ASCO koronavirusla bağlı ehtiyat tədbirlərini gücləndirib
Çində ortaya çıxan və artıq dünyanın bir neçə ölkəsində də aşkarlanan koronavirusla (“2019-nCoV”) bağlı “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) ehtiyat tədbirlərini davam etdirir.
ASCO sədri Rauf Vəliyevin tapşırığı ilə şirkətin balansında olan gəmilərdə, struktur idarələrin ərazilərində, keçid-mühafizə postlarında və yeməkxanalarında mütəmadi olaraq aparılan dezinfeksiya işlərinə nəzarət gücləndirilib.
Müəyyənləşdirilmiş qrafikə əsasən, 24 fevral 2020-ci il tarixində ASCO-nun Xəzər Dəniz Neft Donanmasının inzibati binasında, “General Əsədov”, “Lütoqa”, “İrgiz” və “Ədalət Gülməmmədov” gəmilərində, eləcə də Dəniz Nəqliyyatı Donanmasının “Bəstəkar Qara Qarayev” və “Naxçıvan” gəmilərində tələblərə uyğun dezinfeksiya işləri aparılıb.
İşlər xüsusi lisenziya əsasında fəaliyyət göstərən və bu sahə üzrə ixtisaslaşmış şirkətlə birlikdə Sosial inkişaf və nəqliyyat şöbəsinin əməkdaşlarının müşayiəti ilə həyata keçirilir.
Tapşrığa uyğun olaraq dezinfeksiya tədbirləri xüsusi qrafiklə gəmilərdə ayda bir dəfə, sahildə yerləşən strukturların inzibati binaları və ərazilərində isə iki dəfə yerinə yetiriləcək. Səlahiyyətli qurumların göstəriş və təlimatlarına müvafiq olaraq sanitar-gigiyenik tədbirlərin təkrarlanması da diqqətdə saxlanılır.
Bütün bunlarla bərabər, sahil heyətinin virusa yoluxmasına qarşı yönəlmiş tədbirlər çərçivəsində ASCO-nun “Dənizçilər poliklinikası” MMC-nin həkimləri ciddi maarifləndirmə işləri aparırlar.

ASCO усилил меры предосторожности в связи с коронавирусом
ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) продолжает меры предосторожности в связи с коронавирусом («2019-nCoV»), который впервые появился в Китае и уже был обнаружен в нескольких странах мира.
По поручению председателя ASCO Рауфа Валиева осуществляется контроль за регулярной дезинфекцией судов, находящихся на балансе компании, территории структурных подразделений, а также контрольно-пропускных пунктов и столовых.
Согласно установленному графику, 24 февраля 2020 года в административном здании Каспийского Морского Нефтяного Флота ASCO, на судах «Генерал Асадов», «Лютога», «Иргиз» и «Адалят Гульмаммадов», а также на судах «Композитор Кара Караев» и «Нахчыван» Морского Транспортного Флота были проведены работы по дезинфекции в соответствии с надлежащими требованиями.
Работы проводятся совместно с лицензированной компанией, специализирующейся в данной области, и под наблюдением сотрудников Отдела социального развития и транспорта.
Согласно поручению дезинфекция будет проводиться по специальному графику один раз в месяц на судах и дважды в административных зданиях и зонах прибрежных сооружений. В соответствии с поручениями и инструкциями компетентных органов уделяется внимание повторному проведению санитарно-гигиенических мер.
Наравне с этим, в рамках мер по предотвращению заражения сотрудников, работающих на берегу, врачи «Поликлиники моряков» ASCO провели серьезную просветительскую работу.