ASCO gəmilərinin ötən il üzrə auditinin nəticələrinə dair iclas keçirilib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Dəniz Nəqliyyatı Donanması və Xəzər Dəniz Neft Donanmasının gəmilərinin ötən il üzrə auditinin nəticələrinə dair onlayn iclas keçirilib.
Müstəqil auditor Bəylər Ağayevin apardığı audit hesabatında ASCO gəmilərində sənədləşmə, heyətin hazırlığı, təlimlərin təşkili, yüklərin daşınması və qorunması, yanğından mühafizə avadanlıqlarının, xilasedici vasitələrinin texniki vəziyyəti kimi məsələlərə dair qeydə alınan nöqsanlar əksini tapıb.
Bəylər Ağayev bildirib ki, auditin məqsəd gəmilərin Azərbaycanın qoşulduğu beynəlxalq konvensiyaların tələblərinə uyğun istismarına nail olmaqdır. Məhz, bu audit nəticəsində ortaya çıxan nöqsanların aradan qaldırılması dəniz üzgüçülüyünün təhlükəsizliyi məsələlərində müsbət nəticələrə gətirib çıxarır.
İclasda ASCO sədri Rauf Vəliyev çıxış edərək gəmilərdə beynəlxalq standartlara uyğun auditin keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib. O, ASCO gəmilərinin texniki vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, gəmi heyət üzvlərinin müvafiq konvensiyalarının tələblərinə uyğun iş və istirahət yerləri ilə təmin edilməsi, həmçinin digər mövcud problemlərin aradan qaldırılması məqsədilə aidiyyatı qurumların nümayəndələrinə tapşırıqlarını verib.
Donanmaların əməkdaşları hesabatda yer alan nöqsanların əksəriyyətinin artıq aradan qaldırıldığını, digər qüsurların həlli istiqamətində tədbirlərin davam etdiyini bildiriblər.

Состоялось совещание по результатам аудита деятельности судов ASCO за прошлый год
Было проведено онлайн-совещание по итогам аудита на судах Транспортного и Нефтяного Флотов Азербайджанского Каспийского Морского Пароходства (ASCO) за прошлый год.
В аудиторском отчете, составленном независимым аудитором Бяйляром Агаевым были выявлены недоработки в документации, подготовке персонала, организации обучения, транспортировке и охране грузов, техническом состоянии противопожарного оборудования, аварийно-спасательных машин на судах ASCO.
Байлар Агаев заявил, что устранение недоработок, выявленных во время аудита ведёт к положительным результатам в вопросах безопасного плавания. Целью проведенного аудита является обеспечение эксплуатации судов в соответствии с требованиями международных конвенций, участником которых является Азербайджан.
Выступивший на заседании председатель ASCO Рауф Велиев подчеркнул важность проведения аудита на судах в соответствии с международными стандартами. Он дал поручение руководителям соответствующих ведомств, направленное на улучшение технического состояния судов ASCO, обеспечение помещениями для работы и отдыха членов экипажей согласно требованиям соответствущих конвенций, а также на устранение текущих проблем.
Представители флотов компании заявили, что большинство недостатков, отраженных в отчете уже устранены, и также принимаются меры по устранению других недочётов.