Yelkənçilərimiz karantin dövründə onlayn-simulyator oyununa qatılıblar
Koronavirus pandemiyası səbəbindən elan olunmuş karantin rejimində yelkənçilər də müəyyən çətinliklərlə üzləşiblər. Amma texnologiyanın sürətlə inkişaf etdiyi bir dövrdə nə virus, nə karantin rejimi qorxuludur.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi”QSC-nin (ASCO) “Xəzər” Yelkənli Qayıqlar və İdman klubunun və “CMS Properties”-in “Dənizçi” klubunun yelkənçiləri evdə darıxmamaq, dənizçilik bilgilərini unutmamaq və daha da yaxşılaşdırmaq üçün “e-regata.com” beynəlxalq internet saytında interaktiv onlayn-simulyator oyununa qatılıblar.
Aprelin 27-də başlayan yarış üç gün davam edib.
On nəfərin iştirak etdiyi hər üç yarışın nəticələrinə görə, I yeri “Xəzər” Yelkənli Qayıqlar və İdman klubunun təlimatçı-metodisti Mixail Protasov tutub. II və III yerlərdə müvafiq olaraq klubun üzvləri Nikita Protasov və Ulya Əhmədova qərarlaşıb. Qaliblər mükafatlandırılıblar.
Oyunun müşahidəçisi və şərhçisi “Xəzər” Yelkənli Qayıqlar və İdman klubunun direktoru Tatyana Srebnaya olub. İştirakçıların taktikasına və oyunu görmək bacarığına məhz Tatyana Srebnaya nəzarət edib.
“E-regata” – interaktiv oyun, real vaxt rejimində keçirilən yarış simulyatorudur. Bu oyunda təcrübəsindən asılı olmayaraq hər kəs iştirak edə bilər. Bunun üçün “e-regata” tətbiqini smartfona yükləyib qeydiyyatdan keçmək kifayətdir. Oyunda “Windows” əməliyyat sistemi ilə çalışan kompüterlə də iştirak mümkündür.
Beynəlxalq yelkənli qayıq idmanı qaydalarına əsasən keçirilən oyunun əsas mahiyyəti hidro və aerodinamika qanunlarına, yelkənli yaxtaların fizikasına, küləyin səmtinə köklənib. Oyunda qazanılan bilik və təcrübəni realda da tətbiq etmək mümkündür.

Во время карантина наши яхтсмены участвовали в онлайн игре симуляторе
В режиме карантина, объявленного в связи с пандемией коронавирусной инфекции, яхтсмены тоже столкнулись с определенными сложностями. Однако, ни вирус, ни карантинный режим не страшны в период скоростного развития технологий.
Для того, чтобы не скучать дома, не потерять и улучшить навыки управления парусными яхтами, яхтсмены Спортивного клуба парусных яхт «Хазар» ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) и клуба «Денизчи», принадлежащего «CMS Properties» присоединились к интерактивной онлайн игре симулятору на интернет-странице «e-regata.com».
Гонка, начавшаяся 27 апреля, продолжалась три дня.
По результатам всех трех соревнований, в которых приняли участие десять человек, первое место занял инструктор-методист Спортивного клуба парусных яхт «Хазар» Михаил Протасов. Члены клуба Никита Протасов и Уля Ахмедова заняли второе и третье места соответственно. Победители были награждены.
Наблюдателем и комментатором игры стала Татьяна Сребная, директор Спортивного клуба парусных яхт «Хазар». Татьяна Сребная контролировала тактику участников и их способность следить за игрой.
Интерактивная игра «е-regata» является симулятором соревнования, проходящем в режиме реального времени. Все, независимо от опыта, могут принять участие в данной игре. Для этого следует загрузить приложение «е-regata» на смартфон и пройти регистрацию. Играть можно и на компьютере с установленной операционной системой «Windows».
Игра проводится в соответствии с правилами международного парусного спорта и основана на законах гидро- и аэродинамики, физике парусных яхт, а также направлении ветра. Знания и опыт, полученные в игре, могут быть применены в реальной жизни.