“Aframax” tipli “Zəngəzur” tankerində Azərbaycan bayrağı qaldırılıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) və Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) tərəfindən yaradılmış “SA Maritime AFEZCO” Birgə Müəssisəsinə məxsus “Aframax” tipli sayca üçüncü gəmidə Dövlət Himninin sədaları altında üçrəngli Azərbaycan bayrağı qaldırılıb.
Digər "Aframax" tipli tankerlər kimi, bu gəmi də Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə xalqımız üçün mühüm olan tarixi torpağımızın şərəfinə adlandırılıb. Belə ki, yeni istismara verilən gəmiyə “Zəngəzur” adı verilib.
"Zəngəzur"un dedveyti də (ümumi yükgötürmə qabiliyyəti) bundan öncə istismara verilən "Şuşa" və "Qarabağ" “Aframax” tipli tankerlər kimi təxminən 115 min tondur.
“ASCO Ship Management AFEZCO" tərəfindən idarə olunacaq "Aframax" tipli bu tanker də Xəzərdənkənar sularda istismar ediləcək.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin dəstəyi ilə alınan bu nəhəng gəmilər ölkəmiz üçün strateji əhəmiyyətə malik olmaqla, milli gəmiçiliyin yükdaşıma potensialının artırılmasına xidmət edəcək, neft sənayemizin beynəlxalq dəyər zəncirinə töhfə verəcək.
Onu da əlavə edək ki, “Aframax” tipli tankerlərin alınması layihəsi üzrə ASCO-nun payı bir müddət əvvəl yerli bazarda uğurla buraxılan “ASCO istiqrazları”ndan cəlb olunan vəsait hesabına maliyələşdirilib.

На танкере «Зангезур» типа «Афрамакс» поднят флаг Азербайджана
Под звуки Государственного гимна на третьем судне типа «Афрамакс», принадлежащем совместному предприятию «SA Maritime AFEZCO», учрежденному ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) и Азербайджанской Государственной Нефтяной Компанией (SOCAR), был поднят трёхцветный флаг Азербайджана.
Распоряжением Президента Ильхама Алиева, это судно, как и другие танкеры типа "Афрамакс" было названо в честь исторически значимой для нашего народа земли. Судно, которое было введено в строй, получило название "Зангезур"
Как и у ранее введенных в эксплуатацию танкеров "Шуша" и "Карабах" типа "Афрамакс", дедвейт (общая грузоподъемность) судна "Зангезур" составляет около 115 тысяч тонн.
Танкер типа "Афрамакс", под управлением компании "ASCO Ship Management AFEZCO", также будет эксплуатироваться вне каспийских вод.
Следует отметить, что эти масштабные суда, приобретенные при поддержке Президента Ильхама Алиева, имеют стратегическое значение для нашей страны, способствуют увеличению грузоперевозочного потенциала отечественного судоходства и вносят вклад в международную цепочку создания стоимости в нашей нефтяной отрасли.
Следует добавить, что средства, привлеченные успешно выпущенными некоторое время назад на местном рынке облигациями ASCO, были направлены на финансирование доли ASCO в проекте покупки судов типа "Афрамакс".