Dənizçilər adından Novruz bayramı münasibətilə əsgərlər üçün konsert təşkil olunub
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) Novruz bayramı ərəfəsində Cəbrayıl rayonu Cocuq Mərcanlı kəndinə səfər təşkil edib. Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının tələbələrinin də iştirak etdiyi səfər çərçivəsində öncə Füzuli rayonunun ərazisində aprel şəhidlərinin xatirəsinə ucaldılmış abidə ziyarət olunub, şəhidlərin ruhuna ehtiram ifadə edilib.
Səfər zamanı Cocuq Mərcanlıda aparılan abadlıq-quruculuq işləri ilə yaxından tanışlıq olub. Qonaqlar kənddə yerləşən məscid və “Qayıdış” parkına baş çəkiblər.
Həmçinin, dənizçilər ön cəbhədə xidmət edən əsgərlər üçün yaradılan şəraitlə tanış olub və birgə nahar ediblər.
Daha sonra Novruz bayramı münasibətilə “N” saylı hərbi hissənin şəxsi heyəti üçün konsert proqramı təşkil olunub.
Çıxış edən ASCO sədrinin müavini Nəzrəddin Əhmədzadə dənizçilər adından Novruz bayramı münasibətilə əsgərləri təbrik edib, çətin və şərəfli xidmətdə onlara müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Hərbi hissənin komandanlığı ASCO əməkdaşlarının bu təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirib, belə görüşlərin əsgərlər üçün mənəvi dəstək olduğunu, onlarda ruh yüksəkliyi yaratdığını qeyd edib. Bildirilib ki, əsgər və zabitlər torpaqlarımızı düşmən tapdağından azad etmək üçün Ali Baş Komandanın əmrlərinə hər an hazırdır.
Bayram şənliyi incəsənət ustalarının ifasında konsert proqramı ilə davam edib. Tanınmış müğənnilər – Əhməd Mustafayev, Yeganə Mürsəlova, Günay İbrahimli, Damla, Namiq Məna, Sədəf Budaqova və digərlərinin ifaları əsgərlərdə şən əhval-ruhiyyə yaradıb.
Tədbiri Novruz bayramının atributları olan Kosa, Keçəl və Bahar qızının şən zarafatları, əyləncəli oyunları daha da yaddaqalan edib.
Şənlikdə əsgərlərə bayram sovqatı verilib, təşkilatçılar tərəfindən viktorina keçirilib. Qaliblərə xüsusi hədiyyələr təqdim olunub.
Sonda şəxsi heyətin yüksək vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması istiqamətində keçirilən tədbirdə yaxından iştirak etdiyinə görə ASCO hərbi hissə komandirinin fəxri fərmanı ilə təltif edilib.

A concert on Novruz holiday was organized for soldiers on behalf of seafarers
On the eve of Novruz holiday, Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) organized a visit to the village of Cocug Marjanli of Jabrayil region. During the trip, the students of the Azerbaijan State Marine Academy visited the memorial built in Fuzuli region as a tribute to the memory of April martyrs to show their respect.
During the visit, the guests became familiar with the renovation works in Cocug Marjanli. They visited the mosque and “Return” park located in the village.
Moreover, seafarers got acquainted with the conditions created for soldiers serving in the frontline and had a dinner together.
The visit was followed by a concert program organized on Novruz holiday for the staff of the military unit.
Nazreddin Ahmedzade, Deputy Chairman of ASCO congratulated the soldiers on behalf of sailors on the occasion of Novruz Holiday and wished them success in their difficult and glorious service.
The commanding officers of the military unit praised the initiative of ASCO staff underlining that such meetings serve as moral support for the soldiers and create high spirit. It was stressed that soldiers and officers are ready at any time for the Commander-in-Chief’s orders to free our lands from the occupation of the enemy.
The event was followed by a concert program with the performances of famous singers such as Ahmed Mustafayev, Yegana Mursalova, Gunay Ibrahimli, Damla, Namiq Mena, Sadaf Budagova and others who caused festive atmosphere among the soldiers.
The event became even more memorable with the funny jokes of the Kosa, Kechal, the Spring Girl, and the symbolic attributes of Novruz Holiday.
Solders were presented holiday gifts, Quiz was held by organizers. The winners were awarded with special prizes.
At the end, ASCO was awarded with the honorary certificate of the commander of the military unit for the close involvement in the events held for the purpose of training of the staff in the spirit of patriotism.