“Zəngilan” tankeri tikintisinin növbəti mərhələsinin davam etdirilməsi məqsədilə suya salınıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sifarişi ilə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) idarəçiliyində olan Qaradağ Sənaye Parkının rezidenti - “Bakı Gəmiqayırma Zavodu” MMC-də inşa olunan “Zəngilan” tankeri tikintisinin növbəti mərhələsinin davam etdirilməsi üçün suya salınıb.
Gəminin suya salınması BGZ-nin tikinti-quraşdırma sahəsindəki üzən dok üzərindən hidravlik arabacıqlar vasitəsilə həyata keçirilib.
Yeni nəsil "Zəngilan" tankerinin suya salınmasına həsr olunmuş tədbirdə ASCO-nun sədri Rauf Vəliyev, İZİA-nın və BGZ-nin İdarə Həyətinin sədri Elşad Nuriyev, ASCO və BGZ-nin nümayəndələri, eləcə də jurnalistlər iştirak ediblər.
Neft və kimyəvi məhsullar daşımaq üçün nəzərdə tutulan bu tankerin konsepsiyası Ukraynanın Odessa Dəniz Mühəndisliyi Bürosu və ASCO-nun təcrübəli mütəxəssisləri ilə birgə hazırlanıb. Volqa-Don MAX layihəsinə uyğun olan gəmi maksimum yükgötürmə qabiliyyəti ilə Volqa-Don kanalından keçmək imkanına malikdir.
“Zəngilan” tankerinin uzunluğu 141, eni 16.9, bortunun hündürlüyü isə 6 metrdir. 15 nəfərlik heyətlə idarə edilən gəmi saatda 10 uzel sürətlə hərəkət edə biləcək. Tanker ümumi tutumu 9212 kub metr olan 6 yük çəninə malikdir. Dedveyti dənizdə və çayda 8 009 ton olan gəmi hər biri 1,200 kW gücə malik iki ədəd “Wartsila” istehsalı mühərriklərlə təchiz edilib.

Tanker "Zangilan" launched for the next stage of construction
Tanker "Zangilan" built at Baku Shipyard LLC, resident of Garadagh Industrial Park under the Agency for Development of Economic Zones (ADEZ) of the Ministry of Economy was launched for the next stage of construction by order of Azerbaijan Caspian Sea Shipping Company (ASCO).
The vessel was launched from the floating dock using hydraulic trucks in the construction and installation area of the Shipyard.
The event dedicated to the launch of the new generation tanker "Zangilan" was attended by ASCO Chairman Rauf Veliyev, ADEZ and Shipyard Board Chairman Elshad Nuriyev, representatives of ASCO and Shipyard, as well as media.
The concept of the tanker, intended for transportation of oil and chemical products, was developed jointly with specialists from the Ukrainian Odessa Marine Engineering Bureau and ASCO. The vessel corresponding to the "Volga - Don MAKS" project has the ability to pass through the Volga-Don Channel with maximum carrying capacity.
“Zangilan” tanker is 141 meters long, 16.9 meters wide and 6 meters high. Operated by a crew of 15 the vessel will be able to move at speed of 10 knots per hour. The tanker has 6 cargo tanks with a total capacity of 9212 cubic meters. The vessel, which has a deadweight at sea and on rivers of 8009 tons, is equipped with two "Wartsila" engines with a capacity of 1200 kW each.