ASCO hava şəraiti ilə əlaqədar təhlükəsizlik tədbirlərini gücləndirib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (ASCO) Xəzər dənizi akvatoriyasında və Abşeron yarımadasında hava şəraitinin kəskin dəyişəcəyi ilə əlaqədar bir sıra qabaqlayıcı təhlükəsizlik tədbiri həyata keçirib.
ASCO-nun tabeliyində olan gəmilərə hava şəraitinin kəskin dəyişəcəyi və görülməli olan tədbirlər barədə yazılı məlumat göndərilib, müvafiq tapşırıqlar verilib. Bütün gəmilərin kapitanlarına tapşırılıb ki, hava şəraitinin kəskin dəyişməsi ilə əlaqədar görülməli olan təhlükəsizlik tədbirləri barədə verilmiş tapşırıqlara ciddi əməl etsinlər. Bundan başqa, əlaqədar strukturlara körpülərdə dayanmış bütün gəmi və digər üzən vasitələrin təhlükəsizliyinin təmini məqsədilə onların bərkidilməsinin yoxlanılması, yararsız kəndir və burazların yenisi ilə əvəzlənməsinin təşkili, körpülərdən gəmiyə verilmiş keçid traplarının yığışdırılmasının təmini və digər zəruri tapşırıqlar verilib. Eyni zamanda, baş verə biləcək fövqəladə hadisə ilə əlaqədar dərhal müvafiq tədbirlərin görülməsi məqsədilə donanmalar tərəfindən hər rayon üzrə növbətçi gəmilər təyin olunub.
Bütün bunlarla bərabər, görülən tədbirlərin əlaqələndirilməsi və mərkəzləşdirilmiş nəzarətin gücləndirilməsi təşkil olunub.
Xatırladaq ki, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Milli Hidrometeorologiya Departamentinin verdiyi məlumata əsasən cari ilin yanvar ayının 16-dan 17-nə keçən gecədən başlayaraq yanvarın 18-i gündüzədək ölkə ərazisində hava şəraiti kəskin dəyişəcək. Belə ki, 17-18-yanvar tarixlərində şimal-qərb küləyinin 20-25 m/s əsəcəyi, arabir 30-35 m/s-dək güclənəcəyi, açıq dənizdə isə arabir 38-40 m/s-dək şiddətlənəcəyi və dalğanın hündürlüyünün 3.0-5.0 metr, sonrakı mərhələdə 6.0-8.0 metr və daha cox olacağı gözlənilir.

ASCO has strengthened safety measures in connection with the weather conditions
Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) took a number of precautionary measures in the Caspian basin and Absheron peninsula due to the critical changes in the weather conditions.
ASCO’s ships were given a written notice and instructed appropriately about the sharp fluctuations in the weather conditions and about the actions they need to undertake. The captains of all vessels were instructed to strictly adhere to instructions on safety measures that should be taken in connection with the sharp change in weather conditions. In addition, relevant structural divisions were instructed to check if all ships and floating structures (platforms) anchored in bridges are properly fastened, replace unusable ropes and steel (wire) ropes with the new ones, remove staircases (gangplanks) installed between bridges and ships and follow other necessary tasks to be given. At the same time, duty vessels were assigned for each region by the fleets in order to take immediate action in connection with emergency situations.
Furthermore, the Company took necessary measures in order to ensure coordination among various actions and strengthen the centralized control.
According to the National Hydrometeorology Department of the Ministry of Ecology and Natural Resources, weather conditions will change drastically in the country starting from the night from January 16 to 17 until January 18. It is forecasted that on January 17-18, the speed of north-western wind will be 20-25 m / s, with intensifying up to 30-35 m / s, and up to 38-40 m / s in the open sea. The height of waves is forecasted to be about 3.0- 5.0 meters, and 6.0-8.0 meters and more at the next stage.