“Laçın” tankeri dünyanın ən yaxşı gəmiləri siyahısında yer alıb
ASCO-nun sifarişi əsasında Bakı Bakı Gəmiqayırma Zavodunda inşa edilən Laçın tankeri dünyanın ən yaxşı gəmiləri siyahısında yer alıb.
“Laçın” tankeri Britaniya Kral Dəniz Mühəndisləri Cəmiyyətinin (Royal Institution of Naval Architects, RINA) siyahısına görə, 2019-cu ildə inşa edilən dünyanın ən yaxşı 50 mülki gəmisindən biri olub.
Özünəməxsusluğu ilə seçilən tanker Odessa Dəniz Mühəndisliyi Bürosunun layihəsi əsasında yerli mütəxəssislər tərəfindən inşa edilib. Gəminin uzunluğu 141, eni 16.9 metrdir.
Qeyd edək ki, “Laçın” tankeri ötən il dekabrın 13-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə istismara verilib. Bu, Bakı Gəmiqayırma Zavodunda inşa olunan ilk tankerdir.

The tanker Lachin is one of the top 50 civilian vessels in the world
Built at the Baku shipyard upon the request of Azerbaijan Caspian Shipping CJSC (ASCO), the Lachin tanker is on the list of the best ships in the world.
According to the list of the Royal Institution of Naval Architects (RINA), Lachin was one of the top 50 civilian vessels in the world built in 2019.
The vessel “Lachin”, distinguished by its peculiar design, was built by local specialists on the basis of the Odessa Bureau of Marine Engineering design. The ship is 141 meters long and 16.9 meters wide.
It should be noted that the Lachin tanker was commissioned on December 13 last year with the participation of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. This is the first tanker built at the Baku Shipyard.