ASCO nümayəndə heyəti “Aframax” tipli “Zəngəzur” tankerində olub
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev, eləcə də digər ASCO əməkdaşlarından ibarət nümayəndə heyəti Türkiyədə STAR neft emalı zavodunda yükboşaltma əməliyyatında olan “Zəngəzur” tankerinə baş çəkib.
Nümayəndə heyəti gəminin idarə edilməsi ilə əlaqədar məsələlərlə, o cümlədən onun cari istismar vəziyyəti və tankerə texniki xidmətin təşkili ilə yerində tanış olub.
Kapitan tankerin idarə edilməsi və heyəti haqqında ümumi məlumat verərək bildirib ki, “Zəngəzur”un istismara qəbul olunmasından ötən bir il ərzində onun bütün fəaliyyəti beynəlxalq konvensiyaların tələblərinə uyğun təşkil edilib.
Sədr gəminin kapitanı və baş mexanikindən burada təcrübədə olan, eləcə də təcrübə keçdikdən sonra əsas heyətə təyinat alan azərbaycanlı dənizçilərin "Aframax" tipli böyük tankerlərdə işləmələri üçün hazırlanmasına, onların bu sahədə yetişmələrinə köməklik göstərilməsini xahiş edib.
Səfər çərçivəsində ASCO sədri tankerin heyəti sıralarına yeni daxil olan azərbaycanlı dənizçilərin işə adaptasiya prosesi ilə də maraqlanıb, onlarla “Aframax” tipli gəmidə işləməyin üstünlükləri barədə söhbət edib. Dənizçilər yaradılan fürsətə görə təşəkkürlərini bildiriblər.
Qeyd edək ki, bu gəmidə təcrübə keçdikdən sonra Heydər Hacıyev 4-cü mexanik, Vüsal Ələkbərov kapitanın 3-cü köməkçisi vəzifəsinə təyinat alıblar. İqnat Hacıqayubov isə peşəkar motorçu kimi “Zəngəzur” tankerinin heyəti sıralarına işə qəbul olunub.

The delegation from ASCO visited the Aframax tanker "Zangazur
The delegation, consisting of Rauf Veliev, Chairman of the Management Board of "Azerbaijan Caspian Shipping" CJSC (ASCO), and other ASCO staff, visited the Aframax tanker "Zangazur," which was performing dischargin operations at the STAR Refinery in Turkey.
The delegation on-site reviewed matters related to the management of the vessel, including its current operational condition and the organization of tanker maintenance.
The master of the vessel provided an overview of the tanker’s management and crew composition, emphasizing that since the "Zangazur" was put into service over the past year, all her operations have adhered to the requirements of international conventions.
The Chairman asked the vessel's master and chief engineer to train Azerbaijani seafarers undergoing internships, as well as those who will be assigned to the main crew after completing their internships, in operating large Aframax tankers and to assist them in further developing their skills in this area.
During the visit, the ASCO Chairman also inquired about the adaptation process of Azerbaijani seafarers who had recently joined the tanker crew and discussed with them the benefits of working on Aframax-type vessels. The seafarers expressed their gratitude for the opportunity provided.
It is important to note that after completing their internship on this vessel, Heydar Hajiev was appointed as the Fourth Engineer, and Vusal Alakbarov as the Third Officer. Ignat Hadjigayubov was employed as a professional engine-room mechanic in the crew of the tanker "Zangazur."