ASCO “Caspian Ecology 2018” sərgisində unikal stendlə təmsil olunur
“Bakı Ekspo Mərkəzi”ndə IX Azərbaycan Beynəlxalq Ətraf Mühit “Caspian Ecology 2018” sərgisi başlayıb.
Bir çox yerli və beynəlxalq təşkilatın iştirak etdiyi sərgidə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) də xüsusi stendlə təmsil olunur.
Sərginin açılış günündə Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayevlə yanaşı, digər dövlət rəsmiləri, aparıcı yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri də iştirak ediblər.
Nazir Muxtar Babayev ASCO-nun stendi ilə yaxından tanış olub. Nazirə məlumat verilib ki, bu ilki sərgidə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC ilk dəfə olaraq yenilənmiş ASCO brendi ilə təmsil olunur. Qeyd edilib ki, Ətraf mühitin qorunması ASCO üçün əsas davamlı inkişaf meyarlarından biridir. ASCO gəmilərin istismarı və sahil obyektlərinin fəaliyyəti nəticəsində yaranan neftli şlamların, işlənmiş yağların, digər maye və bərk tullantıların su mənbələrinə, qrunta və havaya ekoloji mənfi təsirlərinin minimuma endirilməsini daim diqqət mərkəzində saxlayır. Əməliyyatlar zamanı ətraf mühitə zərərin vurulmaması üçün mövcud imkanlar daxilində zəruri qabaqlayıcı tədbirlər görülür.
Bundan başqa, vurğulanıb ki, Gəmiçiliyin donanmaları davamlı olaraq bütün ekoloji standartlara cavab verən yeni gəmilərlə zənginləşir. Hazırda Bakı Gəmiqayırma Zavodunda tikilən iki ədəd unikal “Ro-Pax” tipli gəmi-bərə və iki yeni nəsil tanker də ekoloji nöqteyi-nəzərdən beynəlxalq tələb və normalara tam cavab verəcək.
Qeyd edək ki, ASCO-nun stendində ziyarətçilərə maketlər, şəkillər, çap məhsulları, videoçarxların köməkliyi ilə Gəmiçiliyin göstərdiyi xidmətlər və fəaliyyəti haqqında məlumat verilir. Bundan başqa, ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində aparılan ekoloji proseslərin Gəmiçilikdə necə həyata keçirildiyi əyani nümayiş olunur.
Sərginin əsas məqsədlərindən biri insanların diqqətini ətraf mühit problemlərinə cəlb etməkdir. Təşkilatçılar bildirir ki, bu sərgi Xəzər və Qafqaz regionlarında ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində təşkil edilən ən iri tədbirdir.
Üç gün davam edəcək “Caspian Ecology 2018” beynəlxalq sərgisi işgüzar əlaqələrin genişlənməsinə, təcrübə mübadiləsinə kömək edəcək, ətraf mühitin yaxşılaşdırılması istiqamətində aparılan işə əlavə təkan verəcək.

ASCO представлен на выставке «Caspian Ecology 2018» уникальным стендом
В «Баку Экспо Центре» начала работу IX Азербайджанская Международная Выставка в области окружающей среды «Caspian Ecology 2018».
На выставке с участием многочисленных местных и международных компаний ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) представлен специальным стендом.
В день открытия выставки, наряду с Министром экологии и природных ресурсов Мухтаром Бабаевым, приняли участие также другие официальные лица, представители местных и иностранных компаний.
Министр Мухтар Бабаев подробно ознакомился со стендом ASCO. Министр был проинформирован о том, что на нынешней выставке ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» впервые представляется под обновленным брендом ASCO. Было подчеркнуто, что охрана окружающей среды является одним из главных критериев устойчивого развития ASCO. Снижение до минимума экологически негативного воздействия на водные источники, грунт и атмосферу нефти-шламов, отработанных масел, иных жидких и твердых отходов вследствие эксплуатации судов и деятельности береговых объектов находится в центре постоянного внимания ASCO. В целях предотвращения причинения вреда окружающей среде в ходе совершения операций осуществляются все необходимые превентивные меры.
Наряду с этим было отмечено, что флот Пароходства регулярно пополняется новыми судами, отвечающими всем экологическим стандартам. Два уникальные паромные судна типа “Ro-Pax” и два танкера нового поколения, строительство которых ведется в настоящее время Бакинским Судостроительным Заводом, также будут полностью соответствовать международным экологическим нормам и требованиям.
Отметим, что стенд ASCO посредством макетов, фотографий, печатной продукции, видеороликов отражает детальную информацию об услугах и деятельности Пароходства. Кроме того, наглядно демонстрируются экологические процессы, осуществляемые Пароходством в области охраны окружающей среды.
Одной из основных целей выставки является привлечение внимания общественности к проблемам окружающей среды. Организаторы отмечают, что данная выставка является крупнейшей на Каспийском и Кавказском регионе выставкой в области экологии и охраны окружающей среды.
Международная выстака «Caspian Ecology 2018», которая будет длиться три дня, будет способствовать расширению деловых связей и осуществлению обмена опытом, став дополнительным стимулом для работ, проводимых в целях улучшению состояния окружающей среды.