“Açıq sularda ilkin tibbi yardımın göstərilməsi” kitabı nəşr edilib
ASCO-nun Sosial inkişaf və nəqliyyat şöbəsi və Keyfiyyət, Sağlamlıq, Əməyin təhlükəsizliyi və Ətraf mühitin mühafizəsi departamentinin təşəbbüsü ilə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) üçüncü nəşri əsasında “Açıq sularda ilkin tibbi yardımın göstərilməsi” kitabı işıq üzü görüb.
Kitabın tərcüməsi və tərtibi “Dənizçilər Poliklinikası” MMC-nin həkimi Adıgözəl Məmmədova məxsusdur. Nəşrin redaktoru Azərbaycan Milli Ensiklopediyası Elmi Mərkəzinin böyük elmi redaktoru Süleyman Əlisa, texniki redaktoru ASCO-nun İctimaiyyətlə əlaqələr departamentinin əməkdaşı Asif Quliyevdir.
Kitabda qeyd olunub ki, dəniz əməyi ilə məşğul olan insanlarda peşə fəaliyyətindən irəli gələn patoloji problemlərlə bağlı Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının İcraiyyə Şurası və Ümumdünya Səhiyyə Assambleyası qətnamələr qəbul edib. Həmin sənədlərdə dənizçilərin səhhətlərinin yaxşılaşdırılması, dənizçilərə ilkin tibbi yardımın göstərilməsinin və tibb müəssisəsində ixtisaslaşdırılmış müalicələrin şərtləri əsas götürülür.
“Açıq sularda ilkin tibbi yardımın göstərilməsi” kitabına gəmidə ilk tibbi yardımın göstərilməsinin ümumi prinsipləri, huşu özündə olmayan zərərçəkənlər, həyati əhəmiyyətli funksiyaların bərpası: süni nəfəs və ürəyin dolayı masaji, güclü qanaxma, şok, yanıqlar, sınıqlar, çıxıqlar, başın zədələri, partlayışlardan yaranmış zədələnmələr, daxili qanaxma, asfiksiya, sıxılma, neyl-robertson xərəyi, ixtisaslaşmış tibbi yardım göstərilənədək dişlərdəki və ağız boşluğundakı ağrının və rahatsızlığın azaldılması üçün bir neçə tədbirlər, oksigen terapiyası, zəhərlənmə də daxil olmaqla, kimyəvi maddələrlə bağlı təhlükələr kimi müxtəlif bölmələr əlavə edilib.
Kitabda respirator pandemiyalar zamanı izolyasiyalı karantin qaydaları haqqında da geniş məlumat verilir.
Bununla belə, nəşrdə “Psixiatriya yardımı haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2011-ci il 24 noyabr tarixli 532 nömrəli Fərmanının 3-cü hissəsinə əsasən Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinın qərarı, “Narkoloji xidmət və nəzarət haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu da daxil edilib.
Kitabın PDF variantı ilə tanış olmaq üçün linkə keçid edə bilərsiniz: https://asco.az/application/uploads/2020/04/Achiq-sularda-tib.yar_.gos-A4.pdf

The book “First Aid in Open Waters” was published upon the initiative of the ASCO Department of Social Development and Transport and Department of Quality, Health, Labor Safety and Environmental Protection and on the basis of the third edition of the World Health Organization (WHO).
The doctor of LLC Polyclinic of Sailors Adigozal Mammadov translated and designed the book. The editor of the publication is Suleyman Alis, the senior scientific editor of the Azerbaijan National Encyclopedia Scientific Center, and technical editor is Asif Guliyev, staff member of ASCO Public Relations Department.
The book notes that the Executive Committee of the World Health Organization and the World Health Assembly adopted resolutions on pathological problems occurring in connection with professional activities of people working at sea. These documents are based on the conditions for improving the health of seafarers, providing first aid and specialized treatment in a healthcare facility.
The book “First Aid in Open Waters” includes various sections: general principles of first aid on board a vessel, loss of consciousness, restoration of vital functions: artificial respiration and indirect heart massage, severe bleeding, shock, burns, fractures, dislocations, head injuries, explosive injuries, internal bleeding, asphyxia, Neil-Robertson fever, several measures to reduce pain and discomfort in the teeth and mouth before providing specialized medical care, oxygen therapy, hazards associated with chemicals, including poisoning.
The book also provides extensive information on quarantine and isolation rules during respiratory pandemics.
In addition, the publication includes a decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan adopted on the basis of the 3rd part of Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 532 “On Psychiatric Care” dated November 24, 2011 as well as the Law of the Republic of Azerbaijan “On Narcological Service and Control”.