ASCO-da Avstraliya və Çin şirkətlərinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Avstraliyanın “Incat Crowther”şirkətinin Texniki direktoru Andrew Tuite, Çinin “Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd.” şirkətinin nümayəndələri David Chen və Ye Qiang “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də (ASCO) qonaq olublar.
ASCO sədri Rauf Vəliyev qonaqlara şirkətin fəaliyyəti, iştirak etdiyi layihələr və gələcək planlar barədə məlumat verib. Bildirib ki, ASCO mütəmadi olaraq həm Nəqliyyat, həm də Neft Donanmasını yeniləyir. Bu zaman yerli gəmiqayırma sənayesinin imkanlarından istifadə ilə yanaşı, digər ölkələrlə də əməkdaşlıq edilir.
Sədr qeyd edib ki, Donanmaların yenilənməsi proqramı çərçivəsində növbəti illərdə alınması və istismara verilməsi planlaşdırılan gəmilərdə keyfiyyət standartlarının və müasir texnoloji nailiyyətlərin tətbiqinə xüsusi önəm verilir. Bu, rəqabətədavamlılıq baxımından olduqca vacibdir.
“Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd.”-nin Baş meneceri David Chen və “Incat Crowther”in Texniki direktoru Andrew Tuite isə birgə təqdimatlarında əməkdaşlığın səmərəliliyinə toxunublar. Onlar gələcəkdə ASCO-nun tələbələrinə uyğun gəmilərin inşasının mümkün olduğunu bildiriblər.
Təqdimatda qeyd olunub ki, “Incat Crowther” dünyanın ən məşhur gəmi dizayn şirkətidir. Bugünədək 430-dən çox əsasən alüminium gövdəli müxtəlif tipli üzən vasitənin layihələndirilməsini həyata keçirib. “Incat Crowther”in dizayn etdiyi gəmilər etibarlılığı, uzunömürlülüyü və təhlükəsizliyi ilə seçilir.
“Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd.” isə 1992-ci ildən fəaliyyət göstərir. Şirkət gəmilərin inşası və təmiri ilə məşğul olur. Çində alüminium gəmilərin ən böyük ixracatçısı sayılır.
Bu iki şirkət arasında əməkdaşlıq 2009-cu ildən başlayıb. Birgə əməkdaşlıq nəticəsində indiyədək 6 layihə çərçivəsində 10 gəmi hazırlanıb.
Rauf Vəliyev ASCO olaraq həm “Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd.”, həm də “Incat Crowther” ilə işbirliyinin faydalı olacağından əminliyini ifadə edib.
Qeyd edək ki, görüşdə ASCO-nun alyans tərəfdaşı “Caspian Marine Servises”in (CMS) nümayəndələri də iştirak edib. Görüş zamanı CMS-in öz donanmasını zənginləşdirmək məqsədilə sözügedən şirkətlərlə əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə olunub.

В ASCO прошла встреча с представителями австралийской и китайской компаний
Технический директор австралийской компании «Incat Crowther» Эндрю Туйте, и также представители компании “Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd.” Дэвид Чен и Йе Гианг побывали в гостях у ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Судоходство» (ASCO).
Председатель ASCO Рауф Велиев предоставил гостям информацию о деятельности компании, проектах и планах на будущее. Он отметил, что ASCO регулярно обновляет транспортный и нефтяной флот. В то же время, наряду с использованием возможностей местной судостроительной промышленности, также поддерживается сотрудничество с другими странами.
Председатель также отметил, что особое внимание уделяется внедрению стандартов качества и современных технологических достижений на судах, которые планируется закупить и ввести в эксплуатацию в ближайшие несколько лет в рамках программы обновления флота. Это очень важно с точки зрения конкурентоспособности.
Главный менеджер “Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd.” Дэвид Чен и технический директор “Incat Crowther” Эндрю Туйте на совместном выступлении коснулись вопроса эффективности сотрудничества. Они отметили возможность постройки кораблей, соответствующих требованиям ASCO.
В презентации говорилось, что «Incat Crowther «является самой известной в мире компанией по разработке дизайна кораблей. До сегодняшнего дня компания стала автором дизайна более 430 различных типов плавающих транспортных средств. с алюминиевым корпусом. Корабли, дизайн которых разработан Incat Crowther, известны своей надежностью, долговечностью и безопасностью.
Компания “Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd.” осуществляет свою деятельность с 1992 года. Компания занимается строительством и ремонтом судов и является крупнейшим экспортером алюминиевых судов в Китае.
Сотрудничество между этими двумя компаниями началось в 2009 году. В результате данного союза было построено 10 судов в рамках 6 проектов.
Рауф Валиев выразил уверенность в практичности сотрудничества ASCO с «Afai Southern Shipyard (Panyu Guangzhou) Ltd.» и «Incat Crowther».
На встрече также присутствовали представители и Caspian Marine Services (CMS), партнера альянса с ASCO. В ходе встречи стороны также обсудили сотрудничество с этими компаниями для обогащения парка CMS.