ADDA və ADK-ya 2020-2021-ci tədris ili üzrə plan yerləri açıqlanıb
Dövlət sifarişinə uyğun olaraq 2020/2021–ci tədris ilində ASCO-nun Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasına ayrı-ayrı ixtisaslar üzrə ayrılan plan yerlərinin sayı açıqlanıb.
ADDA-nın bakalavriat səviyyəsi üçün Azərbaycan, rus və ingilis dili bölmələri üzrə ümumilikdə 200 yer ayrılıb. Plan yerlərinin 80-i Dəniz naviqasiyası mühəndisliyi (Azərbaycan bölməsi 50 yer, Rus bölməsi 15, İngilis bölməsi 15), 25-i Elektrik və elektronika mühəndisliyi, 80-i Gəmi energetik qurğularının istismarı mühəndisliyi (Azərbaycan bölməsi 50 yer, Rus bölməsi 15, İngilis bölməsi 15), 15-i Gəmiqayırma və gəmi təmiri mühəndisliyi ixtisasının payına düşür.
2020-2021-ci il tədris ilindən ASCO-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dənizçilik Kollecinə qəbul da bərpa olunub.
Kollecə qəbul Gəmi energetik qurğularının istismarı mühəndisliyi (15 yer), Gəmi enerji avadanlıqlarının və avtomatik vasitələrin təmiri (15 yer) və Gəmi sürücülüyü (15 yer) ixtisası üzrə aparılacaq. Bu ixtisaslar üzrə ümumilikdə 45 yer ayrılıb. Onlardan 30-u dövlət hesabına, 15-i ödənişli əsaslarladır.
Dənizçilik Kollecinə qəbul yalnız tam orta təhsil bazası (yəni 11 illik) üzrə aparılır. Burada müsabiqə orta məktəbdə keçirilən buraxılış imtahanının nəticələrinə əsasən aparılacaq.
ADDA-nın magistratura səviyyəsinə tələbə qəbulu isə dörd ixtisas və 5 ixtisaslaşma üzrə aparılacaq. Dəniz texnikası və texnologiyası ixtisasının Gəmi təmiri və Gəmiqayırma ixtisaslaşmaları üçün 6 yer, Dəniz texnikası və avadanlıqlarının istismarı mühəndisliyi ixtisasının Gəmi energetik qurğuları və onların istismarı ixtisaslaşması üzrə 6 yer, Gəmiçilik və gəmilərin hərəkətinin idarəedilməsi ixtisasının Gəmilərin hərəkətinin idarəedilməsi ixtisaslaşması üzrə 8 yer, Elektrik mühəndisliyi ixtisasının Gəmilərin elektroenerji sistemləri ixtisası üzrə üç yer ayrılıb. Ümumilikdə burada söhbət 23 yerdən gedir. Bunlardan 16-sı Azərbaycan, 7-si Rus bölməsinin payına düşür.
Xatırladaq ki, həm ali təhsil müəssisələrinə, həm də orta ixtisas təhsili müəssisələrinə (kolleclərə) sənəd qəbulu 12 may tarixindən başlayıb və iyunun 5-ə qədər davam edəcək.

Planned Places for Admission to the ASMA and AMC for the Academic Year 2020-2021 Were Announced
In accordance with the state order, the number of planned places allocated in various specialties for admission to the Azerbaijan State Marine Academy of ASCO in the 2020/2021 academic year has been announced.
In general, 200 places were allocated for the Azerbaijani, Russian and English sectors to obtain a bachelor’s degree in the ASMA. A certain number of planned places were allocated for each specialty: 80 places – for Marine Navigation Engineering (Azerbaijani sector – 50 places, Russian sector – 15 places, English sector – 15 places), 25 – Electrical and Electronic Engineering, 80 – Operation of ship power plants (Azerbaijani sector – 50 places, Russian sector – 15 places, English sector – 15 places), and 15 – Shipbuilding and ship repair engineering.
From 2020-2021, admission to the Azerbaijan Marine College, which operates under the ASCO, was restored.
The students will be admitted to the college on the following specialties: Ship power plants engineering (15 places), Ship power and automation equipment repair (15 places) and Marine navigation (15 places). In total, 45 places were allocated for these specialties. 30 of them from are funded from state budget and 15 are on a paid basis.
A complete secondary education (i.e. 11 years) is necessary for admission to the Azerbaijan Marine College. The competition will be held on the basis of the final exam held in high school.
Admission of students to the Master’s degree program at the ASMA will be carried out on four specialties and 5 specializations.
6 places were allocated for Ship repair and Shipbuilding area of Maritime engineering and technology specialty, 6 places – for Ship power plants and their operation area of Marine equipment and machinery operation specialty, 8 places – for Ship traffic management of the Navigation and ship traffic management specialty, and 3 places – for Ship electric power systems area of the Electrical Engineering specialty. In total, 23 places were allocated, 16 – to the Azerbaijani sector, and 7 – to the Russian sector.
It should be noted that submission of documents for admission to universities and secondary special educational institutions (colleges) began on May 12 and will last until June 5.