ASCO Dövlət Bayrağı Günü ilə bağlı dənizdə fləşmob təşkil edib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) təşkilatçılığı ilə 9 noyabr – Dövlət Bayrağı Günü ilə əlaqədar Dənizkənarı Milli Parkın yaxınlığında yelkənli qayıqların fləşmobu keçirilib.
Fləşmobda ASCO-nun “Xəzər” yelkənli idman klubuna məxsus  qayıqlar iştirak edib. Üçrəngli bayrağımıza bürünən qayıqlar iki saat ərzində açdıqları yelkənlərlə Xəzərə də özgə bir yaraşıq veriblər.
Yelkənçilərin yaratdığı mənzərəni  paytaxt sakinləri böyük maraqla izləyiblər.
Aksiyanın keçirilməsində əsas məqsəd vətənpərvərlik ruhunun yüksəldilməsi, dövlət bayrağına sevgi və hörmətin aşılanmasıdır.
Fləşmobun videoçarxını BURADAN izləyə bilərsiniz.
Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyevin 17 noyabr 2009-cu ildə imzaladığı Sərəncamla Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağının ilk dəfə rəsmi surətdə 1918-ci il noyabrın 9-da qəbul edilməsi nəzərə alınaraq, Azərbaycan Respublikasının dövlət rəmzlərinə hörmət və ehtiramı təmin etmək məqsədi ilə hər il noyabr ayının 9-u Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Günü kimi qeyd olunur.

В связи с Днем Государственного флага ASCO организовал флешмоб на море
В связи Днем Государственного Флага, отмечаемым 9 ноября, при организационной поддержке ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) у Приморского Национального Парка состоялся флешмоб парусных яхт.
Во флешмобе участвовали яхты, принадлежащие клубу парусного спорта «Хазар». Яхты, окутанные в цвета нашего трехцветного флага, в течение двух часов украсили Каспий своими раскрытыми парусами.
За созданной парусниками красотой с большим интересом любовались и жители нашей столицы.
Основная цель в проведении акции заключается в повышении патриотического духа, прививании любви и уважения к государственному флагу.
Представляем видеоролик флешмоба.
Напомним, что с учетом официального принятия впервые Государственного флага Азербайджанской Республики 9 ноября 1918 года и в целях обеспечения уважения и почтения к государственным символам Азербайджанской Республики, распоряжением Президента Ильхама Алиева от 17 ноября 2009 года ежегодно 9 ноября отмечается как День Государственного флага Азербайджанской Республики.