ASCO-da İqlimlə Əlaqəli Korporativ İdarəetmə layihəsinə dair görüş keçirilib
ASCO-da İqlimlə Əlaqəli Korporativ İdarəetmə (Climate related Corporate Governance system - CCG) layihəsinə dair Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) və layihə üzrə məsləhətçi xidməti təqdim edən Ernst&Young (EY) şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Görüş zamanı layihə çərçivəsində aparılmış qiymətləndirmənin nəticələri, iqlimlə bağlı tələblərin ASCO-nun fəaliyyətinə mümkün təsirləri, eləcə də iqlim riskləri və imkanları müzakirə edilib. Həmçinin görüşdə iqlimlə əlaqəli idarəetmə tədbirləri, davamlı maliyyələşdirmə üzrə yol xəritəsinə dair ətraflı məlumat təqdim olunub.
Bundan başqa, görüşdə Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartlarının (IFRS) S1 (Davamlılıqla əlaqədar Maliyyə Məlumatlarının Açıqlanması) və S2 (İqlimlə bağlı Açıqlamalar) standartlarının tələbləri və bu standartların gələcəkdə tətbiqi imkanları müzakirə edilib.
CCG layihəsi çərçivəsində AYİB ASCO-ya korporativ iqlim idarəçiliyi fəaliyyət planlarının hazırlanmasına, şirkətin fəaliyyətinin Paris Sazişinin hədəflərinə uyğunlaşdırılmasına dəstək göstərəcək. Eyni zamanda, layihə Davamlılıqla Əlaqəli Maliyyələşdirmə Çərçivəsinin (SLFF) hazırlanmasını nəzərdə tutur ki, bu da ASCO-nun davamlılıqla əlaqəli kreditlər (SLL) və davamlılıqla əlaqəli istiqrazlar (SLB) əldə etməsinə imkan yaradacaq.
Qeyd edək ki, AYİB CCG təsisini yaradan ilk beynəlxalq maliyyə qurumudur. Bu layihə iqlim dəyişikliyinin təsirləri ilə bağlı qərar qəbuletmə, bu istiqamətdə məlumatların açıqlanması, idarəetmənin təkmilləşdirilməsi üçün AYİB-in tətbiq etdiyi qaydalar, təcrübələr və proseslər toplusudur.

A meeting on the Climate-related Corporate Governance project was held at ASCO
A meeting was held at ASCO with representatives of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and Ernst & Young (EY), the consultancy firm providing advisory services for the Climate-related Corporate Governance system (CCG) project.
During the meeting, the results of the assessment conducted within the project framework, the potential impact of climate-related requirements on ASCO’s operations, as well as climate risks and opportunities, were discussed. Additionally, detailed information was provided on climate-related governance measures and the roadmap for sustainable financing.
Furthermore, the meeting addressed the requirements of International Financial Reporting Standards (IFRS) S1 (Sustainability-related Financial Disclosures) and S2 (Climate-related Disclosures), as well as the potential for their future implementation.
As part of the CCG project, the EBRD will support ASCO in developing corporate climate governance action plans and aligning the company’s operations with the goals of the Paris Agreement. The project also envisions the development of a Sustainability-Linked Financing Framework (SLFF), which will enable ASCO to secure sustainability-linked loans (SLL) and issue sustainability-linked bonds (SLB).
It is worth noting that the EBRD is the first international financial institution to establish the CCG framework. This project represents a comprehensive set of rules, practices, and processes applied by the EBRD for decision-making regarding the impacts of climate change, disclosure of relevant information, and governance enhancement in this field.