Gəmiçiliyin 160 illiyinə həsr olunmuş təsviri incəsənət müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb
Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin (ASCO) 160 illik yubileyi ərəfəsində gənc rəssamlar üçün “Gəmiçilik – 160”, “Mənim Xəzərim”, “Dəniz cəsurları sevir” mövzularında keçirdiyi təsviri incəsənət (rəngkarlıq, heykəltəraşlıq, qrafika) müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb.
Mükafatlandırılma mərasimində bildirilib ki, müsabiqənin keçirilməsində məqsəd Xəzər dənizçilərinin çətin və spesifik əməyi ilə geniş auditoriyanı yaxından tanış etmək, ölkəmizdə gəmiçiliyin inkişafı, Azərbaycan dənizçilərinin qəhrəmanlıq salnaməsi barədə məlumatlandırmaq, Xəzəri əlverişli su yolu, zəngin təbii sərvət qaynağı, gözəl mənzərələr məkanı kimi tərənnüm etmək və qiymətli ekosistem kimi qorunmasının vacibliyini ön plana çəkmək, gənc və istedadlı rəssamları dəstəkləmək və onların işi ilə geniş auditoriyanı yaxından tanış etməkdir.
Tədbirdə hər üç nominasiya üzrə yer tutan iştirakçılara “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) adından xüsusi diplomlar təqdim edilib. Onlara yeni yaradıcılıq uğurları arzulanıb.
Müsabiqəyə Azərbaycanın ayrı-ayrı şəhər və rayonlarından, xarici ölkələrdən ümumilikdə 100-dən çox əsər təqdim edilib. Onlardan 89-u şərtlərə uyğun gələrək müsabiqədə iştirak hüququ qazanıb.
Müsabiqə qaliblərinin müəyyən edilməsi üçün əsərləri Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin nümayəndələrindən ibarət münsiflər heyəti qiymətləndirib.
Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının rektoru, xalq rəssamı Ömər Eldarov, ADRA-nın prorektoru, xalq rəssamı Fuad Salayev, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının katibi, xalq rəssamı Səlhab Məmmədov, xalq rəssamı, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının heykəltəraşlıq bölməsinin sədri Xanlar Əhmədov, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının katibi, xalq rəssamı Ağaəli İbrahimov, ARİ-nin qrafika bölməsinin sədri, əməkdar rəssam Həmzə Abdullayev, “AXDG” QSC-nin sədr müavini Fərhad Quliyev və “AXDG” QSC-nin departament rəisi, əməkdar jurnalist Mehman Mehdiyev ən yaxşı əsərləri müəyyən ediblər.
Qeyd edək ki, adıçəkilən müsabiqə ölkəmizdə ilk dəfə keçirilib. Müsabiqə çərçivəsində Muzey Mərkəzində əsərlərin sərgisi təşkil olunub və katoloq dərc edilib.

Награждены победители конкурса изобразительного искусства, посвященного 160-летию Пароходства
Награждены победители конкурса изобразительного искусства (живопись, скульптура и графика), организованного Азербайджанским Каспийским Морским Пароходством для молодых художников на тему «Пароходство – 160», «Мой Каспий», «Море любит смелых» накануне своего 160-летнего юбилея.
На церемонии награждения было отмечено, что целью проведения конкурса является подробное ознакомление широкой аудитории со сложным и специфичным трудом Каспийских моряков, информирование общественности о развитии судоходства в стране, героизме и отваге Азербайджанских моряков, представление Каспия в качестве благоприятного водного маршрута, источника богатых природных ресурсов и невероятной красоты, а также оказание поддержки молодым и талантливым художникам и ознакомление аудитории с их работами.
В ходе мероприятия участникам, занявшим места по трем номинациям, были вручены специальные дипломы от имени ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) и были высказаны пожелания новых творческих успехов.
Для участия в конкурсе были представлены свыше 100 работ из различных городов и районов Азербайджана, а также из зарубежных стран. 89 работ, признанные соответствующими условиям конкурса, получили право участия в конкурсе.
Для определения победителей конкурса работы молодых художников оценивало жюри в составе представителей Азербайджанской Государственной Академии Художеств, Союза художников Азербайджана, Азербайджанского Государственного Университета Культуры и Искусства, Азербайджанского Каспийского Морского Пароходства.
Ректор Азербайджанской Государственной Академии Художеств, народный художник Омар Эльдаров, проректор АГАХ, народный художник Фуад Салаев, секретарь Союза художников Азербайджана, народный художник Салхаб Мамедов, председатель отделения скульптуры Союза художников Азербайджана, народный художник Ханлар Ахмедов, секретарь Союза художников Азербайджана, народный художник Агаали Ибрагимов, председатель отделения графики Союза Художников Азербайджана, заслуженный художник Гамза Абдуллаев, заместитель председателя ЗАО «АКМП» Фархад Гулиев и начальник департамента ЗАО «АКМП», заслуженный журналист Мехман Мехдиев выбрали самые лучшие работы.
Отметим, что подобный конкурс проведен впервые в нашей стране. В рамках конкурса в Музейном центре организована также выставка и издан каталог работ.