ASCO gəmilərinin ötən il üzrə auditinin nəticələrinə dair iclas keçirilib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Dəniz Nəqliyyatı Donanması və Xəzər Dəniz Neft Donanmasının gəmilərinin ötən il üzrə auditinin nəticələrinə dair onlayn iclas keçirilib.
Müstəqil auditor Bəylər Ağayevin apardığı audit hesabatında ASCO gəmilərində sənədləşmə, heyətin hazırlığı, təlimlərin təşkili, yüklərin daşınması və qorunması, yanğından mühafizə avadanlıqlarının, xilasedici vasitələrinin texniki vəziyyəti kimi məsələlərə dair qeydə alınan nöqsanlar əksini tapıb.
Bəylər Ağayev bildirib ki, auditin məqsəd gəmilərin Azərbaycanın qoşulduğu beynəlxalq konvensiyaların tələblərinə uyğun istismarına nail olmaqdır. Məhz, bu audit nəticəsində ortaya çıxan nöqsanların aradan qaldırılması dəniz üzgüçülüyünün təhlükəsizliyi məsələlərində müsbət nəticələrə gətirib çıxarır.
İclasda ASCO sədri Rauf Vəliyev çıxış edərək gəmilərdə beynəlxalq standartlara uyğun auditin keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib. O, ASCO gəmilərinin texniki vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, gəmi heyət üzvlərinin müvafiq konvensiyalarının tələblərinə uyğun iş və istirahət yerləri ilə təmin edilməsi, həmçinin digər mövcud problemlərin aradan qaldırılması məqsədilə aidiyyatı qurumların nümayəndələrinə tapşırıqlarını verib.
Donanmaların əməkdaşları hesabatda yer alan nöqsanların əksəriyyətinin artıq aradan qaldırıldığını, digər qüsurların həlli istiqamətində tədbirlərin davam etdiyini bildiriblər.

The results of the audit on ASCO vessels for the last year were discussed
An online meeting was held on the audit results on the vessels of the Transport and Offshore Fleets of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) for the last year.
The audit report compiled by the independent auditor Baylar Agayev revealed shortcomings in documentation, personnel trainings, organization of trainings, transportation and safety of cargo, technical condition of fire-fighting equipment, emergency rescue vehicles on ASCO vessels.
Bailar Agayev said that the elimination of the gaps identified during the audit leads to positive results in safe navigation issues. The purpose of the audit is to ensure the operation of vessels in accordance with the requirements of international conventions to which Azerbaijan is a party.
Speaking at the meeting, ASCO Chairman Rauf Veliyev stressed the importance of conducting audit on vessels in accordance with the international standards. He instructed the heads of the relevant departments aimed to improve the technical condition of ASCO vessels, provide crew members with work and rest facilities in accordance with the requirements of the relevant conventions, as well as to eliminate current problems.
Representatives of each fleet of the company said that the most of the issues reflected in the report have already been solved, and steps are also being taken to close the other gaps .