“Suraxanı” tanker-muzeyi Beynəlxalq Dəniz Muzeyləri Konqresinə üzv seçilib
ASCO-nun "Suraxanı" tanker-muzeyi Beynəlxalq Dəniz Muzeyləri Konqresinə (International Congress of Maritime Museums – ICMM) üzv qəbul olunub.
Gəmi-muzey ICMM-ə üzv seçilməklə, təkcə Azərbaycanın deyil, həm də bütün Qafqaz regionunun bu nüfuzlu təşkilatda təmsil olunan ilk muzeyi statusunu qazanıb.
Bu üzvlük muzeyə beynəlxalq layihələrdə iştirak, təcrübə mübadiləsi və tematik sərgilərdə təmsil olunmaq imkanı verir. Həmçinin bu platforma vasitəsilə Azərbaycanın qədim dənizçilik tarixi və irsi daha geniş auditoriyaya təqdim olunacaq.
Uzun illər Xəzər dənizində tanker kimi fəaliyyət göstərən "Suraxanı" 2021-ci ildə muzeyə çevrilib və hazırda dünyanın ilk və yeganə tanker-muzeyi olaraq fəaliyyətini uğurla davam etdirir.
Bu muzey yerli sakinlər və turistlərə ölkəmizdə gəmiçiliyin tarixi, Abşeronda neft hasilatı, qəhrəman dənizçilərimizin rəşadətli əməyi ilə yaxından tanış olmaq imkanı qazandırır.
Beynəlxalq Dəniz Muzeyləri Konqresi 1972-ci ildə təsis olunub və onun dünyanın 40-dan çox ölkəsindən 150-yə yaxın üzvü var. Təşkilat hər iki ildən bir üzv muzeylər arasında əməkdaşlığı gücləndirmək, dəniz irsinin qorunması və təqdimatı sahəsində təcrübə mübadiləsini təşviq etmək məqsədilə beynəlxalq konqres keçirir. Növbəti ICMM Konqresi 2026-cı ilin 13–18 sentyabr tarixlərində Avstraliyanın Sidney şəhərində, Avstraliya Milli Dəniz Muzeyində baş tutacaq.

Танкер-музей “Сураханы” принят в Международный Конгресс Морских Музеев
Танкер-музей “Сураханы” Азербайджанской Каспийской Морской Судоходной Компании (ASCO) принят в члены Международного Конгресса Морских Музеев (International Congress of Maritime Museums — ICMM).
Став членом ICMM, музей получил статус первого музея, представляющего не только Азербайджан, но и весь Кавказский регион в этой авторитетной международной организации.
Членство предоставляет музею возможность участия в международных проектах, обмена опытом и представления на тематических выставках. Кроме того, благодаря этой платформе древняя морская история и наследие Азербайджана будет представлено более широкой международной аудитории.
После многолетней службы в качестве танкера на Каспийском море, “Сураханы” был преобразован в музей в 2021 году и на сегодняшний день успешно продолжает свою деятельность как первый и единственный в мире действующий танкер-музей.
Музей предоставляет жителям и туристам возможность ознакомиться с историей судоходства в Азербайджане, нефтедобычей на Апшероне, а также с героическим трудом азербайджанских моряков.
Международный Конгресс Морских Музеев был основан в 1972 году и в настоящее время объединяет около 150 членов из более чем 40 стран мира. Раз в два года организация проводит международный конгресс, направленный на укрепление сотрудничества между музеями-членами, а также обмен опытом в области сохранения и популяризации морского наследия. Следующий Конгресс ICMM пройдет 13–18 сентября 2026 года в Сиднее, Австралия, в Австралийском Национальном Морском Музее.