ASCO “Caspian Ecology 2018” sərgisində unikal stendlə təmsil olunur
“Bakı Ekspo Mərkəzi”ndə IX Azərbaycan Beynəlxalq Ətraf Mühit “Caspian Ecology 2018” sərgisi başlayıb.
Bir çox yerli və beynəlxalq təşkilatın iştirak etdiyi sərgidə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) də xüsusi stendlə təmsil olunur.
Sərginin açılış günündə Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayevlə yanaşı, digər dövlət rəsmiləri, aparıcı yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri də iştirak ediblər.
Nazir Muxtar Babayev ASCO-nun stendi ilə yaxından tanış olub. Nazirə məlumat verilib ki, bu ilki sərgidə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC ilk dəfə olaraq yenilənmiş ASCO brendi ilə təmsil olunur. Qeyd edilib ki, Ətraf mühitin qorunması ASCO üçün əsas davamlı inkişaf meyarlarından biridir. ASCO gəmilərin istismarı və sahil obyektlərinin fəaliyyəti nəticəsində yaranan neftli şlamların, işlənmiş yağların, digər maye və bərk tullantıların su mənbələrinə, qrunta və havaya ekoloji mənfi təsirlərinin minimuma endirilməsini daim diqqət mərkəzində saxlayır. Əməliyyatlar zamanı ətraf mühitə zərərin vurulmaması üçün mövcud imkanlar daxilində zəruri qabaqlayıcı tədbirlər görülür.
Bundan başqa, vurğulanıb ki, Gəmiçiliyin donanmaları davamlı olaraq bütün ekoloji standartlara cavab verən yeni gəmilərlə zənginləşir. Hazırda Bakı Gəmiqayırma Zavodunda tikilən iki ədəd unikal “Ro-Pax” tipli gəmi-bərə və iki yeni nəsil tanker də ekoloji nöqteyi-nəzərdən beynəlxalq tələb və normalara tam cavab verəcək.
Qeyd edək ki, ASCO-nun stendində ziyarətçilərə maketlər, şəkillər, çap məhsulları, videoçarxların köməkliyi ilə Gəmiçiliyin göstərdiyi xidmətlər və fəaliyyəti haqqında məlumat verilir. Bundan başqa, ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində aparılan ekoloji proseslərin Gəmiçilikdə necə həyata keçirildiyi əyani nümayiş olunur.
Sərginin əsas məqsədlərindən biri insanların diqqətini ətraf mühit problemlərinə cəlb etməkdir. Təşkilatçılar bildirir ki, bu sərgi Xəzər və Qafqaz regionlarında ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində təşkil edilən ən iri tədbirdir.
Üç gün davam edəcək “Caspian Ecology 2018” beynəlxalq sərgisi işgüzar əlaqələrin genişlənməsinə, təcrübə mübadiləsinə kömək edəcək, ətraf mühitin yaxşılaşdırılması istiqamətində aparılan işə əlavə təkan verəcək.

ASCO is represented at the Caspian Ecology 2018 exhibition with a unique stand
The 9th Azerbaijan International Environmental Exhibition “Caspian Ecology 2018” was held at the Baku Expo Center.
The Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) was represented with a special stand in the exhibition attended by local and international companies.
The opening day of the exhibition was attended by government officials, representatives of leading local and foreign companies, along with the Minister of Ecology and Natural Resources Mukhtar Babayev.
Mr. Mukhtar Babayev got familirized with the stand of ASCO. He was informed that the Azerbaijan Caspian Shipping Company has been represented for the first time in the exhibition under the renewed brand ASCO. It was stressed that environmental protection has been one of the main criteria of sustainable development for the ASCO. Mitigation of the environmental impact of oil sludge, oil discharges and other liquid and solid wastes as the on water sources, soil and the atmosphere as the result of the operation of vessels and onshore facilities stands in the spotlight of the ASCO. ASCO takes all necessary measures to avoid a damage to the environment during operations.
It was also emphasized that the fleet of the Shipping Company has been regularly replenished with new vessels which meet all environmental standards. Two unique ferry vessels of “Ro-Pax” type and two tankers of a new generation, which are currently built at the Baku Shipyard, will fully comply with international environmental standards and requirements as well.
Layouts, photographs, printed materials, videos, etc. presented at the ASCO stand provide unique opportunity for visitors to get detailed information about the services and activities of the Shipping Company. In addition, the stand clearly demonstrates the environmental protection measures taken by the Company.
One of the main objectives of the exhibition is to draw public attention to environmental issues. The organizers note that this exhibition is the largest event for ecology and environmental protection in the Caspian and Caucasus regions
The International “Caspian Ecology 2018” exhibition, which will last for three days, will help to expand business contacts, exchange experience, and will give an additional impetus to the current work being done towards improving the environment.