ASCO üzrə 2024-cü ilin 9 ayında təhvil verilən müxtəlif tullantıların həcmi açıqlanıb
ASCO 2024-cü ilin 9 ayında təhvil verilən müxtəlif tullantıların həcmini açıqlayıb. Belə ki, qeyd edilən dövrdə 0,414 ton kağız, 0,414 ton plastmas, 558,75 ton qara metal, 0,9 ton əlvan metal təkrar emala göndərilib.
2024-cü ilin yanvar-sentyabr aylarının nəticələrinə görə, ASCO gəmilərindən 74,31 m³ plastmas, 653,99 m³ qida qalığı, 625,14 m³ məişət tullantısı (kağız-karton, əski, şüşə, metal və s.), 108,88 m³ istismar tullantısı, 132,1 m³ neft qalığı-şlam, 3452,2 m³ döşəməaltı lyal sular, 67721,9 m³ məişət təsərrüfat çirkab su bağlanmış müqavilələr əsasında təcrübəli mütəxəssislərə və texniki resurslara malik sertifikatlı qurumlara təhvil verilməklə ərazidən kənarlaşdırılıb.
Bu dövrdə ASCO-nun sahil obyektləri üzrə 21,2 ton yanmış qəlib qumu, 1131,34 ton abraziv (gəmi gövdəsindən çıxan pas-boya-çınqıl-qum qarışığı), 61386 ton məişət çirkab suyu, 757,2 ton neftli döşəməaltı-lyal su, 176,4 ton sürtgü yağı, 3395,74 m³ məişət tullantısı (kağız-karton, taxta, əski, şüşə, metal, butulka və s.), 643,66 m³ qida qalığı, 352,75 m³ polimer əsaslı və plastmas tullantı, 65,7 m³ yağlı və neftli tullantı, 191,41 m³ rezin tullantı, 289,05 m³ istismar tullantısı, 0,059 m³ tibbi tullantı aidiyyəti üzrə təhvil verilib.
Xatırladaq ki, ASCO gəmilərin istismarı və sahil obyektlərinin fəaliyyəti nəticəsində yaranan maye və bərk tullantıların su mənbələrinə, qrunt qatına və havaya ekoloji mənfi təsirlərinin minimuma endirilməsini daim diqqətdə saxlayır. Əməliyyatlar zamanı ətraf mühitə zərərin vurulmaması üçün zəruri qabaqlayıcı tədbirlər görülür.

The volume of various waste transferred by ASCO in the first 9 months of 2024 has been disclosed
ASCO has disclosed the volume of various waste transferred during the first 9 months of 2024. Specifically, during this period, 0.414 tons of paper, 0.414 tons of plastic, 558.75 tons of ferrous metal, and 0.9 tons of non-ferrous metal were sent for recycling.
According to the results of January-September 2024, 74.31 m³ of plastic, 653.99 m³ of food waste, 625.14 m³ of household waste (paper-cardboard, fabric, glass, metal, etc.), 108.88 m³ of operational waste, 132.1 m³ of oil residue/sludge, 3452.2 m³ of bilge water, and 67,721.9 m³ of domestic wastewater were transferred from ASCO ships under contractual agreements to certified organizations with experienced specialists and technical resources, ensuring their removal from the area.
During this period, 21.2 tons of burned  molding  sand, 1131.34 tons of abrasive waste (rust, paint, gravel, and sand mixture from ship hulls), 61,386 tons of domestic wastewater, 757.2 tons of oily bilge water, 176.4 tons of lubricating oil, 3395.74 m³ of household waste (paper-cardboard, wood, fabric, glass, metal, bottles, etc.), 643.66 m³ of food waste, 352.75 m³ of polymer-based and plastic waste, 65.7 m³ of oily and petroleum waste, 191.41 m³ of rubber waste, 289.05 m³ of operational waste, and 0.059 m³ of medical waste were transferred from ASCO’s onshore facilities to relevant destinations.
It should be noted that ASCO consistently prioritizes minimizing the environmental impact of liquid and solid waste generated from the operation of ships and onshore facilities on water sources, soil layers, and air. Preventive measures are taken during operations to avoid any harm to the environment.