ASCO-da Avstraliya və Çin şirkətlərinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Avstraliyanın “Incat Crowther”şirkətinin Texniki direktoru Andrew Tuite, Çinin “Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd.” şirkətinin nümayəndələri David Chen və Ye Qiang “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də (ASCO) qonaq olublar.
ASCO sədri Rauf Vəliyev qonaqlara şirkətin fəaliyyəti, iştirak etdiyi layihələr və gələcək planlar barədə məlumat verib. Bildirib ki, ASCO mütəmadi olaraq həm Nəqliyyat, həm də Neft Donanmasını yeniləyir. Bu zaman yerli gəmiqayırma sənayesinin imkanlarından istifadə ilə yanaşı, digər ölkələrlə də əməkdaşlıq edilir.
Sədr qeyd edib ki, Donanmaların yenilənməsi proqramı çərçivəsində növbəti illərdə alınması və istismara verilməsi planlaşdırılan gəmilərdə keyfiyyət standartlarının və müasir texnoloji nailiyyətlərin tətbiqinə xüsusi önəm verilir. Bu, rəqabətədavamlılıq baxımından olduqca vacibdir.
“Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd.”-nin Baş meneceri David Chen və “Incat Crowther”in Texniki direktoru Andrew Tuite isə birgə təqdimatlarında əməkdaşlığın səmərəliliyinə toxunublar. Onlar gələcəkdə ASCO-nun tələbələrinə uyğun gəmilərin inşasının mümkün olduğunu bildiriblər.
Təqdimatda qeyd olunub ki, “Incat Crowther” dünyanın ən məşhur gəmi dizayn şirkətidir. Bugünədək 430-dən çox əsasən alüminium gövdəli müxtəlif tipli üzən vasitənin layihələndirilməsini həyata keçirib. “Incat Crowther”in dizayn etdiyi gəmilər etibarlılığı, uzunömürlülüyü və təhlükəsizliyi ilə seçilir.
“Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd.” isə 1992-ci ildən fəaliyyət göstərir. Şirkət gəmilərin inşası və təmiri ilə məşğul olur. Çində alüminium gəmilərin ən böyük ixracatçısı sayılır.
Bu iki şirkət arasında əməkdaşlıq 2009-cu ildən başlayıb. Birgə əməkdaşlıq nəticəsində indiyədək 6 layihə çərçivəsində 10 gəmi hazırlanıb.
Rauf Vəliyev ASCO olaraq həm “Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd.”, həm də “Incat Crowther” ilə işbirliyinin faydalı olacağından əminliyini ifadə edib.
Qeyd edək ki, görüşdə ASCO-nun alyans tərəfdaşı “Caspian Marine Servises”in (CMS) nümayəndələri də iştirak edib. Görüş zamanı CMS-in öz donanmasını zənginləşdirmək məqsədilə sözügedən şirkətlərlə əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə olunub.

ASCO Held a Meeting with Representatives of Australian and Chinese Companies
Andrew Tuite, technical director of the Australian Incat Crowther company, and the representatives of Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd., David Chen and Ye Giang, visited ASCO.
Chairman of ASCO Rauf Veliyev provided information on the company’s activities, projects and plans for the future. He noted that ASCO regularly updates the transport and oil fleet. At the same time, along with using the capabilities of the local shipbuilding industry, ASCO also maintains cooperation with other countries.
The Chairman also noted special attention that is paid to the implementation of quality standards and modern technological achievements on ships, which are planned to be purchased and put into operation in the next few years as part of the fleet renewal program. That is very important in terms of competitiveness.
In their joint speech, David Chen, chief manager of Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd., and Andrew Tuite, technical director of Incat Crowther, touched upon the issue of building effective cooperation. They noted the possibility of building ships that meet ASCO requirements.
In their presentation, the company representative said that Incat Crowther is the world’s most famous ship design company. Until today, the company has developed design of more than 430 different types of floating vehicles with aluminum body. Ships designed by Incat Crowther are renowned for their reliability, durability and safety.
Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd. has been operating since 1992. The company is engaged in the construction and repair of ships and is the largest exporter of aluminum ships in China.
Cooperation between the two companies began in 2009. As a result of this union, 10 vessels were built within the frame of 6 projects.
Mr. Rauf Valiyev expressed confidence in the efficiency of ASCO’s cooperation with Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd. and Incat Crowther.
The meeting was also attended by representatives of Caspian Marine Services (CMS), ASCO’s alliance partner. During the meeting, the parties also discussed cooperation with the companies to enrich the CMS fleet.