ASCO-da İqlimlə Əlaqəli Korporativ İdarəetmə layihəsinə dair görüş keçirilib
ASCO-da İqlimlə Əlaqəli Korporativ İdarəetmə (Climate related Corporate Governance system - CCG) layihəsinə dair Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) və layihə üzrə məsləhətçi xidməti təqdim edən Ernst&Young (EY) şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Görüş zamanı layihə çərçivəsində aparılmış qiymətləndirmənin nəticələri, iqlimlə bağlı tələblərin ASCO-nun fəaliyyətinə mümkün təsirləri, eləcə də iqlim riskləri və imkanları müzakirə edilib. Həmçinin görüşdə iqlimlə əlaqəli idarəetmə tədbirləri, davamlı maliyyələşdirmə üzrə yol xəritəsinə dair ətraflı məlumat təqdim olunub.
Bundan başqa, görüşdə Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartlarının (IFRS) S1 (Davamlılıqla əlaqədar Maliyyə Məlumatlarının Açıqlanması) və S2 (İqlimlə bağlı Açıqlamalar) standartlarının tələbləri və bu standartların gələcəkdə tətbiqi imkanları müzakirə edilib.
CCG layihəsi çərçivəsində AYİB ASCO-ya korporativ iqlim idarəçiliyi fəaliyyət planlarının hazırlanmasına, şirkətin fəaliyyətinin Paris Sazişinin hədəflərinə uyğunlaşdırılmasına dəstək göstərəcək. Eyni zamanda, layihə Davamlılıqla Əlaqəli Maliyyələşdirmə Çərçivəsinin (SLFF) hazırlanmasını nəzərdə tutur ki, bu da ASCO-nun davamlılıqla əlaqəli kreditlər (SLL) və davamlılıqla əlaqəli istiqrazlar (SLB) əldə etməsinə imkan yaradacaq.
Qeyd edək ki, AYİB CCG təsisini yaradan ilk beynəlxalq maliyyə qurumudur. Bu layihə iqlim dəyişikliyinin təsirləri ilə bağlı qərar qəbuletmə, bu istiqamətdə məlumatların açıqlanması, idarəetmənin təkmilləşdirilməsi üçün AYİB-in tətbiq etdiyi qaydalar, təcrübələr və proseslər toplusudur.

В ASCO состоялась встреча по проекту корпоративного управления, связанному с климатом
В ASCO состоялась встреча с представителями Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) и консалтинговой компании Ernst & Young (EY), предоставляющей консультационные услуги по проекту системы корпоративного управления, связанной с климатом (Climate related Corporate Governance system – CCG).
В ходе встречи были обсуждены результаты оценки, проведённой в рамках проекта, возможное влияние климатических требований на деятельность ASCO, а также климатические риски и возможности. Кроме того, была представлена подробная информация о мерах управления, связанных с климатом, и дорожной карте устойчивого финансирования.
Также на встрече обсуждались требования стандартов Международных стандартов финансовой отчетности (IFRS) S1 (Раскрытие информации о финансовых аспектах устойчивого развития) и S2 (Раскрытие информации, связанной с климатом), а также перспективы их внедрения в будущем.
В рамках проекта CCG ЕБРР окажет поддержку ASCO в разработке планов корпоративного управления климатическими аспектами и приведении деятельности компании в соответствие с целями Парижского соглашения. Также проект предусматривает разработку Рамочной структуры устойчивого финансирования (Sustainability-Linked Financing Framework – SLFF), что позволит ASCO привлекать устойчивые кредиты (Sustainability-Linked Loans – SLL) и выпускать устойчивые облигации (Sustainability-Linked Bonds – SLB).
Следует отметить, что ЕБРР является первой международной финансовой организацией, создавшей концепцию CCG. Этот проект представляет собой свод правил, практик и процессов, разработанных ЕБРР для принятия решений, связанных с воздействием климатических изменений, раскрытия соответствующей информации и совершенствования управления в данной сфере.