ASCO gəmi-bərələri ilə yanvar-martda 5882 sərnişin daşınıb
Yanvar-mart ayları ərzində Ələt-Kurık, Kurık-Ələt limanları arasında ümumilikdə 4456 sərnişin daşınıb. Sərnişinlərin 2559-u Ələt-Kurık, 1897-si isə Kurık-Ələt istiqamətində səfər edib.
Eyni dövr ərzində Ələt-Türkmənbaşı, Türkmənbaşı-Ələt limanları arasında 1426 sərnişinin daşınması həyata keçirilib. Həmin sərnişinlərin 908-i Ələt-Türkmənbaşı, 518-i Türkmənbaşı-Ələt istiqamətində daşınıb.
Xatırladaq ki, karantin rejimi ilə əlaqədar hazırda bərə ilə ölkəni tərk etmək istəyən Azərbaycan vətəndaşları üçün Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın xüsusi icazəsi tələb olunur. Xarici ölkə vətəndaşlarının ölkədən çıxarkən bu icazəni təqdim etməsinə ehtiyac yoxdur. Azərbaycana bərə ilə gəlmək istəyən həm Azərbaycan, həm də xarici vətəndaşlar isə eyni icazəni almalıdırlar.

5,882 passengers transported by ferries in january–march
During the first quarter of 2025, a total of 5,882 passengers were transported by ferries operated by the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO).
Between january and march, 4,456 passengers travelled on the Alat–Kuryk and Kuryk–Alat routes. Of these, 2,559 passengers travelled from Alat to Kuryk, while 1,897 — in the reverse direction.
During the same period, 1,426 passengers were transported between the Alat–Turkmenbashi and Turkmenbashi–Alat ports. This included 908 passengers from Alat to Turkmenbashi and 518 — in the opposite direction.
It should be noted that, due to the quarantine regime, Azerbaijani citizens wishing to leave the country by ferry must obtain special permission from the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers. Foreign nationals do not require such permission when departing Azerbaijan. However, both Azerbaijani and foreign citizens must obtain the same permit to enter the country by ferry.