Ro-Pax tipli “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsi ilk səfərinə çıxıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iştirakı ilə aprelin 28-də istismara verilən “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-yə (ASCO) məxsus Ro-Pax tipli “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsi 5 may 2022-ci il tarixində ilk səfərinə çıxıb.
“Zərifə Əliyeva” gəmisinin ilk səfəri Qazaxıstanın Kurık limanına olub.
Daimi heyəti 30 nəfərdən ibarət unikal gəminin uzunluğu 154,50 metr, eni 17,7 metr, bortunun hündürlüyü isə 7,5 metrdir. Yükgötürmə qabiliyyətinə görə Xəzərdə hazırda mövcud bərələrdən böyükdür və 100 nəfər sərnişin, 56 sistern tipli vaqon və ya 50 yük avtomobili/TIR daşımaq imkanına malikdir.
“Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsinin “Şərq-Qərb” nəqliyyat dəhlizi üzrə Xəzər üzərindən keçən və artmaqda olan tranzit yüklərin daşınmasına mühüm töhfə verəcəyi proqnozlaşdırılır.

Судно-паром «Зарифа Алиева» типа Ro-Pax отправилось в первое плавание
Введенное в эксплуатацию 28 апреля с участием Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева судно-паром «Зарифа Алиева» типа Ro-Pax, принадлежащее ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO), сегодня было отправлено в первое плавание.
Судно «Зарифа Алиева» осуществляет первое плавание в порт Курык в Казахстане.
Уникальное судно с 30 постоянными членами экипажа имеет длину 154,50 метра, ширину 17,7 метра и высоту 7,5 метра. В настоящий момент по своей грузоподъемности судно больше, чем другие паромы в Каспийском море. Паром может перевозить 100 пассажиров, 56 цистерн или 50 грузовых автомобилей/ грузовиков TIR.
Ожидается, что паром «Зарифа Алиева» внесет значительный вклад в расширяющуюся транспортировку транзитных грузов через Каспийское море по транспортному коридору Восток-Запад.