ASCO-nun növbəti 10 illik fəaliyyətini əhatə edən strateji inkişaf planı hazırlanır
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) 2020-2030-cu illəri əhatə edən strateji inkişaf planı hazırlanır. Yeni strateji inkişaf planının hazırlanması beynəlxalq miqyasda tanınan və böyük nüfuza malik “McKinsey” şirkətinə həvalə olunub.
ASCO ilə “McKinsey” arasında bağlanmış müqaviləyə əsasən icraçı tərəfin ekspertləri və ASCO rəhbərliyi arasında sənədin prioritet istqamətlərinin müzakirəsi olub.
Müzakirələrdə bildirilib ki, növbəti 10 ili əhatə edən strateji inkişaf planında ASCO-nun yeni bazarlara daxil olma imkanları barədə geniş təhlil yer alıb. Bu planın həyata keçirilməsi ilə şirkətin Xəzərlə yanaşı, Xəzərdənkənar mövqeyi daha da güclənəcək.
Planın hazırlanması Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin çoxillik təcrübəsinə əsaslanaraq ASCO əməkdaşlarının iştirakı ilə həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, hazırda ASCO-nun beynəlxalq sularda 14 gəmisi üzür. Azərbaycan bayrağı altında istismar olunan bu gəmilərdən 12-si quru yük gəmisi, ikisi tankerdir.

В ASCO разрабатывается стратегический план развития на ближайшие 10 лет
Разрабатывается План стратегического развития ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) на 2020-2030 годы. Разработка нового стратегического плана развития была поручена всемирно известной и влиятельной компании McKinsey.
В соответствии с соглашением, подписанным между ASCO и McKinsey, было проведено обсуждение приоритетных областей документа между экспертами исполнительной стороны и руководством ASCO.
В ходе обсуждений было подчеркнуто, что стратегический план развития на следующие 10 лет включает в себя обширный анализ возможностей выхода ASCO на новые рынки. С реализацией этого плана компания будет укреплять свои позиции как на Каспии, так и вне этого региона.
План разрабатывается при участии сотрудников ASCO, учитывая многолетний опыт Азербайджанского Каспийского Морского Пароходства.
Следует отметить, что в данный момент 14 судов ASCO плавают в международных водах. 12 из этих судов, эксплуатируемых под азербайджанским флагом, являются сухогрузными, а два — танкерами.