ASCO-nun Təlim-Tədris Mərkəzində təşkil olunan təlimlərdə ötən il 10470 nəfər dinləyici iştirak edib
"Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının tərkibində fəaliyyət göstərən Təlim-Tədris Mərkəzində (TTM) ötən il ərzində fəaliyyət proseslərinin təkmilləşdirilməsi, peşəkar komandanın formalaşdırılması, tədris proqramları və dərs vəsaitlərinin müvafiq standartlara uyğunlaşdırılması, ən əsası dənizçilərin sertifikatlaşdırılması üçün təlimlərin keçirilməsi, onların təcrübi məşğələləri və qiymətləndirilməsi işləri uğurla davam etdirilib.
2023-cü ildə TTM-də 10470 nəfər dinləyici üçün 890 kurs keçirilib. Dinləyicilərdən 26 nəfəri xarici vətəndaş olub. Təlimlər iştirakçıların aid olduğu ölkələrə uyğun Azərbaycan, ingilis və rus dillərində təşkil edilib.
Ötən il audit nəticəsində daha dörd yeni təlimin TTM-də keçirilməsi təsdiqlənib. Belə ki, Mərkəzdə “Sürətli olmayan xilasedici qayıq və sallar üzrə mütəxəssis” təlimi üzrə təlimatçıların hazırlığı, “DP Təkmilləşdirmə və Bacarıqların Qiymətləndirilməsi”, “DP operatorlarınn təcrübə proqramı”, “Offşor tanışlıq“ kurslarının tədrisinə başlanılıb.
Qeyd edək ki, 10 ildir, fəaliyyət göstərən ASCO-nun Təlim Tədris Mərkəzində dənizçilərin sertifikatlaşdırılması üçün təlimlərin keçirilməsi, onların praktik məşqləri və qiymətləndirilməsi xidmətləri göstərilir. Mərkəz müasir auditoriyalardan ibarət olmaqla, həmçinin ən son model trenajor, üzgüçülük hovuzu və dənizçilik avadanlıqları ilə təchiz edilib.
Təlim-Tədris Mərkəzində keçirilən təlimlər Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi və Amerika Gəmiçilik Bürosu (American Bureau of Shipping) tərəfindən akreditasiya olunub.

В тренингах, организованных в прошлом году в учебно - тренировочном центре ASCO, приняло участие 10 470 слушателей
За прошедший год в учебно-образовательном центре (УОЦ), действующим в составе Азербайджанской Государственной Морской Академии ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO), успешно продолжены работы по совершенствованию процессов деятельности, формированию профессионального коллектива, адаптации образовательных программ и учебников соответствующим стандартам, основное внимание уделено аттестации моряков, проведению тренировок, практических занятий и успешной аттестации.
В 2023 году УОЦ центр провел 890 курсов для 10 470 слушателей. 26 человек из слушателей были иностранными гражданами. Тренинги были проведены на азербайджанском, английском и русском языках в соответствии со странами участников.
По результатам аудита прошлого года подтверждено проведение еще четырех новых тренингов в УОЦ. Центр начал подготовку инструкторов в таких областях как "Cпециалист по не скоростным спасательным шлюпкам и плотам", "Обучение и оценка навыков ДП", "Программа стажировки операторов ДП" и "Морской ознакомительный курс".
Необходимо отметить, что учебно-тренировочный центр ASCO, который функционирует уже 10 лет, предоставляет услуги по проведению тренингов, практических занятий для моряков, а также услуги по оценке для их сертификации. Помимо того, что центр состоит из ультрасовременных аудиторий, он также оснащен современными тренажерами, бассейном и морским оборудованием.
Тренинги, которые проводит учебно-тренировочный центр, имеют аккредитацию от Государственного Морского и Портового Агентства при Министерстве цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики, а также от Американского Бюро Судоходства (American Bureau of Shipping).