“Prezident Heydər Əliyev” tankeri təmirdən sonra yenidən istismara qaytarılıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Dəniz Nəqliyyatı Donanmasına məxsus “Prezident Heydər Əliyev” tankeri təmir olunub.
“Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda aparılan təmir zamanı tankerin baş və köməkçi mühərrikləri, avar valı sazlanıb, bəzi elektrik avadanlıqları yeniləri ilə əvəzlənib, köhnələri təmir olunub. Eyni zamanda göyərtədə və maşın şöbəsində boruquraşdırma işləri yerinə yetirilib.
Gəmidə rabitə və elektroradionaviqasiya sahəsinə aid müasir, yeni tip 1 ədəd “İnmarsat-C Sailor 6110 SSAS/LRİT” peyk rabitə terminalı,1 ədəd sürət ölçən LAQ quraşdırılıb, komanda-yayım qurğusu əsaslı təmir olunub.
Bununla yanaşı, gəminin heyətinə məxsus yaşayış otaqları da yenilənib.
Təmirçilər gəminin sualtı və suüstü hissəsinin, baş göyərtə və üst qurumun, lövbər zəncirlərinin obraziv qumla təmizlənərək üç qat rənglənməsini də həyata keçiriblər.
Təmirdən sonra tanker yenidən istismara qaytarılıb.
Məlumat üçün bildirək ki, uzunluğu 149, 9, eni 17,3 metr olan “Prezident Heydər Əliyev” tankerinin yükgötürmə qabiliyyəti 13 min tondur.

Танкер «Президент Гейдар Алиев» возвращен в эксплуатацию после ремонта
Танкер «Президент Гейдар Алиев», принадлежащий Морскому транспортному флоту ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) отремонтирован.
В ходе ремонта, проведенного на судоремонтно-строительном заводе «Зых», были отрегулированы главный и вспомогательный двигатели танкера, гребной вал, заменено некоторое электрооборудование на новое, а также отремонтировано старое. Одновременно были завершены работы по монтажу труб на палубе и в машинном отделении.
На корабле установлен современный терминал спутниковой связи нового типа «Inmarsat-C Sailor 6110 SSAS/LRIT», 1 спидометр LAQ в области связи и электрорадионавигации, а также проведен капитальный ремонт командно-вещательного устройства.
Кроме того, обновлены и жилые помещения экипажа корабля.
Ремонтники очистили мелким песком подводную и надводную части корабля, главную палубу и верхнюю конструкцию, якорные цепи и провели три слоя покраски.
После ремонта танкер был возвращен в строй.
Для информации сообщаем, что танкер "Президент Гейдар Алиев" длиной 149,9 метра и шириной 17,3 метра имеет грузоподъемность 13 тысяч тонн.