ASCO sədri Vətən müharibəsində iştirak edən dənizçilərlə görüşüb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sədri Rauf Vəliyev Vətən müharibəsinin iştirakçısı olan əməkdaşlarla video formatda görüşüb.
Görüşün əvvəlində ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimiz uğrunda şəhid olan qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsi ehtiramla yad olunub.
ASCO sədri Rauf Vəliyev bildirib ki, Vətən müharibəsindəki qələbəmiz Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin müdrik siyasəti, güclü ordu strategiyası sayəsində mümkün oldu. 44 gün ərzində Prezident İlham Əliyev Ali Baş Komandan kimi həm döyüş, həm də siyasət meydanında yorulmaz mübarizə apardı. Ölkə başçısının müharibə ərzində hər bir çıxışında və müsahibəsində isə Azərbaycan xalqının böyüklüyü, döyüş əzmi, yüksək mənəvi ruhu ifadə olunurdu.
Rauf Vəliyev ərazi bütövlüyümüz uğrunda döyüşmək üçün könüllü şəkildə Ordu sıralarına qatılan və silaha sarılan ASCO-nun əməkdaşlarına təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, aktiv döyüşlərə ASCO ailəsindən 58 nəfər qatılsa da, 44 gün ərzində iş başında olan bütün dənizçilərin də ürəyi ön cəbhə ilə döyünüb. Bundan başqa, qurum əməkdaşları Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna (500 000 manat) olduğu kimi, könüllü olaraq Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinə Yardım Fonduna (1 milyon 064 min 022 manat) və “YAŞAT” fonduna (548 min 187 manat) da ianə ediblər.
Döyüşlərdə ASCO-nun Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası və Dənizçilik Kollecinin məzunları da yaxından iştirak edib. Bu təhsil ocaqlarının hər birinin 4 məzun dənizçisi şəhidlik zirvəsinə ucalıb.
Odlu-alovlu döyüş yollarından bəhs edən Vətən müharibəsi iştirakçıları Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlara qatılaraq, doğma yurd yerlərimizin düşməndən azad edilməsində iştirak etdiklərinə görə fəxr hissi keçirdiklərini bildiriblər. Onlar döyüşlərdə şəhid olan qəhrəmanlarımıza Allahdan rəhmət diləyib, şəhidlərin əziz xatirəsinin xalqımızın qəlbində əbədi yaşayacağını bildiriblər. Vətən müharibəsinin iştirakçıları həm 44 günlük müharibə zamanı, həm də böyük zəfərdən sonra göstərilən dəstəyə görə ASCO rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildiriblər.
Sonda Sədr döyüşçülərin qayğıları ilə maraqlanıb, onlara xoş arzularını çatdırıb. Bildirib ki, ASCO-nun I Qarabağ müharibəsində iştirak edən əməkdaşlarına göstərilən sosial dəstək Vətən müharibəsinin döyüşçü dənizçilərinə də şamil olunacaq. Belə ki, hər ay müharibədə şəhid olan ASCO əməkdaşlarının ailəsinə 250, yaralılara 150, müharibə iştirakçılarına 100 AZN ödəniş ediləcək. Bundan başqa, Vətən müharibəsində iştirak edən ASCO əməkdaşları, ADDA və Dənizçilik kollecinin məzunları haqqında kitab hazırlanacaq və bu kitab dənizçilərin qəhrəmanlığını gələcək nəsillərə ötürəcək.

Председатель ASCO встретился с морякам, принимавшими участие в Отечественной войне
Председатель Азербайджанского Каспийского Морского Пароходства (ASCO) Рауф Велиев провёл встречу в видеоформате с работниками, участвовавшими в Отечественной войне.
В начале встречи была почтена память героев, погибших за территориальную целостность и суверенитет страны.
Председатель ASCO Рауф Велиев отметил, что наша победа в Отечественной войне стала возможной благодаря мудрой политике Победоносного Верховного главнокомандующего Президента Ильхама Алиева и сильной военной стратегии. В течение 44 дней президент Ильхам Алиев в качестве Верховного главнокомандующего неустанно сражался как на поле боя, так и на политической арене. В каждом выступлении,и интервью президента во время войны выражались величие, высокий боевой и моральный дух азербайджанского народа.
Рауф Велиев поблагодарил сотрудников ASCO, которые добровольно вступили в ряды армию и с оружием в руках боролись за нашу территориальную целостность. Он отметил, что, в активных боях приняли участие 58 сотрудников ASCO, но все 44 дня моряки жили мыслями о фронте. Кроме того, сотрудники организации, добровольно внесли пожертвования в Фонд поддержки борьбы с коронавируса ом (500,000 манатов), а также в Фонд помощи вооруженным силам Азербайджанской Республики (1.064.022 манатов) и фонд «ЯШАТ» (548.187 манатов).
В боях также принимали участие выпускники Азербайджанской Государственной Морской Академии и Морского Училища ASCO. Четыре моряка, окончившие каждое из этих учебных заведений, поднялись до вершины шехидства.
Рассказывая о пройденных боях, военнослужащие Отечественной войны выразили гордость за участие в военных действиях, проводимых Азербайджанской Армией под руководством Победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева. Обратившись молитвами ко Всевышнему упокоить души героев, погибших в боях, они отметили, что память о наших шехидах навсегда останется в сердцах народа. Участники Отечественной войны поблагодарили руководство ASCO за поддержку как во время 44-дневной войны, так и после великой победы.
Напоследок, председатель поинтересовался о заботах, беспокоящих бойцов и передал им свои наилучшие пожелания. Согласно его словам, социальная поддержка, оказанная сотрудникам ASCO, участвовавшим в Первой Карабахской войне, будет распространяться и на моряков Отечественной войны. Таким образом, ежемесячно семьям погибших на войне сотрудников ASCO будут выплачиваться 250 манатов, раненым — 150 манатов, а ветеранам войны — 100 манатов. Кроме того, будет издана книга о сотрудниках ASCO, выпускниках АГМА и Морского Училища, участвовавших в Отечественной войне. Эта книга передаст будущим поколениям историю героизм наших моряков.