ASCO əməkdaşlarına fəxri ad, orden və medallar təqdim olunub
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də (ASCO) Prezident İlham Əliyevin sərəncamları ilə "Dənizçi Günü" münasibətilə dəniz nəqliyyatının inkişafında xidmətlərinə görə “Əməkdar mühəndis” fəxri adına, 3-cü dərəcəli “Əmək” ordeninə,“Tərəqqi” və “Gəmiçilik sahəsində xidmətlərə görə” medalına layiq görülən dənizçilərə yüksək mükafatların təqdim olunması mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən ASCO-nun sədri Rauf Vəliyev fəxri ad, orden və medallara layiq görülən dənizçiləri təbrik edib.
Sədr ölkəmizdə dənizçilərə göstərilən diqqət və qayğıdan danışaraq bildirib ki, dəniz nəqliyyatı sahəsində çalışanların fədakar əməyi hələ ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəyə rəhbərlik etdiyi illərdə layiqincə qiymətləndirilib. Ulu Öndərin siyasətini uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyev də dənizçilərə hər zaman diqqət və qayğı göstərir, müstəqil Azərbaycanımızın iqtisadi qüdrətinin artırılması naminə gördükləri işləri yüksək dəyərləndirir. Məhz, cari il “Dənizçi günü” münasibətilə dənizçilərin mükafatlandırılması ilə bağlı Prezidentin imzaladığı sərəncamlar bunun bariz sübutudur.
Rauf Vəliyev ASCO-nun fəaliyyətindən, əldə olunan uğurlardan və gələcək planlardan da bəhs edib.
Daha sonra yüksək mükafatlar sahiblərinə təqdim olunub.
Təltif edilənlər dövlətimizin başçısına dərin minnətdarlıqlarını ifadə edib və etimadı daha yüksək əmək nailiyyətləri ilə doğruldacaqlarına söz veriblər.

ASCO employees were presented with honorary titles, orders, and medals
A presentation ceremony was held at the Azerbaijan Caspian Shipping CJSC to inaugurate seafarers awarded with the honorary title of the "Honored Engineer" for the services in the development of marine transportation, third degree "Labor Order" and medals of "Taraggi" and "For the services in seafaring" as per the decrees of the President Ilham Aliyev executed on the occasion of the "Day of Seafarer".
Having made a speech at the ceremony, Rauf Valiyev -  chairman of  ASCO also congratulated the seafarers awarded with honorary titles, orders, and medals.
Speaking about the attention and care provided to seafarers in our country, the Chairman also noted that the sacrificial labour of marine transportation workers was very much appreciated during the years when the county was ruled by the National Leader Heydar Aliyev. President Ilham Aliyev, who is successfully implementing the policy of the Great Leader, has always provided support and care to seafarers and made much of their work to increase the economic power of our independent Azerbaijan. It is evident from the decrees on the awarding of seafarers associated with the "Day of Seafarer" this year.
Rauf Valiyev also shared his views on the activities, achieved success, and future plans of ASCO.
Later, the honorary awards were presented to their holders.
Those who have been awarded expressed their deep appreciation for the head of our state and committed to justifying the confidence with higher labour achievements.