Yelkənçilərimiz karantin dövründə onlayn-simulyator oyununa qatılıblar
Koronavirus pandemiyası səbəbindən elan olunmuş karantin rejimində yelkənçilər də müəyyən çətinliklərlə üzləşiblər. Amma texnologiyanın sürətlə inkişaf etdiyi bir dövrdə nə virus, nə karantin rejimi qorxuludur.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi”QSC-nin (ASCO) “Xəzər” Yelkənli Qayıqlar və İdman klubunun və “CMS Properties”-in “Dənizçi” klubunun yelkənçiləri evdə darıxmamaq, dənizçilik bilgilərini unutmamaq və daha da yaxşılaşdırmaq üçün “e-regata.com” beynəlxalq internet saytında interaktiv onlayn-simulyator oyununa qatılıblar.
Aprelin 27-də başlayan yarış üç gün davam edib.
On nəfərin iştirak etdiyi hər üç yarışın nəticələrinə görə, I yeri “Xəzər” Yelkənli Qayıqlar və İdman klubunun təlimatçı-metodisti Mixail Protasov tutub. II və III yerlərdə müvafiq olaraq klubun üzvləri Nikita Protasov və Ulya Əhmədova qərarlaşıb. Qaliblər mükafatlandırılıblar.
Oyunun müşahidəçisi və şərhçisi “Xəzər” Yelkənli Qayıqlar və İdman klubunun direktoru Tatyana Srebnaya olub. İştirakçıların taktikasına və oyunu görmək bacarığına məhz Tatyana Srebnaya nəzarət edib.
“E-regata” – interaktiv oyun, real vaxt rejimində keçirilən yarış simulyatorudur. Bu oyunda təcrübəsindən asılı olmayaraq hər kəs iştirak edə bilər. Bunun üçün “e-regata” tətbiqini smartfona yükləyib qeydiyyatdan keçmək kifayətdir. Oyunda “Windows” əməliyyat sistemi ilə çalışan kompüterlə də iştirak mümkündür.
Beynəlxalq yelkənli qayıq idmanı qaydalarına əsasən keçirilən oyunun əsas mahiyyəti hidro və aerodinamika qanunlarına, yelkənli yaxtaların fizikasına, küləyin səmtinə köklənib. Oyunda qazanılan bilik və təcrübəni realda da tətbiq etmək mümkündür.

During quarantine, our yachtsmen participated in an online Simulation Game
During the quarantine, announced in connection with the coronavirus pandemic, yachtsmen also faced certain difficulties. However, neither the virus nor the quarantine mode can be threatening at a time of the rapid development of technology.
In order not to get bored at home, not to lose but improve sailing skills, yachtsmen of the Khazar Sailing Yacht Sports Club of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) and the Denizchi club owned by CMS Properties joined interactive online simulation game on the e-regata.com website.
The race began on April 27 and lasted three days.
Ten participants joined the game. According to the results of all three competitions, Mikhail Protasov, instructor and methodologist of the Khazar Sailing Yacht Sports Club, took the first place. Club members Nikita Protasov and Ulya Akhmedova were second and third respectively. Winners received awards.
The observer and commentator of the game was Tatyana Srebnaya, director of the Khazar Sailing Yacht Sports Club. Tatyana Srebnaya controlled the tactics of the participants and their ability to follow the game.
The interactive game “e-regata” is a real-time competition simulator. Everyone, regardless of experience, can take part in this game. To do this, it is necessary to download the “e-regata” application on a smartphone or a computer with the installed Windows operating system and register.
The game is held in accordance with the rules of international sailing and is based on the laws of hydro- and aerodynamics, physics of sailing yachts, as well as the direction of the wind. The knowledge and experience gained in the game can be applied in real life.