ASCO-da təlimatçılar üçün təlim kursu keçirilib
Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasında “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) təlimatçıları üçün təlim kursu təşkil olunub.
ASCO sədrinin müşaviri, uzun illər dənizdə çalışan, tanınmış kapitan Titos Giannakakisin apardığı təlimdə Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının müəllimləri, Təlim Tədris Mərkəzinin təlimçiləri və qiymətləndiriciləri iştirak ediblər.
Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının (İMO) “Təlimatçılar üçün təlim” adlı 6.09 model kursunun tələblərinə əsasən keçirilən seminarda dinləyicilərə təlim keçmə üsulları, tədrisin planlaşdırılması, təşkili və əlverişli təlim mühitinin yaradılması, metodikası, dənizçilərin bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsinin ümumi prinsipləri haqqında geniş məlumat verilib.
İlk dəfə bu il ADDA-da ingilis dilində tədrisə başlandığını deyən Titos Giannakakis bildirib ki, bu tədris tam olaraq İMO-nun son təlimatlarına əsaslanmalıdır. Bura dərsliklərin İMO standartlarına uyğun tərtibi və yenilənməsi, biliklərin qiymətləndirilməsi kimi məsələlər daxildir.
Təcrübəli və gənc təlimçilərin bir-biri ilə fikir mübadiləsi aparması üçün əlavə platforma sayılan kurs üç gün davam edəcək.
ASCO əməkdaşları üçün mütəmadi olaraq müxtəlif mövzularda təlimlər təşkil edir. Əsas məqsəd Cəmiyyətin strateji hədəflərinə uyğun təlim və təhsilə olan ehtiyacları müəyyənləşdirərək insan resurslarının davamlı inkişafını, eləcə də personalın yeni istehsalat vəzifələrinin icrasına hazırlanmasını, işçilərin biliklərinin sistemli şəkildə yenilənməsini, əməkdaşların peşə mədəniyyətinin və peşə reytinqinin artırılmasını mütərəqqi təhsil və təlim metodları ilə təmin etməkdən ibarətdir.

The training course was organized for the instructors of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO at Azerbaijan State Maritime Academy.
The training provided by Titos Giannakakis, an advisor to ASCO Chairman and a prominent offshore captain with a long term seafaring experience, was attended by instructors of the Azerbaijan State Maritime Academy, the trainers and assessors of the Training and Education Center.
At the workshop organized in accordance with the requirements of the 6.09 model course “Training for trainers” of the International Maritime Organization (IMO), the participants were provided detailed information on available methods of training, planning and organization of teaching, setting up an enabling learning environment, training methodology, general principles of assessment of sailors’ knowledge and skills.
Speaking about the classes provided in English in ASMA beginning from this year, Titos Giannakakis said that teaching should be based entirely on the latest IMO guidelines. This involves issues such as designing and updating textbooks in accordance with IMO standards, and evaluation of knowledge.
As an additional platform for exchanging ideas with experienced and young instructors, the training course will last for three days.
ASCO regularly organizes trainings on various topics necessary for its staff. The primary goal of these trainings is to ensure sustainable development of human resources identifying necessary demands for training and education in accordance with the strategic goals of the Company and to prepare personnel for the implementation of new tasks, to systematically update the knowledge of the staff, increase the professional culture and professional rating of the staff through progressive education and training methods.