Amerika Gəmiçilik Bürosunun (ABS) Bakı ofisinin nümayəndəsi Ryan Salamti, Xəzər dənizi regionu üzrə meneceri Seyfəttin Tatlı və Yunanıstan (Afina) ofisinin nümayəndəsi Stamatis Fradelos “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) rəhbər heyəti və ASCO-nun alyans tərəfdaşı olan “Caspian Marine Servises”in (CMS) əməkdaşları üçün seminar keçirib.
Seminarda qlobal gəmiçilikdə tətbiq olunan yeniliklər haqqında geniş məlumat verilib. Qeyd olunub ki, artıq bu sahədə ciddi addımlar atılır. 2020-ci ildən isə dünya gəmiçiliyində texnoloji baxımdan yeniliklərin tətbiqi daha geniş vüsət alacaq.
ABS nümayəndələrinin sözlərinə görə, qarşıdakı illərdə dünya sularında üzəcək gəmilər çoxfunksionallığı ilə yanaşı, ekoloji baxımdan da ətraf mühitə daha az ziyan vuracaq. Buna əsas töhfəni Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının (IMO) yeni tələbləri verəcək. Bu tələblər 2020-ci ildən etibarən dəniz gəmilərinin yüksək kükürdlü yanacaqdan istifadəsini məhdudlaşdırır.
İnteraktiv formatda baş tutan seminara ASCO-nun Türkiyə ofisinin nümayəndələri də birbaşa video bağlantı ilə qoşulublar.
Qeyd edək ki, eyni formatlı seminar günün ikinci yarısında Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasında da keçirilib.

Представители Американского Бюро Судоходства провели семинар в ASCO
Представитель Бакинского офиса Американского Бюро Судоходства (ABS) Рьян Саламти, менеджер по Каспийскому региону Сейфаттин Татлы и представитель Греческого офиса (Афины) Стаматис Фраделос провели семинар для руководящего состава ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) и сотрудников компании “Caspian Marine Servises” (CMS) – альянс-партнера ASCO.
В ходе семинара была представлена подробная информация о новшествах, внедряемых в глобальном судоходстве. Было отмечено, что в данной сфере была проделана серьезная работа. С 2020 года будет обеспечено широкое внедрение в мировом судоходстве технологических новшеств.
По словам представителей ABS, в ближайшие годы судна, плавающие в мировых водах, наряду с функциональностью, будут отличаться также минимальным причинением вреда окружающей среде благодаря новым требованиям Международной Морской Организации (IMO). Данные требования ограничивают использование с 2020 года морскими судами высокосерного топлива.
К семинару, состоявшемуся в интерактивном формате, посредством прямой видеотрансляции подключились также представители Турецкого офиса.
Отметим, что семинар аналогичного формата состоялся также Азербайджанской Государственной Морской Академии во второй половине дня.