ASCO nümayəndə heyəti “Aframax” tipli “Zəngəzur” tankerində olub
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev, eləcə də digər ASCO əməkdaşlarından ibarət nümayəndə heyəti Türkiyədə STAR neft emalı zavodunda yükboşaltma əməliyyatında olan “Zəngəzur” tankerinə baş çəkib.
Nümayəndə heyəti gəminin idarə edilməsi ilə əlaqədar məsələlərlə, o cümlədən onun cari istismar vəziyyəti və tankerə texniki xidmətin təşkili ilə yerində tanış olub.
Kapitan tankerin idarə edilməsi və heyəti haqqında ümumi məlumat verərək bildirib ki, “Zəngəzur”un istismara qəbul olunmasından ötən bir il ərzində onun bütün fəaliyyəti beynəlxalq konvensiyaların tələblərinə uyğun təşkil edilib.
Sədr gəminin kapitanı və baş mexanikindən burada təcrübədə olan, eləcə də təcrübə keçdikdən sonra əsas heyətə təyinat alan azərbaycanlı dənizçilərin "Aframax" tipli böyük tankerlərdə işləmələri üçün hazırlanmasına, onların bu sahədə yetişmələrinə köməklik göstərilməsini xahiş edib.
Səfər çərçivəsində ASCO sədri tankerin heyəti sıralarına yeni daxil olan azərbaycanlı dənizçilərin işə adaptasiya prosesi ilə də maraqlanıb, onlarla “Aframax” tipli gəmidə işləməyin üstünlükləri barədə söhbət edib. Dənizçilər yaradılan fürsətə görə təşəkkürlərini bildiriblər.
Qeyd edək ki, bu gəmidə təcrübə keçdikdən sonra Heydər Hacıyev 4-cü mexanik, Vüsal Ələkbərov kapitanın 3-cü köməkçisi vəzifəsinə təyinat alıblar. İqnat Hacıqayubov isə peşəkar motorçu kimi “Zəngəzur” tankerinin heyəti sıralarına işə qəbul olunub.

Делегация от АSCO посетила танкер «Зангезур» типа «Афрамакс»
Делегация в составе председателя совета правления ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (АSCO) Рауфа Велиева и других сотрудников АSCO посетила танкер «Зангезур», который осуществлял разгрузку грузов на нефтеперерабатывающем заводе STAR в Турции.
Делегация на месте ознакомилась с вопросами, связанными с управлением судном, включая его текущее эксплуатационное состояние и организацию обслуживания танкера.
Капитан предоставил общую информацию об управлении танкером и составе экипажа, подчеркнув, что с момента ввода «Зангезура» в эксплуатацию в течение прошлого года вся его деятельность соответствовала требованиям международных конвенций.
Председатель попросил капитана судна и старшего механика обучить азербайджанских моряков, проходящих стажировку, а также тех, кто будет включен в основной экипаж после завершения стажировки, работе на крупных танкерах типа «Афрамакс» и помочь им совершенствоваться в этой сфере.
В рамках визита председатель АSCO также поинтересовался процессом адаптации азербайджанских моряков, недавно присоединившихся к экипажу танкера, и обсудил с ними преимущества работы на судне типа «Афрамакс». Моряки выразили благодарность за предоставленную возможность.
Важно отметить, что после прохождения стажировки на этом судне Гейдар Гаджиев был назначен 4-м механиком, а Вюсал Алекперов — 3-м помощником капитана. Игнат Гаджигаюбов был принят на работу в качестве профессионального моториста в экипаж танкера «Зангезур».