ASCO gəmi-bərələri ilə yanvar-martda 5882 sərnişin daşınıb
Yanvar-mart ayları ərzində Ələt-Kurık, Kurık-Ələt limanları arasında ümumilikdə 4456 sərnişin daşınıb. Sərnişinlərin 2559-u Ələt-Kurık, 1897-si isə Kurık-Ələt istiqamətində səfər edib.
Eyni dövr ərzində Ələt-Türkmənbaşı, Türkmənbaşı-Ələt limanları arasında 1426 sərnişinin daşınması həyata keçirilib. Həmin sərnişinlərin 908-i Ələt-Türkmənbaşı, 518-i Türkmənbaşı-Ələt istiqamətində daşınıb.
Xatırladaq ki, karantin rejimi ilə əlaqədar hazırda bərə ilə ölkəni tərk etmək istəyən Azərbaycan vətəndaşları üçün Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın xüsusi icazəsi tələb olunur. Xarici ölkə vətəndaşlarının ölkədən çıxarkən bu icazəni təqdim etməsinə ehtiyac yoxdur. Azərbaycana bərə ilə gəlmək istəyən həm Azərbaycan, həm də xarici vətəndaşlar isə eyni icazəni almalıdırlar.

5882 пассажира перевезено на паромах в январе–марте
В течение первого квартала 2025 года на паромах ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) было перевезено 5882 пассажира.
С января по март между портами Алят—Курык и Курык—Алят было перевезено в общей сложности 4456 пассажиров. Из них 2559 человек проследовали по маршруту Алят—Курык, а 1897 — по маршруту Курык—Алят.
За тот же период между портами Алят—Туркменбаши и Туркменбаши—Алят было перевезено 1426 пассажиров. Из них 908 человек воспользовались направлением Алят—Туркменбаши, а 518 — Туркменбаши—Алят.
Напоминаем, что в связи с карантинным режимом гражданам Азербайджана, желающим покинуть страну на пароме, необходимо получить специальное разрешение Оперативного штаба при Кабинете Министров. Иностранным гражданам при выезде из Азербайджана данное разрешение не требуется. Однако при въезде в страну как граждане Азербайджана, так и иностранцы должны иметь соответствующее разрешение.