Dənizçilər adından Novruz bayramı münasibətilə əsgərlər üçün konsert təşkil olunub
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) Novruz bayramı ərəfəsində Cəbrayıl rayonu Cocuq Mərcanlı kəndinə səfər təşkil edib. Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının tələbələrinin də iştirak etdiyi səfər çərçivəsində öncə Füzuli rayonunun ərazisində aprel şəhidlərinin xatirəsinə ucaldılmış abidə ziyarət olunub, şəhidlərin ruhuna ehtiram ifadə edilib.
Səfər zamanı Cocuq Mərcanlıda aparılan abadlıq-quruculuq işləri ilə yaxından tanışlıq olub. Qonaqlar kənddə yerləşən məscid və “Qayıdış” parkına baş çəkiblər.
Həmçinin, dənizçilər ön cəbhədə xidmət edən əsgərlər üçün yaradılan şəraitlə tanış olub və birgə nahar ediblər.
Daha sonra Novruz bayramı münasibətilə “N” saylı hərbi hissənin şəxsi heyəti üçün konsert proqramı təşkil olunub.
Çıxış edən ASCO sədrinin müavini Nəzrəddin Əhmədzadə dənizçilər adından Novruz bayramı münasibətilə əsgərləri təbrik edib, çətin və şərəfli xidmətdə onlara müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Hərbi hissənin komandanlığı ASCO əməkdaşlarının bu təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirib, belə görüşlərin əsgərlər üçün mənəvi dəstək olduğunu, onlarda ruh yüksəkliyi yaratdığını qeyd edib. Bildirilib ki, əsgər və zabitlər torpaqlarımızı düşmən tapdağından azad etmək üçün Ali Baş Komandanın əmrlərinə hər an hazırdır.
Bayram şənliyi incəsənət ustalarının ifasında konsert proqramı ilə davam edib. Tanınmış müğənnilər – Əhməd Mustafayev, Yeganə Mürsəlova, Günay İbrahimli, Damla, Namiq Məna, Sədəf Budaqova və digərlərinin ifaları əsgərlərdə şən əhval-ruhiyyə yaradıb.
Tədbiri Novruz bayramının atributları olan Kosa, Keçəl və Bahar qızının şən zarafatları, əyləncəli oyunları daha da yaddaqalan edib.
Şənlikdə əsgərlərə bayram sovqatı verilib, təşkilatçılar tərəfindən viktorina keçirilib. Qaliblərə xüsusi hədiyyələr təqdim olunub.
Sonda şəxsi heyətin yüksək vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması istiqamətində keçirilən tədbirdə yaxından iştirak etdiyinə görə ASCO hərbi hissə komandirinin fəxri fərmanı ilə təltif edilib.

По случаю праздника Новруз от имени моряков организован концерт для солдат
ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) организовало накануне праздника Новруз поездку в село Джоджуг Марджанлы Джабраильского района. В рамках поездки с участием студентов Азербайджанской Государственной Морской Академии сначала был посещен воздвигнутый на территории Физулинского района памятник апрельским шехидам, где была почтена их память.
В ходе визита в село Джоджуг Марджанлы гости ознакомились с проводимыми здесь работами по благоустройству и созиданию, а также посетили расположенный в селе мечеть и парк «Гайыдыш» («Возвращение»).
Моряки ознакомились также с условиями, созданными для солдат на передовой линии фронта. Гости пообедали вместе с солдатами.
Затем по случаю Новруз-байрамы была организована концертная программа для личного состава воинской части “N”.
Заместитель председателя ASCO Назраддин Ахмедзаде поздравил солдат с праздником Новруз, пожелав им успехов в трудной и почетной службе.
Командование воинской части высоко оценило данную инициативу сотрудников ASCO, отметив, что проведение подобных встреч является моральной поддержкой и подъемом бодрости духа солдат. Было подчеркнуто, что наши солдаты и офицеры в любой момент готовы выполнить приказ Верховного главнокомандующего освободить наши родные земли от оккупации.
Праздничное мероприятие продолжилось концертной программой в исполнении мастеров искусства. Исполнения известных певцов – Ахмеда Мустафаева, Еганы Мурсаловой, Гюнай Ибрагимли, Дамлы, Намик Мяны, Садаф Будаговой и других оставили у солдат приятные впечатления.
Веселые шутки, развлекательные игры Косы, Кечял и Бахар кызы (Девушка весны), являющихся символами Новруз Байрамы, сделали мероприятие запоминающим.
Во время праздничного мероприятия солдатам были преподнесены праздничные подарки, организаторами проведена викторина. Победителям были вручены особые подарки.
В завершении мероприятия ASCO было награждено почетной грамотой командира воинской части за активное участие в мероприятии, направленном на воспитание личного состава в духе патриотизма.