Azərbaycan və Gürcüstan ərazisindən Türkmənistan neftinin daşınması məqsədilə rəqabətli tarif dərəcələri müəyyən olunub
Gürcüstanın paytaxtı Tbilisidə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sədri Rauf Vəliyev, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Cavid Qurbanov, “Gürcüstan Dəmir Yolu”SC-nin baş direktoru David Peradze, “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin baş direktorunun müavini Vahid Əliyev, Dübəndi və Batumi neft terminallarının nümayəndələri arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan və Gürcüstan dəmir yolları ilə Türkmənistandan gələn neft və neft məhsullarının daşınması üzrə rəqabətli tarif dərəcələrinin müəyyənləşdirilməsi məsələsi müzakirə olunub. Müzakirələrin yekununda tərəflər arasında mövcud yük həcmlərinin saxlanılması və alternativ marşrutlardan əlavə yüklərin cəlbi məqsədilə rəqabətli tarif dərəcələri razılaşdırılıb. Bununla bağlı protokol imzalanıb.
Protokola əsasən, qəbul edilən tarif dərəcələri 2020-ci ilin aprelin 1-dən noyabrın 1-dək qüvvədə olacaq. Bu tariflər neft və neft məhsullarının həm bərələr, həm tankerlər, həm də neft terminalları vasitəsilə Türkmənistandan Azərbaycana gətirilməsinə və Azərbaycan və Gürcüstan dəmir yolları ilə Batumi neft terminalına daşınmasına şamil ediləcək.
Görüşdə səmərəli əməkdaşlıq üçün digər gələcək planlar ətrafında da geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Competitive Tariffs Set for the Transportation of Turkmenistan’s Oil through the Territory of Azerbaijan and Georgia
Tbilisi – capital of Georgia, hosted a meeting between the Chairman of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) Rauf Valiyev, Chairman of the Azerbaijan Railways CJSC Javid Gurbanov, the General Director of the Georgian Railways SC David Peradze, the Deputy General Director of the Baku International Trade Port CJSC Vahid Aliyev and representatives of Dubendi and Batumi oil terminals.
A topic of the discussion was the issue of determining competitive tariffs for the transportation of oil and oil products arriving from Turkmenistan through the railways of Azerbaijan and Georgia. As a result of discussions, the parties agreed on competitive rates to maintain existing volumes of goods and attract additional goods through alternative routes. The appropriate Protocol was signed.
According to the protocol, the adopted tariffs will be valid from April 1, 2020 to November 1, 2020. These tariffs will apply to the transportation of oil and oil products from Turkmenistan to Azerbaijan via ferries, tankers and oil terminals and then to the Batumi oil terminal by railways of Azerbaijan and Georgia.