Ro-Pax tipli “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsi ilk səfərinə çıxıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iştirakı ilə aprelin 28-də istismara verilən “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-yə (ASCO) məxsus Ro-Pax tipli “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsi 5 may 2022-ci il tarixində ilk səfərinə çıxıb.
“Zərifə Əliyeva” gəmisinin ilk səfəri Qazaxıstanın Kurık limanına olub.
Daimi heyəti 30 nəfərdən ibarət unikal gəminin uzunluğu 154,50 metr, eni 17,7 metr, bortunun hündürlüyü isə 7,5 metrdir. Yükgötürmə qabiliyyətinə görə Xəzərdə hazırda mövcud bərələrdən böyükdür və 100 nəfər sərnişin, 56 sistern tipli vaqon və ya 50 yük avtomobili/TIR daşımaq imkanına malikdir.
“Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsinin “Şərq-Qərb” nəqliyyat dəhlizi üzrə Xəzər üzərindən keçən və artmaqda olan tranzit yüklərin daşınmasına mühüm töhfə verəcəyi proqnozlaşdırılır.

The Ro-Pax-type ferry vessel "Zarifa Aliyeva", owned by the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO), was sent on its maiden voyage on May 5. The vessel was launched on April 28 with the participation of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
The first voyage of the ship is in the direction of the port of Kuryk in Kazakhstan.
The unique ship with 30 permanent crew members is 154.50 meters long, 17.7 meters wide, and 7.5 meters high. At the moment, for its carrying capacity, the vessel is larger than other ferries in the Caspian Sea. The ferry can carry 100 passengers, 56 tanks or 50 trucks / TIRs.
The ferry vessel is expected to make a significant contribution to the expanding transport of transit cargo across the Caspian Sea along the East-West transport corridor.