Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına uyğun olaraq ASCO-nun yeni gəmisi “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” adlandırılacaq
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, görkəmli neftçi alim və geoloq, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin 90 illik yubileyi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin yanvarın 15-də imzaladığı Sərəncamda “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-yə (ASCO) tapşırıq verilib. Sərəncama əsasən, ASCO özünün yeni gəmisinə Xoşbəxt Yusifzadənin adının verilməsini təmin etməlidir.
Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına uyğun olaraq hazırda ASCO-nun sifarişi ilə Bakı Gəmiqayırma Zavodunda inşası davam etdirilən yeni nəsil neftdaşıyan tankerinin Xoşbəxt Yusifzadənin şərəfinə “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” adlandırılması qərara alınıb.
Sözügedən gəminin 2021-ci ildə istismara verilməsi nəzərdə tutulur.
Dənizçilər olaraq ASCO-ya məxsus gəminin görkəmli neftçi alim və geoloq, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin adını daşımasından sonsuz qürur və iftixar hissi duyuruq. İnanırıq ki, “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” neftdaşıyan tankeri istifadəyə verildikdən sonra həm Donanmamız, həm də ümumilikdə ölkəmiz üçün böyük uğurlar gətirəcək.
Bir daha Xoşbəxt Yusifzadəni 90 illik yubileyi münasibətilə dənizçilər adından təbrik edir, möhkəm cansağlığı, səmərəli fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq.

According to the Decree of President Ilham Aliyev, the new ASCO vessel will be named “Academician Khoshbakht Yusifzadeh”
According to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, signed on January 15, 2020 in connection with the 90th anniversary of the first vice president of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, outstanding geologist, academician Khoshbakht Yusifzadeh, the Azerbaijan Caspian Shipping Company was entrusted to name its new ship after the academician.
In accordance with the Decree of President Ilham Aliyev, it was decided that a new generation oil tanker, which is currently under construction at the Baku Shipyard, will be called “Academician Khoshbakht Yusifzadeh”.
It is planned to begin operation of this vessel in 2021.
As sailors, we are immensely proud that the ASCO-owned vessel is named after the outstanding geologist, academician Khoshbakht Yusifzadeh. We believe that the “Academician Khoshbakht Yusifzade” oil transportation tanker will bring great success both to our fleet and to the country as a whole.
On behalf of all sailors, we once again congratulate Khoshbakht Yusifzadeh on the occasion of his 90th birthday, and wish him good health and success in his work.