əməkdaşları Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna (500 000 manat) olduğu kimi, könüllü olaraq Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinə Yardım Fonduna (1 milyon 064 min 022 manat) və “YAŞAT” fonduna (548 min 187 manat) da ianə ediblər.
Döyüşlərdə ASCO-nun Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası və Dənizçilik Kollecinin məzunları da yaxından iştirak edib. Bu təhsil ocaqlarının hər birinin 4 məzun dənizçisi şəhidlik zirvəsinə ucalıb.
Odlu-alovlu döyüş yollarından bəhs edən Vətən müharibəsi iştirakçıları Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlara qatılaraq, doğma yurd yerlərimizin düşməndən azad edilməsində iştirak etdiklərinə görə fəxr hissi keçirdiklərini bildiriblər. Onlar döyüşlərdə şəhid olan qəhrəmanlarımıza Allahdan rəhmət diləyib, şəhidlərin əziz xatirəsinin xalqımızın qəlbində əbədi yaşayacağını bildiriblər. Vətən müharibəsinin iştirakçıları həm 44 günlük müharibə zamanı, həm də böyük zəfərdən sonra göstərilən dəstəyə görə ASCO rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildiriblər.
Sonda Sədr döyüşçülərin qayğıları ilə maraqlanıb, onlara xoş arzularını çatdırıb. Bildirib ki, ASCO-nun I Qarabağ müharibəsində iştirak edən əməkdaşlarına göstərilən sosial dəstək Vətən müharibəsinin döyüşçü dənizçilərinə də şamil olunacaq. Belə ki, hər ay müharibədə şəhid olan ASCO əməkdaşlarının ailəsinə 250, yaralılara 150, müharibə iştirakçılarına 100 AZN ödəniş ediləcək. Bundan başqa, Vətən müharibəsində iştirak edən ASCO əməkdaşları, ADDA və Dənizçilik kollecinin məzunları haqqında kitab hazırlanacaq və bu kitab dənizçilərin qəhrəmanlığını gələcək nəsillərə ötürəcək.

ASCO Chairman met with seafarers who took part in the Patriotic war
An online meeting was held on the results of audit on the vessels of the Transportation and Offshore Fleets of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) for the last year.
At the beginning of the meeting, the memory of the heroes who died for the territorial integrity and sovereignty of the country was honored.
ASCO Chairman Rauf Veliyev noted that the wise policy of the Victorious Supreme Commander-in-Chief President Ilham Aliyev and a strong military strategy made our victory possible.
For 44 days, President Ilham Aliyev, as Supreme Commander-in-Chief, fought tirelessly both on the battlefield and in the political arena. In every speech and interview of the President during the war, the great fighting spirit of the Azerbaijani people were expressed.
Rauf Veliyev thanked ASCO employees who voluntarily joined the army and fought for our territorial integrity. He noted that 58 ASCO employees took part in active battles, but all 44 days the other sailors lived with thoughts of the front. In addition, the employees of the company voluntarily made donations to the Fund to Support Fight Against Coronavirus (500,000 manats), as well as to the Fund for Assistance to the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan (1.064.022 manats) and the “YASHAT” Foundation (548.187 manats).
Graduates of the Azerbaijan State Maritime Academy and the ASCO Maritime School also took part in the battles. Four sailors who graduated from each of these educational institutions rose to the martyrdom.
Talking about the passed battles, the servicemen of the Patriotic War expressed pride for their participation in the hostilities conducted by the Azerbaijani Army under the leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. They prayed to the Almighty to rest the souls of heroes who died in battles, and noted that the memory of our martyrs will forever remain in the hearts of the Azerbaijani people. The Patriotic war participants thanked the ASCO leadership for his support both during the 44-day war and after the great victory.
Finally, the Chairman inquired about the concerns of the fighters and conveyed his best wishes to them. According to him, the social support provided to ASCO employees who participated in the First Karabakh War will also apply to the seafarers of the Patriotic War. Thus, the families of ASCO employees, who died in the war will be paid 250 manats, the wounded – 150 manats, and war veterans – 100 manats.In addition, a book that will be published about ASCO employees, graduates of the State Medical Academy and the Maritime School, who participated in the Patriotic War will pass on to future generations the story of the heroism of our seafarers.