ASCO Dövlət Bayrağı Günü ilə bağlı dənizdə fləşmob təşkil edib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) təşkilatçılığı ilə 9 noyabr – Dövlət Bayrağı Günü ilə əlaqədar Dənizkənarı Milli Parkın yaxınlığında yelkənli qayıqların fləşmobu keçirilib.
Fləşmobda ASCO-nun “Xəzər” yelkənli idman klubuna məxsus  qayıqlar iştirak edib. Üçrəngli bayrağımıza bürünən qayıqlar iki saat ərzində açdıqları yelkənlərlə Xəzərə də özgə bir yaraşıq veriblər.
Yelkənçilərin yaratdığı mənzərəni  paytaxt sakinləri böyük maraqla izləyiblər.
Aksiyanın keçirilməsində əsas məqsəd vətənpərvərlik ruhunun yüksəldilməsi, dövlət bayrağına sevgi və hörmətin aşılanmasıdır.
Fləşmobun videoçarxını BURADAN izləyə bilərsiniz.
Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyevin 17 noyabr 2009-cu ildə imzaladığı Sərəncamla Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağının ilk dəfə rəsmi surətdə 1918-ci il noyabrın 9-da qəbul edilməsi nəzərə alınaraq, Azərbaycan Respublikasının dövlət rəmzlərinə hörmət və ehtiramı təmin etmək məqsədi ilə hər il noyabr ayının 9-u Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Günü kimi qeyd olunur.

ACSC organized a flash mob at sea to mark the National Flag Day
A flash mob of sailing yachts were held, by the organizational support of the CJSC Azerbaijan Caspian Shipping Company, at the National Seaside Park to mark the National Flag Day of 9 November.
Yachts of the sailing club “Khazar” participated in the flash mob. The yachts, shrouded in the colors of our tricolor flag, decorated the Caspian Sea with their open sails within two hours.
Residents of the capital also watched with a great interest the beauty created by the sailing ships.
The main goal of this event is to increase the patriotic spirit and promote love and respect for the national flag.
Here is the video of the flash mob.
It is worth to emphasize that, in view of the fact that the State Flag of the Republic of Azerbaijan was first adopted on November 9, 2018, the 9th of November is marked as the National Flag Day each year by the Executive Order of the President Ilham Aliyev issued on November 17, 2009, to ensure respect and reverence for the state symbols of the Republic of Azerbaijan.