“Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda tikilən sayca beşinci yedək gəmisi istismara verilib
ASCO-nun “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda (ZGTTZ) inşa olunan növbəti gəmi istismara verilib. “Azıx” adlandırılan yedək gəmisi Xəzər Dəniz Neft Donanmasının balansına qəbul edilib.
Gəminin uzunluğu 24.72, eni 6.60, bortunun hündürlüyü 3, suya oturumu 1.6 metr, dedveyti 14 tondur.
7 nəfərlik heyətlə idarə olunan gəminin sürəti 9 uzel təşkil edir. Yedək gəmisi göyərtəsinə 3 tonadək yük qəbul etmək imkanına malikdir.
“Azıx” Zavodda inşa edilən sayca beşinci gəmidir. Bundan öncə “ASCO 1” “Tərtərçay”, "Həkəriçay" və “Bərgüşadçay” adlı eyni tipli gəmilər tikilərək təhvil verilib. Hazırda bu seriyadan olan daha bir ədəd gəminin inşası davam edir.
Beynəlxalq standartların tələblərinə cavab verən sözügedən gəmilərin layihələndirilməsini “ASCO Mühəndislik” MMC-nin əməkdaşları yerinə yetiriblər.
Xatırladaq ki, ZGTTZ-də geniş həcmdə peşəkar gəmi təmiri və dəniz mühəndislik xidmətləri ilə yanaşı, müvafiq sertifikatlaşma əsasında 2017-ci ildən gəmilərin tikintisi də həyata keçirilir.

Введен в эксплуатацию пятый буксир, построенный на Зыхском судоремонтно-судостроительном заводе
На судоремонтно-строительном заводе «Зых», принадлежащем ASCO, введено в эксплуатацию новое судно. Буксир под названием «Азых» передан на баланс Каспийского морского нефтяного флота.
Длина судна составляет 24,72 метра, ширина — 6,60 метра, высота борта — 3 метра, осадка — 1,6 метра, дедвейт — 14 тонн.
Судно, управляемое экипажем из семи человек, развивает скорость 9 узлов. Буксир способен принять на палубу до 3 тонн груза.
«Азых» — пятое судно, построенное на заводе. Ранее были построены и переданы такие же суда: «ASCO 1», «Тертерчай», «Гекеричай» и «Баргушадчай». В настоящее время продолжается строительство ещё одного судна этой серии.
Проектирование данных судов, соответствующих международным стандартам, выполнено специалистами ООО «ASCO Engineering».
Следует отметить, что на судоремонтно-строительном заводе «Зых», начиная с 2017 года, наряду с профессиональным судоремонтом и морским инженерным обслуживанием, осуществляется строительство судов в соответствии с необходимой сертификацией.