Azərbaycanın ilk milli istehsalı olan “Laçın” tankerinin xarici sularda istismarına qərar verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Xəzərdə aparıcı mövqeyinin qorunub saxlanılması ilə yanaşı, bir bazardan asılılığının aradan qaldırılması üçün xarici sularda fəaliyyəti də daim diqqət mərkəzində saxlanılır.
ASCO bu istiqamətdə daha bir addım atıb. Ötən ilin dekabrında Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə istismara verilən və ilk milli istehsalımız olan tanker tipli “Laçın” gəmisinin Azərbaycan bayrağı altında xarici sularda fəaliyyət göstərməsinə qərar verilib.
Artıq dizel yanacağı ilə yüklənmiş “Laçın” tankeri ilk səfərinə hazırdır. Gəmi Bakı limanından üzü Gürcüstanın Kulevi limanı istiqəmətində səfərə yollanacaq. Volqa-Don kanalı ilə Rusiyanın daxili sularından keçərək Kulevidə də əlavə yüklənmə olduqdan sonra Türkiyəyə doğru istiqamət alacaq. “Laçın”ın apardığı yükün Türkiyənin Gebze limanına çatdırılması planlaşdırılır.
Daimi heyəti 14 nəfərdən ibarət gəmi bundan sonra Qara və Aralıq dənizləri hövzələrində maye yükdaşımalar həyata keçirəcək. Uzunluğu 141, eni 16,9 metr olan yeni nəsil “Laçın” tankeri təkcə Azərbaycanın beynəlxalq yükdaşımalarda mövqeyinin möhkəmlənməsində deyil, xarici sularda ölkəmizin təmsil və təbliğində də mühüm rol oynayacaq.
Xatırladaq ki, ASCO-nun Xəzərdənkənar beynəlxalq sularda fəaliyyəti uzun fasilədən sonra Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə 2014-cü ildə “Üzeyir Hacıbəyli” və “Natəvan” gəmilərinin alınması ilə bərpa olunub. “Laçın” gəmisinin istismarına başlanması ilə Gəmiçiliyin Xəzərdən kənarda üzən gəmilərinin sayı 15-ə çatıb. Onlardan 12-i quru yük, 3-ü tankerdir.

Принято решение о введении в эксплуатацию в иностранных водах первого произведенного в Азербайджане танкера «Лачин»
Согласно поручению Президента Азербайджанской Республики
Ильхама Алиева, наряду с сохранением ведущей позиции ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) на Каспии, с целью устранения зависимости от одного рынка, деятельность в иностранных водах также постоянно находится в центре внимания.
ASCO предприняло еще один шаг в этом направлении. Компания приняла решение о том, чтобы судно «Лачин» — первый танкер национального производства, введенный в эксплуатацию с участием Президента Ильхама Алиева в декабре прошлого года, осуществляло деятельность в иностранных водах.
Заправленный дизельным топливом танкер «Лачин», уже готов к первому рейсу. Из порта Баку судно отправиться в сторону грузинского порта Кулеви. Пройдя по Волго-Донскому каналу через внутренние воды России, судно дойдет до порта Кулеви, где после дополнительной погрузки, отправиться в Турцию. Груз, перевозимый на танкере «Лачин», планируется доставить в турецкий порт Гебзе.
Отныне судно с постоянным экипажем, состоящим из 14 человек, будет осуществлять перевозки жидких грузов по Черному и Средиземному морям. Танкер нового поколения «Лачин» с длиной в 141 метр и шириной 16,9 метров будет играть важную роль не только в усилении позиции Азербайджана в международных грузоперевозках, но в представлении и продвижении нашей страны в иностранных водах.
Напомним, что после долгого перерыва, деятельность ASCO в международных водах вне Каспийского моря была восстановлена в 2014 году покупкой судов «Узеир Хаджибейли» и «Натаван» по поручению Президента Ильхама Алиева. Введением судна «Лачин» в эксплуатацию, число судов Пароходства, плавающих вне вод Каспийского моря, дошло до 15-и. 12 из этих судов являются танкерами по перевозке сухих грузов, а 3 – жидких грузов.