“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasında tələbələr üçün “Müasir dənizçilik dünyasına baxış” mövzusuna həsr olunmuş seminar keçirilib.
50-dək tələbənin iştirak etdiyi təlimi ASCO sədrinin müşaviri, uzun illər dənizdə çalışan, tanınmış kapitan Titos Giannakakis aparıb.
Titos Giannakakis iştirakçılara beynəlxalq dənizçilik şirkətləri və onların təcrübələri barədə geniş məlumat verib. Dünyada baş verən dəniz qəzalarından, onların səbəblərindən və sayının azaldılması yollarından danışıb.
Həmçinin, təlim zamanı Beynəlxalq Dəniz Təşkilatı (İMO) və onun tarixi barədə də ətraflı söz açılıb.

Workshop on “İnsight into the contemporary seafaring” was held at ASMA
A workshop dedicated to the topic of “Insight into the Contemporary Seafaring ” was held for students at Azerbaijan State Maritime Academy of CJSC Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO).
The workshop, attended by up to 50 students, was provided by Titos Giannakakis, Advisor to ASCO Chairman and a well-known captain with a long experience.
Titos Giannakakis briefed participants on international shipping companies and their best practices. He also spoke about the maritime accidents happened around the world, their causes and the ways introduced to reduce such cases.
In addition, the International Maritime Organization (IMO) and its history were also discussed during the workshop.
The workshop was held interactively with students having opportunity to ask questions and provide their views.