İnşası davam edən Ro-Pax tipli bərə-gəminin baş mühərriklərinin quraşdırılması prosesi tamamlanıb
ASCO-nun sifarişi ilə Bakı Gəmiqayırma Zavodunda inşa olunan Ro-Pax tipli sərnişin, avtomobil və dəmiryolu vaqonları daşıyan bərə-gəminin baş mühərriklərinin quraşdırılması prosesi başa çatıb.
Bundan başqa, gəminin gövdə hissəsi üzrə işlərin 80 faizi tamamlanıb. Gəmi üzrə boru, elektrik, havalandırma və digər sahələrlə bağlı işlər layihə planına uyğun davam edir.
Qeyd edək ki, bu, ASCO-nun sifarişi ilə BGZ-də tikilən sayca üçüncü Ro-Pax tipli gəmidir. Bundan öncə inşa edilərək təhvil verilən eynitipli “Azərbaycan” və “Zərifə Əliyeva” gəmiləri hazırda Orta Dəhliz üzrə yükdaşımaların həyata keçirilməsində uğurla istismar olunur.

The installation of the main engines on the under-construction Ro-Pax type ferry has been completed
The installation of the main engines on the Ro-Pax type ferry, designed for carrying passengers, vehicles, and railway wagons, has been completed at the Baku Shipyard under ASCO’s order.
Additionally, 80 percent of the hull construction work has been completed. Pipework, electrical systems, ventilation, and other related works are proceeding in accordance with the project plan.
It should be noted that this is the third Ro-Pax type ferry being built at the Baku Shipyard under ASCO’s order. Previously constructed ferries of the same type, “Azerbaijan” and “Zarifa Aliyeva,” are currently in operation for cargo transportation along the Middle Corridor.