“Laçın” tankeri dünyanın ən yaxşı gəmiləri siyahısında yer alıb
ASCO-nun sifarişi əsasında Bakı Bakı Gəmiqayırma Zavodunda inşa edilən Laçın tankeri dünyanın ən yaxşı gəmiləri siyahısında yer alıb.
“Laçın” tankeri Britaniya Kral Dəniz Mühəndisləri Cəmiyyətinin (Royal Institution of Naval Architects, RINA) siyahısına görə, 2019-cu ildə inşa edilən dünyanın ən yaxşı 50 mülki gəmisindən biri olub.
Özünəməxsusluğu ilə seçilən tanker Odessa Dəniz Mühəndisliyi Bürosunun layihəsi əsasında yerli mütəxəssislər tərəfindən inşa edilib. Gəminin uzunluğu 141, eni 16.9 metrdir.
Qeyd edək ki, “Laçın” tankeri ötən il dekabrın 13-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə istismara verilib. Bu, Bakı Gəmiqayırma Zavodunda inşa olunan ilk tankerdir.

Танкер «Лачин» является одним из 50 лучших гражданских судов в мире
Построенный на Бакинском судостроительном заводе по заказу ЗАО» «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO), танкер «Лачин» находится в списке лучших судов мира.
Согласно списку Королевского института морских архитекторов (Royal Institution of Naval Architects, RINA) танкер «Лачин» был одним из 50 лучших гражданских судов в мире, построенных в 2019 году.
Судно «Лачин», отличающееся своеобразностью, было построено местными специалистами на основе проекта Одесского бюро морской инженерии. Длина корабля составляет 141 метр, а ширина – 16,9 метров.
Следует отметить, что танкер «Лачин» был введен в эксплуатацию 13 декабря прошлого года с участием Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Это первый танкер, построенный на Бакинском судостроительном заводе.