“Zəngəzur” tankeri əsaslı təmirdən sonra istismara qaytarılıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Dəniz Nəqliyyatı Donanmasına məxsus “Zəngəzur” tankeri əsaslı təmir olunub.
“Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda aparılan təmir zamanı tankerin baş və köməkçi mühərrikləri, avar valı sazlanıb, bəzi elektrik avadanlıqları yeniləri ilə əvəzlənib, köhnələri təmir olunub. Eyni zamanda, göyərtədə və maşın şöbəsində boruquraşdırma işləri yerinə yetirilib.
Gəmidə rabitə və elektroradionaviqasiya sahəsinə aid 2 dəst müasir tip  “Inmarsat-C”, 1 dəst “DS-85” tipli sürətölçən laq, 1 dəst  “NAVTEX-700” tipli  hava məlumat qəbuledicisi, 1 dəst stasionar  UQD  radiostansiya quraşdırılıb.
Gəminin heyətinə məxsus yaşayış otaqları da yenilənib.
Təmirçilər tankerin sualtı və suüstü hissəsinin, baş göyərtə və üst qurumunun, lövbər zəncirlərinin obraziv qumla təmizlənərək rənglənməsini də həyata keçiriblər.
Təmirdən sonra tanker yenidən istismara qaytarılıb.
Məlumat üçün bildirək ki, uzunluğu 149,9 metr, eni 17,3 metr olan “Zəngəzur” tankerinin yükgötürmə qabiliyyəti 13 min tondur.

Танкер «Зангезур» возвращен в эксплуатацию после капитального ремонта
Танкер "Зангезур", принадлежащий транспортному флоту ЗАО "Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство" (ASCO), капитально отремонтирован.
В ходе ремонта, проведенного на судоремонтно-строительном заводе «Зых», были отрегулированы главный и вспомогательный двигатели танкера, лопастной вал, некоторое электрооборудование заменено на новое, отремонтировано старое. Также были завершены работы по укладке труб на палубе и в машинном отделении.
На судне установлены 2 (два) комплекта современного типа «Inmarsat-C», 1 (один) комплект спидометра типа «DS-85», 1 (один) комплект приемника метеоданных типа «NAVTEX-700», 1 (один) комплект стационарной радиостанции UQD.
Также были отремонтированы жилые помещения для экипажа судна.
Подводная и надводная части танкера, главная палуба и надстройка, а также якорные цепи были очищены пескоструйной обработкой и покрашены мастерами.
После ремонта танкер был возвращен в эксплуатацию.
Для информации сообщаем, что танкер «Зангезур» длиной 149,9 метра и шириной 17,3 метра имеет грузоподъемность 13 тысяч тонн.