Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına uyğun olaraq ASCO-nun yeni gəmisi “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” adlandırılacaq
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, görkəmli neftçi alim və geoloq, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin 90 illik yubileyi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin yanvarın 15-də imzaladığı Sərəncamda “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-yə (ASCO) tapşırıq verilib. Sərəncama əsasən, ASCO özünün yeni gəmisinə Xoşbəxt Yusifzadənin adının verilməsini təmin etməlidir.
Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına uyğun olaraq hazırda ASCO-nun sifarişi ilə Bakı Gəmiqayırma Zavodunda inşası davam etdirilən yeni nəsil neftdaşıyan tankerinin Xoşbəxt Yusifzadənin şərəfinə “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” adlandırılması qərara alınıb.
Sözügedən gəminin 2021-ci ildə istismara verilməsi nəzərdə tutulur.
Dənizçilər olaraq ASCO-ya məxsus gəminin görkəmli neftçi alim və geoloq, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin adını daşımasından sonsuz qürur və iftixar hissi duyuruq. İnanırıq ki, “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” neftdaşıyan tankeri istifadəyə verildikdən sonra həm Donanmamız, həm də ümumilikdə ölkəmiz üçün böyük uğurlar gətirəcək.
Bir daha Xoşbəxt Yusifzadəni 90 illik yubileyi münasibətilə dənizçilər adından təbrik edir, möhkəm cansağlığı, səmərəli fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq.

Согласно распоряжению Президента Ильхама Алиева, новое судно ASCO получит название «Академик Хошбахт Юсифзаде»
Согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, подписанного 15 января в связи с 90-летием первого вице-президента Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики, выдающегося ученого-геолога, академика Хошбахта Юсифзаде, ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» поручено назвать свое новое судно именем академика.
В соответствии с распоряжением Президента Ильхама Алиева, было принято решение, что нефтяной танкер нового поколения, строящийся в данный момент по заказу ASCO на Бакинском судостроительном заводе будет называться «Академик Хошбахт Юсифзаде».
Планируется начать эксплуатацию данного судна в 2021 году.
Мы, будучи моряками, испытываем безмерную гордость, что принадлежащее ASCO судно названо в честь выдающегося ученого-геолога, академика Хошбахта Юсифзаде. Мы верим, что нефтеперевозящий танкер «Академик Хошбахт Юсифзаде» после спуска на воду принесет большие успехи как нашему флоту, так и стране в целом.
От имени всех моряков еще раз поздравляем Хошбахта Юсифзаде в связи с 90-летием, желаем ему крепкого здоровья и успехов в его деятельности.