“Prezident Heydər Əliyev” tankerinin əsaslı təmiri yekunlaşıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Prezident Heydər Əliyev” tankerinin əsaslı təmiri başa çatıb.
“Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda aparılan təmir işləri yüksək keyfiyyətlə həyata keçirilib.
Gəminin baş və köməkçi mühərrikləri, boru sistemləri, mexanizmləri təmir edilib. Tanker üzrə elektrik-quraşdırma və avtomatika, eləcə də gövdə-qaynaq işləri yerinə yetirilib.
Bununla belə, “Prezident Heydər Əliyev” gəmisinin heyətinə məxsus yaşayış otaqları, sanitar qovşaqlar və yeməkxanalar yenilənib.
Təmir zamanı tankerin sualtı və suüstü hissələri və göyərtəsi təmizlənərək rənglənib.
Təmirdən sonra tanker dəniz sınaq yoxlanışından uğurla keçib və istismara qaytarılıb.
Xatırladaq ki, “Prezident Heydər Əliyev” gəmisi ASCO-nun Nəqliyyat Donanmasına məxsus ən nəhəng tankerlərdən biridir. Uzunluğu 149,9 metr, eni 17,3 metr olan tankerin tam yükgötürmə qabiliyyəti 13,8 min tondur.

Завершен капитальный ремонт танкера «Президент Гейдар Алиев»
Завершился капитальный ремонт танкера «Президент Гейдар Алиев» ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO).
Ремонт проводился на Судоремонтно-строительном заводе «Зых» и был осуществлен на высшем уровне.
Отремонтированы главные и вспомогательные двигатели, трубопроводные системы и механизмы судна. На танкере были выполнены ремонт систем автоматики, а также электромонтажные и корпусосварочные работы.
Помимо этого, обновлены жилые комнаты, санузлы и столовые, предназначенные для членов экипажа судна «Президент Гейдар Алиев».
Во время ремонта были очищены и окрашены подводная и надводная части танкера и палуба.
После ремонта судно успешно прошло испытания на воде и было вновь введено в эксплуатацию.
Напомним, что судно «Президент Гейдар Алиев» является одним из крупнейших танкеров, принадлежащих Транспортному Флоту ASCO.