Mükafatlar sahiblərinə təqdim olunub
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 20 oktyabr 2018-ci ildə imzaladığı Sərəncamla “Gəmiçilik sahəsində xidmətlərə görə” Azərbaycan Respublikasının medalına layiq görülən bir qrup dəniz nəqliyyatı işçisinə həmin medalların təqdimolunma mərasimi keçirilib.
ASCO-nun sədri Rauf Vəliyev tədbirdə çıxış edərək bildirib ki, dənizçilərin fədakar əməyi hələ Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkəyə rəhbərlik etdiyi illərdə layiqincə qiymətləndirilib. Ulu Öndərin siyasətini uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyev də dənizçilərə hər zaman xüsusi diqqət və qayğı göstərir, müstəqil Azərbaycanımızın iqtisadi qüdrətinin artırılması naminə gördükləri işləri yüksək dəyərləndirir.
Rauf Vəliyev “Gəmiçilik sahəsində xidmətlərə görə” Azərbaycan Respublikasının medalının təsis olunmasını da ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin dənizçilərə göstərdiyi etimad və yüksək dəyərin bariz nümunəsi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Gəmiçiliyin 160 illik yubileyi ərəfəsində təsis olunan və təsdiqlənən medalla adından da göründüyü kimi vəzifələrini nümunəvi icra edən, istehsal fəaliyyətində yüksək nəticələr göstərən gəmiçilik sahəsində çalışan işçilər, Azərbaycan Respublikasında gəmiçilik sahəsinin inkişafı və təkmilləşdirilməsində xüsusi rolu olan şəxslər təltif edilirlər.
ASCO-nun sədri bildirib ki, ölkə başçısının bu sahəyə diqqət və qayğısı nəticəsində “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC fəaliyyəti ərzində stabil inkişaf nümayiş etdirir. Fəaliyyətinin daha effektiv və səmərəli edilməsi üçün şirkətdə yeni yanaşmalar tətbiq olunur. Bütün görülən işlər birmənalı şəkildə ASCO-nun inkişafına müsbət təsir göstərir.
Sədr dənizçilik peşəsinin nüfuzunun artırılması, bu sahənin zəngin tarixinin araşdırılaraq üzə çıxarılması və qorunması istiqamətində görülən işlərdən də danışıb. Gələcəkdə bu istiqamətdə daha böyük yeniliklərin olacağını bildirib.
Tədbirdə çıxış edən qocaman dənizçi, uzaq səfərlər kapitanı Muxtar Axundov da dənizçi peşəsinin nüfuzundan söz açıb. Bu peşənin şərəfli və məsuliyyətli olduğunu deyən Muxtar Axundov ASCO-da işləməyin üstünlükləri, burada əməkdaşlar üçün yaradılan geniş imkanlardan da danışıb. O, təcrübəli dənizçi kimi həyata keçirilən işləri yüksək qiymətləndirdiyini bildirib.
Daha sonra Rauf Vəliyev “Gəmiçilik sahəsində xidmətlərə görə” Azərbaycan Respublikasının medalını sahiblərinə təqdim edib.
Bundan başqa, mərasimdə ASCO-da 2018-ci ilin yekunlarına görə “Ən yaxşı gəmi”, “Ən yaxşı kapitan”, “Ən yaxşı mexanik”, “Ən yaxşı elektrik mexaniki”, “Ən yaxşı bosman”, “Ən yaxşı matros”, “Ən yaxşı motorçu”, “Ən yaxşı gəmi təmirçisi”, “Ən yaxşı müəllim” və “İlin gənc dənizçisi” nominasiyaları üzrə qaliblər də mükafatlandırılıb.
“Ən yaxşılar” ASCO sədri Rauf Vəliyevin imzaladığı əmrlə müsabiqənin keçirilmə qaydaları və Təşkilat komitəsinin müvafiq protokolu nəzərə alınaraq müəyyən edilib.
Nominasiya üzrə birinci yerin qaliblərinə onların aylıq vəzifə maaşlarının iki misli məbləğində, ikinci yerin qaliblərinə isə onların aylıq vəzifə maaşlarının bir misli məbləğində mükafat verilib. “Ən yaxşı gəmi” nominasiyası üzrə birinci yeri tutmuş (XDND-nin “General Əsədov” gəmisi, DND-nin “Zərifə Əliyeva”gəmisi) gəmilərin heyət üzvlərinin hər biri isə onların aylıq vəzifə maaşlarının bir misli, ikinci yeri tutmuş (XDND-nin “Atlet-24” gəmisi, DND-nin “Nəsimi” gəmisi) gəmilərin heyət üzvlərinin hər biri onların aylıq vəzifə maaşlarının 0,5 misli məbləğində mükafata layiq görülüb.
“Gəmiçilik sahəsində xidmətlərə görə” Azərbaycan Respublikasının medalına layiq görülən və “Ən yaxşılar” nominasiyası üzrə qaliblər göstərilən qayğı və diqqətə görə təşəkkürlərini bildirib, etimadı daha yüksək əmək nailiyyətləri ilə doğruldacaqlarına söz veriblər.

The prizes were awarded to their winners
The ceremony of awarding a group of maritime transport workers with the Medal of the Republic of Azerbaijan for “Services in the field of navigation”, under the Decree signed by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, was held on October 20, 2018.
ASCO chairman Rauf Valiyev said at the event that the sailors’ devoted efforts were worthily praised by the national leader Heydar Aliyev when he ruled the country. President Ilham Aliyev, who successfully continues the policy of the Great Leader, always attaches special importance to the sailors and highly appraises their efforts to increase economic power of our independent Azerbaijan.
Rauf Valiyev further stressed that the establishment of the medal of the Republic of Azerbaijan for “services in the field of shipping” is a clear example of the trust and high value demonstrated by the President Ilham Aliyev to the sailors. He noted that the medals, as it is visible from the names, established and approved on the eve of the 160th anniversary of the Azerbaijani Shipping, are awarded to sailors who performed their duties exemplarily (excellently), demonstrated high results in their job, and contributed to the development and improvement of the shipping industry in the Republic of Azerbaijan.
ASCO chairman said that as a result of the attention and care of the head of the state, CJSC “Azerbaijan Caspian Shipping” demonstrated steady development throughout its operation. New approaches are introduced in the company to make its business more effective and efficient. All these work clearly cause positive impact on ASCO’s development.
He also talked about the actions to improve the reputation of the maritime profession, explore and preserve the rich history of this field. He stressed that more innovations are expected to come in the future.
Speaking at the event, Muhtar Akhundov, the oldest sailor, captain of long- haul trips, also spoke about the influence of the sailor’s profession. Mukhtar Akhundov highlighted that this profession is honourable and responsible, and he also spoke about the advantages of working at ASCO and the opportunities created here for the employees. As an experienced sailor, he highly appreciated the actions taken in this area.
Then, Rauf Valiyev presented the medal of the Republic of Azerbaijan “For services in the field Shipping” to its winners.
In addition, the winners in nominations “Best Ship”, “The Best Captain”, “The Best Mechanic”, “The Best Electric Engineer”, “The Best Bosman”, “The Best Seaman”, “The Best Engine mechanic”, “The Best Ship Repairer”, “The Best Teacher” and “The Young Sailor of the Year” were awarded.
“The bests” were determined by the order signed by ASCO Chairman Rauf Valiyev taking into account the rules of the contest and the relevant protocol of the Organizing Committee.
Winners of the first place of the nomination were awarded with two times their monthly salary, and the winners of the second place received a prize of one-time salary. Each of the crew members of the ships who took the first place in the nomination “The Best Ship” (XDND “General Asadov” ship, DND “Zarifa Aliyeva”) were awarded a prize of one-time their monthly salaries, while the crew members who took the second place (XDND ” Atlet-24 “, DND’s” Nasimi “ship) were awarded with 0.5 times their monthly salary.
The winners of the nomination “The Bests” awarded with the medal of the Republic of Azerbaijan for “Services in the field of maritime services” expressed their gratitude for the care and attention and promised to prove this confidence with higher occupational achievements.