ASCO məhdudiyyətsiz üzmə imkanlarına malik növbəti iritutumlu gəmi alıb
Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə ASCO-nun Xəzərdənkənar sularda yükdaşıma potensialının artırılması və fəaliyyət coğrafiyasının diversifikasiyası məqsədilə ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir. Bu çərçivədə hazırlanmış və ASCO-nun Müşahidə Şurası tərəfindən qəbul olunmuş 2022-2030-cu illəri əhatə edən Gəmiçiliyin İnkişaf Strategiyasına uyğun olaraq daha bir addım atılıb.
ASCO, aparılan bazar araşdırmalarının nəticəsində “Capital Maritime and Trading Corp” gəmiçilik şirkətinin istismarında olan məhdudiyyətsiz üzmə imkanlarına malik “Aframax” tipli növbəti tankeri donanmasına daxil edib. Tankerin təhvil-təslimi ilə bağlı ASCO və “Capital Maritime and Trading Corp” şirkətinin nümayəndələri arasında müvafiq sənədlər imzalanıb.
Yeni qəbul edilən tankerin yükgötürmə qabiliyyəti (dedveyti) 115.500 ton, uzunluğu 249,95 metr, eni 44 metr, bortunun hündürlüyü 21,2 metrdir. Sürəti 16 uzelə çatan gəmi neft və neft məhsullarının təhlükəsiz və səmərəli daşınmasını təmin etmək üçün ən son standartlara uyğun tikilib. Tanker ekoloji baxımdan beynəlxalq tələblərə cavab verir, yanacaq sərfiyyatında qənaətcildir və yüksək təhlükəsizlik sistemləri ilə təchiz edilib.
100% ASCO-ya məxsus olan bu “Aframax” tipli tankerin alınması layihəsi ASCO-nun mənfəəti, şirkətin yerli bazarda buraxdığı istiqrazlardan əldə olunmuş vəsait və yerli banklardan cəlb edilmiş kredit hesabına maliyyələşdirilib.
Qeyd edək ki, bu gəmi müqavilə əsasında 3 illik müddətə Braziliyanın milli neft-qaz şirkəti olan “Petrobras”a taym-çarterə verilib. Beləliklə, onun həmin dövrdə istismarı təmin edilib.
Təhvil-təslimdən sonra tanker ilk yükünü Braziliyadan Sinqapur və Malayziyaya çatdırıb. Yaxın günlərdə onun Malayziyadan Səudiyyə Ərəbistanına doğru növbəti səfəri planlaşdırılır.
Onu da əlavə edək ki, 2023-cü ildən indiyədək beynəlxalq sularda 5-i “Aframax” tipli tanker, 2-si “Handysize” tipli quru yük gəmisi olmaqla, ümumilikdə 7 iritutumlu gəmi istifadəyə verilib. “Aframax” tipli tankerlərdən 4-ü ASCO və SOCAR tərəfindən yaradılan Birgə Müəssisə tərəfindən alınıb.
Xəzərdənkənar hövzələrdə fəaliyyətin genişləndirilməsi və bununla da, yerli gəmiçilik xidmətlərinin ixracı ilə ölkəyə kənardan daxilolmalara töhfə verilməsi ASCO-nun əsas hədəflərindən biridir və bu istiqamətdə fəaliyyət növbəti dövrlərdə də davam etdiriləcək.

Under the directive of President Ilham Aliyev, consistent measures are being implemented to enhance ASCO’s cargo transportation potential beyond the Caspian Sea and diversify its operational geography. In line with the “Shipping Development Strategy for 2022–2030,” approved by ASCO’s Supervisory Board, another step has been taken.
Based on market research, ASCO has added another “Aframax” type tanker with unlimited navigation capabilities to its fleet, previously operated by “Capital Maritime and Trading Corp.” Representatives from ASCO and “Capital Maritime and Trading Corp.” have signed the necessary documents regarding the tanker’s transfer.
The newly acquired tanker has a deadweight of 115,500 tons, a length of 249.95 meters, a width of 44 meters, and a hull height of 21.2 meters. With a speed reaching up to 16 knots, the vessel is constructed according to the latest standards to ensure the safe and efficient transportation of oil and petroleum products. It meets international environmental requirements, is fuel-efficient, and is equipped with advanced safety systems.
The acquisition of this “Aframax” type tanker, wholly owned by ASCO, was financed through the company’s profits, bonds issued in the local market, and loans from local banks.
Notably, the vessel has been chartered to Brazil’s national oil and gas company, “Petrobras,” for a three-year term, ensuring its operation during this period.
Following the handover, the tanker successfully delivered its first cargo from Brazil to Singapore and Malaysia. In the coming days, its next voyage from Malaysia to Saudi Arabia is planned.
Additionally, since 2023, seven large-capacity vessels have been commissioned in international waters, including five “Aframax” type tankers and two “Handysize” dry cargo ships. Four of these “Aframax” tankers were acquired by a joint venture established by ASCO and SOCAR.
Expanding operations beyond the Caspian Sea and contributing to the national economy through the export of domestic shipping services remain primary objectives for ASCO, with continued efforts planned in this direction.