ADDA-da əcnəbi tələbələr üçün yeni imkanlar yaradılır
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasına (ADDA)2022/2023-cü tədris ilində 20 xarici tələbə qəbul olub.
Fərdi şəkildə müraciət edən 12 tələbə Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarına uyğun olaraq qeydiyyatdan keçib. Bu tələbələrdən 5-i Hindistan, 5-i Türkiyə, 1-i Qazaxıstan vətəndaşıdır. İlk dəfə olaraq İraqdan olan 1 vətəndaş da artıq ADDA tələbəsi adını daşıyır.
Tələbələrdən 10-u “Dəniz naviqasiyası mühəndisliyi”, 1-i “Gəmiqayırma və gəmi təmiri mühəndisliyi”, 1-i “Gəmi energetik qurğularının istismarı mühəndisliyi” ixtisasında təhsil alır.
2021-ci ildə ADDA ilə Qazaxıstanın Ş. Yesenov adına Xəzər Dövlət Texnologiya və Mühəndislik Universiteti (XDTMU) arasında bağlanmış “İkili diplom təhsili” beynəlxalq proqramı barədə müqaviləyə uyğun olaraq, cari tədris ilində 8 tələbə Qazaxıstandan Bakıya gəlib. Bu tələbələr I tədris ilini daxil olduqları XDTMU-da oxuyublar. Bundan sonra uyğun ixtisaslar üzrə təhsillərini ADDA-da davam etdirirlər.
IV tədris ilini uğurla bitirdikdən sonra qazaxıstanlı tələbələr ADDA-nın digər tələbələri ilə Yekun Dövlət Attestasiya (YDA) imtahanına buraxılacaqlar. Bu mərhələni də uğurlu başa vuran tələbə ADDA diplomunu alandan sonra ilk dəfə daxil olduğu ali təhsil müəssisəsinə qayıdacaq. 5-ci tədris ilini orda bitirən və YDA-dan uğurla keçən tələbəyə ixtisası üzrə ikinci diplom veriləcək.
Bu il ilk dəfə olaraq ADDA-da əcnəbilər üçün hazırlıq kursları da təşkil edilib. Kursların 6 və ya 12 aylıq olması nəzərdə tutulub.
Hazırda bu kurslarda 1 Sudan, 1 Yəmən, 3 Misir, 4 Türkiyə vətəndaşı olmaqla, 9 nəfər oxuyur.
Onu da qeyd edək ki, kurslarda əcnəbilərə İngilis-dili ilə yanaşı, Azərbaycan dili və Azərbaycan tarixi fənləri də tədris olunur.

20 foreign students were admitted to Azerbaijan State Maritime Academy (ASMA) under “Azerbaijan Caspian Shipping” CJSC (ASCO) for the academic year 2022/2023.
12 students who applied individually have been registered at ASMA according to the relevant decision of the Cabinet of Ministers. 5 of these students are citizens of India, 5 are citizens of Turkey and 1 is a citizen of Kazakhstan. For the first time, one citizen from Iraq is also honored as a student of ASMA.
Ten of the students are studying in the specialty of “Marine Navigation Engineering”, one in the specialty of “Shipbuilding and Ship Repair Engineering”, and 1 in the specialty of “Ship Energy Plants Operation Engineering”.
According to the bilateral agreement on the international program of "Dual diploma education" concluded between Caspian State University of Technologies and Engineering (CSUTE) named after Sh. Yesenov and ASMA in 2021, 8 students from Kazakhstan arrived in Baku during the current academic year. These students studied the first academic year at CSUTE where they were admitted to. Thereafter, they are continuing their education in relevant specialties at ASMA.
After successful completion of the IV academic year, students from Kazakhstan will be allowed to take the Final State Attestation (FSA) exam along with other students of ASMA. A student who has successfully completed this phase will after receiving his/her diploma return to the higher education institution where he/she was initially admitted to. A student who has successfully completed the V academic year and passed the FSA will be awarded a second diploma in his/her specialty.
Foundation courses for foreign students have also been organized at ASMA for the first time this year. Courses are designed to last 6 or 12 months.
At present, 9 students are attending these courses, including 1 Sudan, 1 Yemen, 3 Egyptian, and 4 Turkish nationals.
It should be noted that in addition to English, subjects such as the Azerbaijani language and the History of Azerbaijan are taught to foreigners within these courses.