Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamları ilə təltif olunan dənizçilərə mükafatlar təqdim edilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 20 oktyabr 2018-ci il tarixində imzaladığı Sərəncamlarla Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 160 illik yubileyi münasibətilə və dəniz nəqliyyatının inkişafında xidmətlərinə görə təltif etdiyi “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) bir qrup əməkdaşına mükafatların təqdim olunması mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən ASCO-nun sədri Rauf Vəliyev dənizçilərin əməyini yüksək qiymətləndirən, Gəmiçiliyin inkişafını daim diqqət mərkəzində saxlayan dövlət başçısına kollektivin adından dərin minnətdarlığını bildirib.
Rauf Vəliyev Ulu öndər Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi strategiyanın cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilməsindən, ölkəmizin davamlı tərəqqisindən, dənizçilik sahəsində qazanılan nailiyyətlərdən danışıb. Bildirib ki, dəniz nəqliyyatı sahəsində çalışanların fədakar əməyi hələ Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin ölkəyə rəhbərlik etdiyi illərdə yetərincə qiymətləndirilib. Ulu Öndərin siyasətini layiqincə davam etdirən möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyev də dənizçilərə daim diqqət və qayğı göstərir, müstəqil Azərbaycanımızın iqtisadi qüdrətinin artırılması naminə gördükləri işləri yüksək dəyərləndirir.
Rauf Vəliyev “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin son 5 illik fəaliyyətinə nəzər salaraq deyib ki, bu müddətdə bir çox uğurlar əldə olunub. Sözügedən dövrdə gəmiçilik fəaliyyəti üzrə beynəlxalq sertifikatlar alınıb, kadr siyasətində mühüm yeniliklər tətbiq edilib, ASCO-nun Xəzərdə aparıcı mövqeyinin qorunub saxlanılması istiqamətində ciddi işlər görülüb, beynəlxalq sularda fəaliyyəti bərpa olunub.
ASCO-nun sədri Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 160 illik yubileyi münasibətilə keçirilən tədbirlərdən də bəhs edib. Qeyd edib ki, 160 illik yubiley çərçivəsində gəmiçiliklə bağlı iki medal (“Gəmiçilik sahəsində xidmətlərə görə” və “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 160 illiyi (1858-2018)” medalları) təsis edilib, Gəmiçiliyin tarixi və müasir fəaliyyətindən bəhs edən kitablar yazılıb, filmlər çəkilib, gənc rəssamlar arasında təsviri incəsənət müsabiqəsi və müsabiqə çərçivəsində həmin əsərlərin sərgisi keçirilib, yerli və xarici tərəfdaş şirkətlərin iştirakı ilə Heydər Əliyev Mərkəzində rəsmi tədbir baş tutub. Bununla belə, Gəmiçilik yeni dövrə yeni brendlə qədəm qoyub. Üç əsrlik tarixə malik şirkət bundan sonra ASCO brendi ilə fəaliyyətini davam etdirmək qərarına gəlib.
Rauf Vəliyev əlavə edib ki, möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyevin yubiley münasibətilə bir qrup dənizçini orden və medallara, fəxri adlara layiq görməsi Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 160 illiyini daha da əlamətdar edib.
Sonra orden, medal və vəsiqələr sahiblərinə təqdim edilib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulanıb.
Dənizçilər əməklərinə verilən yüksək qiymətə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə minnətdarlıqlarını bildirib, onlara göstərilən böyük etimadı əməli işləri ilə doğruldacaqlarını, ölkənin tərəqqisi, dəniz nəqliyyatının inkişafı üçün əllərindən gələni əsirgəməyəcəklərini söyləyiblər.
Qeyd edək ki, mərasimdə “Dənizçilər var olsun” marşının ifaçısı xalq artisti Mübariz Tağıyevə də “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 160 illiyi (1858-2018)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı təqdim olunub.

Seafarers were awarded by the Orders of Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan
An award ceremony was held to award a group of employees of CJSC “Azerbaijan Caspian Shipping Company” (ASCO), by the Orders of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, dated October 20, 2018, on the occasion of the 160th anniversary of the Azerbaijan Caspian Shipping Company and for their services in the development of maritime transport.
In his keynote speech at the ceremony, ASCO Chairman Rauf Veliyev, on behalf of the team, expressed his deep gratitude to the President for appreciating the work of seafarers and the attention to the development of the Shipping Company.
Further, Rauf Veliyev spoke about the efforts made by Mr. President Ilham Aliyev to successfully continue the strategy founded by the National Leader Heydar Aliyev, steady progress achieved in Azerbaijan and country’s achievements in the field of shipping. It was stressed that the dedicated work of those who are involved in the field of sea transport was adequately appreciated during the presidency of the National Leader Heydar Aliyev. President Ilham Aliyev, who successfully continued the policy of the Great Leader, also attaches constant attention and care for seafarers, commending their efforts towards further strengthening of the economic power of independent Azerbaijan.
Briefly describing the activities of CJSC Azerbaijan Caspian Shipping Company over the past 5 years, Rauf Veliyev touched on the company’s serious successes achieved during this period. During this period, the Company has obtained international shipping certificates, implemented necessary innovations in the field of personnel policy, and achieved serious results to maintain ASCO’s leading positions in the Caspian Sea, and restore the operation of the Shipping Company in international waters.
The ASCO Chairman also spoke about the events held in connection with the 160th anniversary of the Azerbaijan Caspian Shipping Company. He noted that, as part of this historical event, two medals related to shipping company were established (the medal “For Merit in Shipping” and the commemorative medal “The 160th anniversary of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (1858-2018). Besides, books were written and films were produced about the history and the present activity of the Shipping Company. A contest and an exhibition of fine art works was held among young artists. An official event was held at the Heydar Aliyev Center with the participation of local and foreign partner companies. Thus, the Shipping Company is entering a new era with under a new brand. From now on, the company with a three-century history will continue to operate under the ASCO brand.
Rauf Veliyev further added that the award by President of seafarers with orders and medals, as well as the award of honorary titles on the occasion of the anniversary, made the celebration of the 160th anniversary of the Azerbaijan Caspian Shipping Company more noteworthy.
Further, the orders, medals and certificates were presented to their holders.
The sailors expressed their gratitude to President Ilham Aliyev for appreciation of their work, and assured that they would make every effort to justify this high confidence with the practical work in order to achieve progress and development in the maritime transport.
It is also worth emphasizing that Mubariz Taghiyev, people’s artist and performer of the song “Long live the sailors” was also awarded with the commemorative medal “160th anniversary of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (1858-2018).