Tbilisidə “Beynəlxalq Transxəzər Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası Hüquqi Şəxslər Birliyinin ümumi yığıncağı keçirilib
Gürcüstanın paytaxtı Tbilisi şəhərində “Beynəlxalq Transxəzər Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası Hüquqi Şəxslər Birliyinin ümumi yığıncağı keçirilib.
Gürcüstan, Azərbaycan, Qazaxıstan, Ukrayna, Polşa, Türkiyədən olan dənizçilik, dəmir yolu idarələri, liman və logistika şirkətlərinin 60-dan çox təmsilçisinin qatıldığı toplantıda “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-ni (ASCO) qurumun sədri Rauf Vəliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
İclasda “Orta dəhliz”ə yeni növ yüklərin cəlb olunması, 2020-ci il üçün vahid şəffaf tarif siyasəti məsələləri, o cümlədən cari ilin 9 ayında Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu üzərindən yükdaşıma həcmləri haqqında geniş müzakirələr aparılıb.
Görüş çərçivəsində Ukraynanın “TIS Konteyner Terminalı” və “Bakı Hövsan Beynəlxalq Ticarət Dəniz Limanı” ASC-nin Beynəlxalq Assosiasiyaya üzv qəbul olunması barədə qərar verilib.
Görüşdə ASCO gəmiləri vasitəsilə Aktau-Bakı-Aktau xətti üzrə konteyner daşımalarının aktivləşdirilməsinə dair də fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin, “Beynəlxalq Transxəzər Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası Hüquqi Şəxslər Birliyinin ümumi yığıncağı çərçivəsində Qara dənizdə Gürcüstanın Batumi və Rumıniyanın Konstansa limanları arasında müntəzəm fider konteyner xətti üzrə daşımalar həyata keçirəcək 3 şirkət arasında əməkdaşlıq sazişi imzalanıb. Sazişə ASCO-nun törəmə müəssisəsi “ACSC Logistcs” MMC, Gürcüstanın “GR Logistics & Terminals” Rumıniyanın “GRAMPET GROUP” şirkətləri imza atıblar.
Bu xətt üzrə əsas yük kimi Avropa-Çin-Avropa və Avropa-Mərkəzi Asiya-Avropa istiqamətlərindən tranzit yüklərin daşınması nəzərdə tutulub. Gözləntilərə görə, adıçəkilən istiqamətlər üzrə Qara dənizdə konteyner xətti ilə yüklərin çatdırılması müddəti azalacaq. Bu da Qara dəniz üzərindən də keçən Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun cəlbediciliyini və Azərbaycan üzərindən keçən tranzit konteyner daşımalarının həcmini artıracaq.
Gürcüstana səfəri çərçivəsində ASCO nümayəndə heyəti “Üçüncü Tbilisi İpək Yolu Beynəlxalq Forum”unda da iştirak ediblər. Forumda böyük İpək Yolunun inkişafı, regional təhlükəsizlik, iqtisadi, enerji, infrastruktur layihələri, logistika və regional əməkdaşlıq məsələlərinə dair müzakirələr aparılıb.

Tbilisi Hosted a General Meeting of the Association of Legal Entities of the International Association “Trans-Caspian International Transport Route”
A General Meeting of the Association of Legal Entities of the International Association “Trans-Caspian International Transport Route” took place in Tbilisi, capital of Georgia.
A delegation of the Azerbaijan Caspian Shipping CJSC headed by Chairman Rauf Valiyev also participated at the meeting attended by over 60 representatives of maritime and railway departments, ports and logistics companies from Georgia, Azerbaijan, Kazakhstan, Ukraine, Poland, and Turkey.
During the meeting, the participants discussed such issues as attracting new types of goods to the Middle Corridor, a transparent tariff policy for 2020, as well as volumes of cargo transportation along the Trans-Caspian international route during 9 months of the current year.
At the meeting, it was decided to provide membership in the International Association to “Container Terminal TIS” of Ukraine, as well as the Baku International Trade Sea Port of Govsan.
The parties also exchanged views on enhancing container shipping along the Aktau-Baku-Aktau route on ASCO ships. In addition, within the framework of the general meeting of the International Association of Legal Entities of the International Trans-Caspian Transport Route project, 3 companies signed an agreement on the provision of regular transportations on a feeder container line between the port of Batumi in Georgia and Constanta in Romania. The agreement was signed between ASCO’s subsidiary – ACSC Logistcs LLC, the Georgian company GR Logistics & Terminals and the Romanian GRAMPET GROUP.
It is planned to transport cargo along this line in the directions Europe-China-Europe and Europe-Central Asia – Europe. Also, it is expected that the delivery time for cargo via a container line in the Black Sea in the mentioned directions will be reduced. This will increase the attractiveness of the Trans-Caspian international transport route passing through the Black Sea, as well as increase the volume of container transit traffic through Azerbaijan.
During the visit to Georgia, the ASCO delegation also participated in the Third International Silk Road Forum in Tbilisi. The participants of the forum discussed the development of the Great Silk Road, regional security, economic, energy and infrastructure projects, logistics and regional cooperation.