ADDA-da əcnəbi tələbələr üçün yeni imkanlar yaradılır
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasına (ADDA)2022/2023-cü tədris ilində 20 xarici tələbə qəbul olub.
Fərdi şəkildə müraciət edən 12 tələbə Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarına uyğun olaraq qeydiyyatdan keçib. Bu tələbələrdən 5-i Hindistan, 5-i Türkiyə, 1-i Qazaxıstan vətəndaşıdır. İlk dəfə olaraq İraqdan olan 1 vətəndaş da artıq ADDA tələbəsi adını daşıyır.
Tələbələrdən 10-u “Dəniz naviqasiyası mühəndisliyi”, 1-i “Gəmiqayırma və gəmi təmiri mühəndisliyi”, 1-i “Gəmi energetik qurğularının istismarı mühəndisliyi” ixtisasında təhsil alır.
2021-ci ildə ADDA ilə Qazaxıstanın Ş. Yesenov adına Xəzər Dövlət Texnologiya və Mühəndislik Universiteti (XDTMU) arasında bağlanmış “İkili diplom təhsili” beynəlxalq proqramı barədə müqaviləyə uyğun olaraq, cari tədris ilində 8 tələbə Qazaxıstandan Bakıya gəlib. Bu tələbələr I tədris ilini daxil olduqları XDTMU-da oxuyublar. Bundan sonra uyğun ixtisaslar üzrə təhsillərini ADDA-da davam etdirirlər.
IV tədris ilini uğurla bitirdikdən sonra qazaxıstanlı tələbələr ADDA-nın digər tələbələri ilə Yekun Dövlət Attestasiya (YDA) imtahanına buraxılacaqlar. Bu mərhələni də uğurlu başa vuran tələbə ADDA diplomunu alandan sonra ilk dəfə daxil olduğu ali təhsil müəssisəsinə qayıdacaq. 5-ci tədris ilini orda bitirən və YDA-dan uğurla keçən tələbəyə ixtisası üzrə ikinci diplom veriləcək.
Bu il ilk dəfə olaraq ADDA-da əcnəbilər üçün hazırlıq kursları da təşkil edilib. Kursların 6 və ya 12 aylıq olması nəzərdə tutulub.
Hazırda bu kurslarda 1 Sudan, 1 Yəmən, 3 Misir, 4 Türkiyə vətəndaşı olmaqla, 9 nəfər oxuyur.
Onu da qeyd edək ki, kurslarda əcnəbilərə İngilis-dili ilə yanaşı, Azərbaycan dili və Azərbaycan tarixi fənləri də tədris olunur.

АГМА создает новые возможности для иностранных студентов
Азербайджанская Государственная Морская Академия (АГМА) ЗАО "Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство" приняла 20 иностранных студентов за 2022/2023 учебный год.
12 студентов подавших заявку индивидуально были зарегистрированы согласно соответствующему решению Кабинета Министров. 5 из этих студентов являются гражданами Индии, 5 Турции и 1 Казахстана. Впервые 1 гражданин из Ирака является студентом АГМА.
Из них 10 студентов обучаются по специальности «Морская навигационная инженерия», 1 - «Судостроительная и судоремонтная инженерия», 1 - «Техника эксплуатации судовых энергетических установок».
Согласно договору по международной программе «Двудипломное образование" заключенным между Каспийским государственным университетом технологий и инжиниринга имени Ш. Есенова (КГУТИ) и АГМА в 2021 году, в текущем учебном году в Баку прибыли 8 студентов из Казахстана. Эти студенты учились первый учебный год в КГУТИ, куда и поступили. После этого они будут продолжать учебу в АГМА по соответствующим специальностям.
После успешного завершения IV учебного года казахстанские студенты будут допущены к итоговому государственному аттестационному экзамену (ИГАЭ) вместе с другими студентами АГМА. Студент успешно проходивший этот этап после получения диплома АГМА возвращается в высший учебное заведение в который поступил впервые. Студенту, окончившему там 5 учебный год и успешно сдавшему экзамены ИГАЭ, вручается второй диплом по специальности.
В этом году впервые в АГМА были организованы подготовительные курсы для иностранцев. Курсы предназначены на 6 или 12 месяцев.
В настоящее время на этих курсах обучается 9 человек, в том числе 1 гражданин Судана, 1 гражданин Йемена, 3 гражданина Египта и 4 гражданина Турции.
Следует также отметить, что помимо английского языка на курсах также преподаются азербайджанский язык и история Азербайджана.