“Prezident Heydər Əliyev” tankerinin əsaslı təmiri yekunlaşıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Prezident Heydər Əliyev” tankerinin əsaslı təmiri başa çatıb.
“Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda aparılan təmir işləri yüksək keyfiyyətlə həyata keçirilib.
Gəminin baş və köməkçi mühərrikləri, boru sistemləri, mexanizmləri təmir edilib. Tanker üzrə elektrik-quraşdırma və avtomatika, eləcə də gövdə-qaynaq işləri yerinə yetirilib.
Bununla belə, “Prezident Heydər Əliyev” gəmisinin heyətinə məxsus yaşayış otaqları, sanitar qovşaqlar və yeməkxanalar yenilənib.
Təmir zamanı tankerin sualtı və suüstü hissələri və göyərtəsi təmizlənərək rənglənib.
Təmirdən sonra tanker dəniz sınaq yoxlanışından uğurla keçib və istismara qaytarılıb.
Xatırladaq ki, “Prezident Heydər Əliyev” gəmisi ASCO-nun Nəqliyyat Donanmasına məxsus ən nəhəng tankerlərdən biridir. Uzunluğu 149,9 metr, eni 17,3 metr olan tankerin tam yükgötürmə qabiliyyəti 13,8 min tondur.

Overhaul of the tanker “President Heydar Aliyev” completed
The overhaul of the “President Heydar Aliyev” tanker belonging to the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) has been completed.
The quality repair works were carried out at the “Zigh” Ship Repair and Construction Yard.
The main and auxiliary engines, pipeline systems, and vessel mechanisms were repaired. Also, the automation systems, electrical installation and hull welding works were completed.
In addition, rooms, bathrooms and food courts for the crew members of the “President Heydar Aliyev” vessel were renovated.
During the repair, the underwater and surface parts of the tanker and the deck were cleaned up and painted.
After the repair, the vessel successfully passed water tests and was put into operation.
It should be noted that the “President Heydar Aliyev” vessel is one of the largest tankers belonging to the ASCO Transportation Fleet. The tanker is 149.9 meters long and 17.3 meters wide and has a total carrying capacity of 13,800 tons.