“Mərdəkan” təchizat-yedək gəmisi əsaslı təmir olunub
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Xəzər Dəniz Neft Donanmasına məxsus “Mərdəkan” təchizat-yedək gəmisi əsaslı təmir olunub.
“Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodunda aparılan işlər vaxtında və yüksək keyfiyyətlə başa çatdırılıb.
Proses zamanı braşpil qurğusu, su-yağ soyuducuları, on ədəd nasos, hava balonları, boru sistemləri (armaturları ilə birlikdə), su keçirməyən qapıların, illyuminatorların, dayanacaq mühərriklərinin generatorlarının və mexanizmlərin elektrik idarəetmə və qorunma sistemləri təmir edilib. Bundan başqa, bioloji qurğu tamamilə demontaj olunub, əvəzində yeni V=87,79m³ həcmində ballast çəninin fekal-çirkab su çəni kimi istifadəsi təmin olunub.
Həmçinin, işçi heyətin yaşayış şəraitini yaxşılaşdırmaq üçün yeməkxana, sanitar qovşaqlar, istirahət otağı və kayutlarlarda lazımi təmir işləri aparılıb.
Tərsanə təmiri zamanı isə gəminin hərəkət-sükan kompleksi, dib-yan armaturları, protektor qurğuları cari təmir edilib. Gövdənin sualtı və suüstü hissəsində zədələnmiş sahələr dəyişdirilib. Bundan əlavə, gövdənin qorunması üçün cizgi əsasında yeni metal qoruyucu tirlər quraşdırılıb, baş göyərtədə lövbərlərin qoyulması üçün taxta döşəmə metal lövhə ilə əvəz olunub. Gövdə təmir işləri başa çatdırıldıqdan sonra gəmi üzrə rəngləmə işləri yerinə yetirilib.
Təmirdən sonra gəmi dəniz sınağına çıxarılıb və sınaq işləri uğurla başa çatdırılıb.
Məlumat üçün bildirək ki, gəminin uzunluğu 60, eni 16 metr, sürəti 13 uzeldir. “Mərdəkan” gəmisinin dedveyti 1810, dartma qüvvəsi 75 tondur. Gəminin texniki xüsusiyyətləri sərt hava şəraitində dənizdəki platformalara yan almadan yükləmə-boşaltma əməliyyatlaırnı təhlükəsiz şəraitdə yerinə yetirməyə imkan verir.
Təchizat-yedək gəmiləri yanacaq, içməli su, qazma məhlulları, quru yük, konteyner, borular və bu kimi digər müxtəlif yükləri qəbul etmək üçün geniş göyərtəyə və böyük həcmli yük tanklarına malikdir.

Осуществлен капитальный ремонт буксирно-снабженческого судна «Мардакан»
Проведен ремонт буксирно-снабженческого судно «Марадакан», принадлежащего Каспийскому морскому нефтяному флоту ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство».
Ремонтные работы произведенные на Судоремонтном Заводе «Биби-Эйбат» были проведены своевременно и высококачественно.
В ходе ремонтного процесса были отремонтированы брашпиль, водно-масляные охладители, десять насосов, воздушные баллоны, трубопроводные системы (вместе с арматурой), электрическая система управления и защиты для водонепроницаемых дверей, иллюминаторов, генераторов парковочных двигателей и механизмов. Также, биологический объект был полностью разобран и заменен новым балластным резервуаром для фекального сброса объемом V = 87,79 м³.
Кроме того, с целью улучшения условий для служебного персонала были проведены ремонтные работы столовой, санитарных узлов, комнат для отдыха и кают.
При ремонте верфи был осуществлен ремонт двигательно-рулевого комплекса, донно-забортной арматуры и протекторных установок. Была произведена замена поврежденных участков подводной и надводных частей корпуса. Кроме того, для защиты корпуса были установлены новые металлические защитные опоры для основания, а деревянные полы были заменены металлическими досками для установки якорей на главной палубе. После завершения капитального ремонта корпуса, были проведены работы по покраске.
После завершения ремонта, паром был вынесен на тестовые морские испытания, которые прошли успешно.
В качестве дополнительной информации, сообщаем, что длина корабля составляет 60 метров, ширина — 16 метров, а скорость — 13 узлов. Дедвейт судна «Мардакан» — 1810, и тяговая сила — 75 тонн. Технические характеристики судна позволяют безопасно выполнять операции по загрузке и выгрузке при суровых погодных условиях.