Azərbaycan və Gürcüstan ərazisindən Türkmənistan neftinin daşınması məqsədilə rəqabətli tarif dərəcələri müəyyən olunub
Gürcüstanın paytaxtı Tbilisidə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sədri Rauf Vəliyev, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Cavid Qurbanov, “Gürcüstan Dəmir Yolu”SC-nin baş direktoru David Peradze, “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin baş direktorunun müavini Vahid Əliyev, Dübəndi və Batumi neft terminallarının nümayəndələri arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan və Gürcüstan dəmir yolları ilə Türkmənistandan gələn neft və neft məhsullarının daşınması üzrə rəqabətli tarif dərəcələrinin müəyyənləşdirilməsi məsələsi müzakirə olunub. Müzakirələrin yekununda tərəflər arasında mövcud yük həcmlərinin saxlanılması və alternativ marşrutlardan əlavə yüklərin cəlbi məqsədilə rəqabətli tarif dərəcələri razılaşdırılıb. Bununla bağlı protokol imzalanıb.
Protokola əsasən, qəbul edilən tarif dərəcələri 2020-ci ilin aprelin 1-dən noyabrın 1-dək qüvvədə olacaq. Bu tariflər neft və neft məhsullarının həm bərələr, həm tankerlər, həm də neft terminalları vasitəsilə Türkmənistandan Azərbaycana gətirilməsinə və Azərbaycan və Gürcüstan dəmir yolları ilə Batumi neft terminalına daşınmasına şamil ediləcək.
Görüşdə səmərəli əməkdaşlıq üçün digər gələcək planlar ətrafında da geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Установлены конкурентные тарифы для транспортировки нефти Туркменистана через территорию Азербайджана и Грузии
В столице Грузии состоялась встреча между председателем ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) Рауфом Валиевым, председатель ЗАО «Азербайджанские железные дороги» Джавидом Гурбановым, генеральным директором АО «Грузинские железные дороги» Давидом Перадзе, заместителем генерального директора ЗАО «Бакинский международный торговый порт» Вахидом Алиевым и представителями нефтяных терминалов Дубенди и Батуми.
На встрече обсуждался вопрос по определению конкурентных тарифов на перевозку нефти и нефтепродуктов, прибывающих из Туркменистана, посредством железных дорог Азербайджана и Грузии. В результате обсуждений стороны договорились о конкурентных ставках для поддержания существующих объемов грузов и привлечения дополнительных грузов путем альтернативных маршрутов. В связи с этим был подписан Протокол.
Согласно протоколу, принятые тарифы будут действовать с 1 апреля 2020 года по 1 ноября 2020 года. Эти тарифы будут применяться к перевозке нефти и нефтепродуктов из Туркменистана в Азербайджан через паромы, танкеры и нефтяные терминалы и транспортировке в Батумский нефтяной терминал по железным дорогам Азербайджана и Грузии.