ASCO məhdudiyyətsiz üzmə imkanlarına malik növbəti iritutumlu gəmi alıb
Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə ASCO-nun Xəzərdənkənar sularda yükdaşıma potensialının artırılması və fəaliyyət coğrafiyasının diversifikasiyası məqsədilə ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir. Bu çərçivədə hazırlanmış və ASCO-nun Müşahidə Şurası tərəfindən qəbul olunmuş 2022-2030-cu illəri əhatə edən Gəmiçiliyin İnkişaf Strategiyasına uyğun olaraq daha bir addım atılıb.
ASCO, aparılan bazar araşdırmalarının nəticəsində “Capital Maritime and Trading Corp” gəmiçilik şirkətinin istismarında olan məhdudiyyətsiz üzmə imkanlarına malik “Aframax” tipli növbəti tankeri donanmasına daxil edib. Tankerin təhvil-təslimi ilə bağlı ASCO və “Capital Maritime and Trading Corp” şirkətinin nümayəndələri arasında müvafiq sənədlər imzalanıb.
Yeni qəbul edilən tankerin yükgötürmə qabiliyyəti (dedveyti) 115.500 ton, uzunluğu 249,95 metr, eni 44 metr, bortunun hündürlüyü 21,2 metrdir. Sürəti 16 uzelə çatan gəmi neft və neft məhsullarının təhlükəsiz və səmərəli daşınmasını təmin etmək üçün ən son standartlara uyğun tikilib. Tanker ekoloji baxımdan beynəlxalq tələblərə cavab verir, yanacaq sərfiyyatında qənaətcildir və yüksək təhlükəsizlik sistemləri ilə təchiz edilib.
100% ASCO-ya məxsus olan bu “Aframax” tipli tankerin alınması layihəsi ASCO-nun mənfəəti, şirkətin yerli bazarda buraxdığı istiqrazlardan əldə olunmuş vəsait və yerli banklardan cəlb edilmiş kredit hesabına maliyyələşdirilib.
Qeyd edək ki, bu gəmi müqavilə əsasında 3 illik müddətə Braziliyanın milli neft-qaz şirkəti olan “Petrobras”a taym-çarterə verilib. Beləliklə, onun həmin dövrdə istismarı təmin edilib.
Təhvil-təslimdən sonra tanker ilk yükünü Braziliyadan Sinqapur və Malayziyaya çatdırıb. Yaxın günlərdə onun Malayziyadan Səudiyyə Ərəbistanına doğru növbəti səfəri planlaşdırılır.
Onu da əlavə edək ki, 2023-cü ildən indiyədək beynəlxalq sularda 5-i “Aframax” tipli tanker, 2-si “Handysize” tipli quru yük gəmisi olmaqla, ümumilikdə 7 iritutumlu gəmi istifadəyə verilib. “Aframax” tipli tankerlərdən 4-ü ASCO və SOCAR tərəfindən yaradılan Birgə Müəssisə tərəfindən alınıb.
Xəzərdənkənar hövzələrdə fəaliyyətin genişləndirilməsi və bununla da, yerli gəmiçilik xidmətlərinin ixracı ilə ölkəyə kənardan daxilolmalara töhfə verilməsi ASCO-nun əsas hədəflərindən biridir və bu istiqamətdə fəaliyyət növbəti dövrlərdə də davam etdiriləcək.

ASCO ввело в эксплуатацию очередное крупнотоннажное судно с неограниченной дальностью плавания
По поручению Президента Ильхама Алиева, с целью увеличения грузоперевозочного потенциала ASCO за пределами Каспийского моря и диверсификации географии деятельности, проводятся последовательные меры. В рамках утверждённой Наблюдательным советом ASCO «Стратегии развития судоходства на 2022–2030 годы» был сделан очередной шаг.
ASCO, основываясь на результатах проведённых рыночных исследований, включила в свой флот очередной танкер типа «Aframax» с неограниченной дальностью плавания, ранее эксплуатируемый компанией «Capital Maritime and Trading Corp». В связи с передачей танкера представители ASCO и компании «Capital Maritime and Trading Corp» подписали соответствующие документы.
Новый танкер имеет дедвейт 115 500 тонн, длину 249,95 метра, ширину 44 метра и высоту борта 21,2 метра. Скорость судна составляет до 16 узлов. Танкер построен в соответствии с последними стандартами для обеспечения безопасной и эффективной транспортировки нефти и нефтепродуктов, соответствует международным экологическим требованиям, экономичен в потреблении топлива и оснащён передовыми системами безопасности.
Приобретение этого танкера, на 100% принадлежащего ASCO, было профинансировано за счёт прибыли компании, средств, полученных от размещения облигаций на внутреннем рынке, а также кредитов, привлечённых в местных банках.
Следует отметить, что судно по контракту передано в тайм-чартер сроком на 3 года бразильской национальной нефтегазовой компании «Petrobras», что обеспечивает его эксплуатацию в указанный период.
После передачи танкер успешно доставил первый груз из Бразилии в Сингапур и Малайзию. В ближайшие дни планируется его следующий рейс из Малайзии в Саудовскую Аравию.
Добавим, что с 2023 года в международных водах было введено в эксплуатацию семь крупнотоннажных судов, включая пять танкеров типа «Aframax» и два сухогруза типа «Handysize». Четыре из этих танкеров были приобретены совместным предприятием, созданным ASCO и SOCAR.
Расширение деятельности за пределами Каспийского моря и, таким образом, вклад в экономику страны посредством экспорта отечественных судоходных услуг являются одними из основных целей ASCO, и работа в этом направлении будет продолжена в последующие периоды.